Засновано в березні 1940 року.          Головний редактор: Коноваленко Ольга Степанівна  
Засновники: Міністерство освіти і науки України; ЦК профспілки працівників освіти і науки України; Академія педагогічних наук України; Всеукраїнське педагогічне товариство ім.Григорія Ващенка; Трудовий колектив редакції Творча спілка вчителів України; Академія інженерних наук України; Спілка викладачів вищої школи та науковців України
Номер 34 (28 липня — 4 серпня 2010 р) PDF Друк e-mail

Чарівна країна творчого дитинства

Національним еколого-натуралістичним центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України відзначає ювілей — 85-річчя. Стільки ж виповнилося і юннатівському рухові в Україні, осередком і серцем якого є Центр. Це не просто позашкільна установа, це чарівна країна творчого дитинства та щедрої на красу природи.

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України відзначає ювілей — 85-річчя. Стільки ж виповнилося і юннатівському рухові в Україні, осередком і серцем якого є Центр. Це не просто позашкільна установа, це чарівна країна творчого дитинства та щедрої на красу природи.

 

Якщо розповідати про діяльність Національного еколого-натуралістичного центру (НЕНЦ), то він проводить навчально-виховну та методичну роботу в галузі біологічної, валеологічної, екологічної й аграрної освіти учнівської молоді. Та якщо ви хочете мати повне уявлення про Центр, варто почати із розкішної природи Пущі Водиці, де він розташований. Кожне покоління юннатів, починаючи із 1925 року, її красу не просто зберігало, а примножувало. Тому зараз, маючи 85 років досвіду, НЕНЦ продовжує дарувати світ щасливого дитинства та творчості. Дух всюдисущої гармонії витає тут: у пахощах квітів науково-дослідних ділянок, у лопоті голубиних крил над головою, у посмішках дітей, що відпочивають у Всеукраїнському таборі "Юннат".

НЕНЦ об'єднує всі еколого-нату-ралістичні центри України. У його структурі — відділи екології, біології, зоології, квітництва, дендрології, сільськогосподарського дослідництва, Школа народних ремесел, а також лабораторії ентомології, орнітології, гідробіології, кафедра методики позашкільної роботи, Природничий ліцей, кабінет інформатики, акваріумний комплекс, бібліотека (у складі якої — відеотека із 400 фільмів), Музей хліба, учбово-дослідна ділянка, Всеукраїнський табір "Юннат".2010-34_1

Щорічно в Центрі працює близько 100 творчих учнівських об'єднань у 45 профілях.

У відділі екології працюють гуртки "Юні екологи", "Юні друзі природи", "Юні валеологи", "Юні знавці лікарських рослин".

При відділі біології працює Позашкільний природничий ліцей та Всеукраїнська заочна біологічна школа, а також гуртки — "Юні ботаніки", "Юні ге-нетики-селекціонери", "Юні медики", "Юні біохіміки", "Основи біології", "Основи валеології".

У лабораторії дендрології молодь може долучитися до гуртків "Юні дендрологи", "Лісівники", "Любителі зеленої, ландшафтної та садово-паркової архітектури", "Фенологи" та ін.

У відділі квітництва функціонують гуртки "Фітодизайн", "Юні квітникарі-аранжувальники", "Юні квітникарі".

У Школі народних ремесел НЕНЦ творчу молодь навчать лозоплетінню, соломоплетінню, рогозоплетінню, нанизуванню бісером, декоративному розпису, писанкарству, вишивці, плетінню гачком чи гончарству.

Метою навчально-виховного процесу Центру є формування всебічно розвиненої особистості, надання додаткової освіти в області біології, екології, сільського господарства, формування майбутньої творчої та інтелектуальної еліти держави, створення умов для професійного самовизначення учнівської молоді. Але тут завжди існує більше, ніж триєдина мета. Бо шлях до неї пролягає природними стежками, супроводжується гарним настроєм та доброзичливістю і веде у створену юннатами країну Ельдорадо.

* НАЦІОНАЛЬНОМУ ЕКОЛОГО-НАТУРАЛІСТИННОМУ ЦЕНТРУ МОН УКРАЇНИ — 85 років *

Від зернятка до стеблини...

Історія Республіканського табору праці і відпочинку "Юний натураліст" тісно пов'язана з історією заснування урядом України тодішньої Київської біологічної станції школярів. Це відбулося на окраїні м. Києва серед перлин української землі, де багатогранними барвами синіх озер, соснових, дубових і березових гаїв виграє Київська Пуща Водиця. Саме тут започаткувались перші юннатівські справи.

В 1925 році перед першими юними натуралістами і дослідниками сільського господарства відкрила свої двері Київська біологічна станція школярів — пізніше Центральна дослідно-педагогічна агробіостанція — Республіканська станція юних натуралістів — Український державний еколого-натуралістичний центр, нині — Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.

На початку діяльності цього позашкільного закладу основним завданням було надання допомоги школам в організації гуртків юннатів, підготовка програм роботи гуртків, проведенні цікавих занять з дітьми різного віку, виховання в них любові до природи рідного краю.

З цією метою на території станції було закладено сад, дендрологічний парк, теплицю, парники, квітники, збудовано крільчатник, пташник, метеорологічний майданчик.

Для застосування теоретичних знань на практиці, поєднання праці з відпочинком в 1935 році при Центральній дослідно-педагогічній агробіостанції було відкрито Республіканський табір юних натуралістів. Це практична школа і лабораторія юннатівської роботи.

В перший рік в таборі відпочивали лише юннати Центральної дослідно-педагогічної агробіостанції. Вони продовжували свою роботу в гуртках, проводили досліди на навчально-дослідній ділянці і в навчально-дослідному господарстві станції, яке давало продукцію для табору.

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді дав дорогу в світ біологічної науки професорам: М. А. Воїнственському, Л. О. Смогор-жевському, В. М. Єрмоленку, В. П. Шарпілу, Ю. Г. Вер-весу, В. О. Колибіну, члену-кореспонденту НАН України П. В. Донченку та ін.

Республіканський табір праці і відпочинку "Юний натураліст" виконував оздоровчу функцію, як школа передового досвіду, де щорічно відпочивають і обмінюються досвідом роботи понад 1000 юннатів і дослідників сільського господарства.

Особливо поліпшилася діяльність табору 1983 році, коли він розмістився в красивому новозбудованому корпусі.

З 1993 р. РСЮН перейменовано в Український державний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді. З роками зміст роботи цього закладу став дещо іншим. Значно більше уваги приділяється питанням екологічного навчання і виховання школярів та учнівської молоді, з'явилися клуби за інтересами, як екологічні та природоохоронні загони, експедиції, екологічні агітбригади, екологічні стежки та інше.

Почесна і відповідальна справа — дати підростаючому поколінню глибокі знання, прищепити вміння і навички творчої праці. Та ще важливіше навчити юних любити природу, берегти й примножувати її багатства для прийдешніх поколінь.

Вже 85 років виконує ці благородні завдання Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді і в його складі Всеукраїнський табір "Юннат".

 

Любов Манорик,
методист кафедри методики
 позакласної і позашкільної роботи НЕНЦ,
Заслужений вчитель України

 

"Так!" екологічному

Відділ рослинництва та сільськогосподарського дослідництва Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді координує роботу гуртків юних рослинників, овочівників, генетиків-селекціонерів, картоплярів, які працюють на польовій та овочевій сівозмінах навчально-дослідної земельної ділянки та в закритому ґрунті (на парниках, в теплиці).

Завідувач відділу Микола Олександрович Пінчук розповідає: "Ми опікуємося навчально-дослідною земельною ділянкою, змістом та тематикою дослідницької роботи, методикою та організацією практики.

Навчально-дослідна земельна ділянка НЕНЦ включає колекційний відділ, селекційно-генетичний відділ, польову та овочеву сівозміну, відділ квітництва, плодово-ягідну шкілку, дендрологічну шкілку, закритий ґрунт, виноградник, кормову сівозміну та плодовий сад.

Цього року ми запровадили конкурс на кращу навчально-дослідну земельну ділянку. Перший етап учасники провели на рівні областей, кращі роботи були відібрані та відправлені до нас — на другий етап. Переможцями стали Чернігівська обласна станція юних натуралістів, Вінницька обласна станція юних натуралістів та деякі інші".

Чільне місце в діяльності Центру займають питання збереження аг-робіорізноманіття, сортів сільськогосподарських культур вітчизняної селекції, добре адаптованих до місцевих умов, генетично стабільних та високоврожайних.

Пріоритетним напрямом роботи також є розробка різноманітних альтернативних методів сільськогосподарського виробництва, які ґрунтуються на глибшому розумінні процесів, що відбуваються в природі та спрямовані на поліпшення структури ґрунтів, відтворення їхньої природної родючості.

До альтернативних методів, які розпочато як випробування, належать точне землеробство (Precision Farming), біоінтенсивне міні-землеробство (Biointensive Mini-Farming), біодинамічне землеробство (Biodynamic Agriculture), технології використання ефективних мікроорганізмів або ЕМ-технології (Effective Microorganism Technologies), органічне (екологічне) землеробство та ін.

Впроваджується експериментальна програма екологічного землеробства, яка передбачає систему виробництва сільськогосподарської продукції, де забороняється або значною мірою обмежується використання синтетичних комбінованих добрив, пестицидів, регуляторів росту.


 

Хліб усьому голова

Національному еколого-нату-ралістичному центрі учнівської молоді функціонує Народний Музей хліба. У ньому зібрано понад дві тисячі експонатів. Серед них — короваї, паляниці, плетінки, рогалики та інші витвори українських майстрів випічки.

За цей період Музей відвідало понад чотири мільйони учнів, батьків, студентів, учителів, працівників освіти та сільського господарства, а також народні депутати України, вчені, працівники хліборобської професії.

Музей став справжнім координаційно-методичним центром по вихованню бережливого ставлення до хліба, формуванню творчої особистості, справжнього господаря землі, навчанню хлібопекарської справи.

Вчити любові до землі, до хліба, до людей та праці — основна мета Музею хліба. У ньому зібрано понад дві тисячі експонатів, які розповідають про історію хліба, його значення для людини, походження основних зернових культур (жита, пшениці, кукурудзи, ячменю та інших).2010-34_2

Тисячоліттями люди вирощували зерно, отримували борошно і випікали хліб. З ним вони пов'язували надію на життя. Це єдиний продукт харчування, без якого людина не обходиться жодного дня. У хлібі містяться практично всі поживні речовини і мікроелементи, потрібні людському організму. Навіть космонавти не обходяться без хліба. В експозиції Музею є космічний білий і чорний хліб, подарований космонавтом-украінцем П. Р. Поповичем.

Почесне місце в Музеї відведено Т. Г. Шевченку, який неодноразово писав про тяжку працю хлібороба. Гілочка з трьох колосків, перев'язана жовто-блакитною стрічкою, коровай з тризубом — дарунок поетові від юннатів України.

Експозиція Музею також розповідає про розвиток хліборобства в період колективізації, представлено хліб Голодомору 1932-19З3рр.

Значне місце в експозиції займає хліборобська нива воєнних років (1941-1945) та період її відродження.

Понад 100 красивих короваїв із різних куточків України можна побачити в експозиції "Хліб усьому голова". Окраса її, національний хліб України — наша пишна українська паляниця з рум'яним гребінцем. А ще тут можна побачити національний хліб Росії, Білорусії, Казахстану, Узбекистану, Туркменістану, Грузії, Вірменії, Киргизії, Латвії, Литви та інших держав світу.

В Музеї також зібрано понад 100 експонатів різних сільськогосподарських культур: пшениці, жита, вівса, ячменю.

Той, хто потрапляє сюди, неодмінно замислиться над величезною ціною хліба, над працею людей, які його створюють і необхідністю ним дорожити.


Землеробству

 

Така система максимально базується на сівозмінах, використанні рослинних решток, перегною та компостів, бобових рослин і рослинних добрив, органічних відходів виробництва, мінеральної сировини та на механічному обробітку ґрунтів і біологічних засобах боротьби із шкідниками. 2010-34_3

Слід відзначити особливо важливу роль Національного еколого-натуралістичного центру в справі відродження мережі трудових аграрних об'єднань, виховання свідомого ставлення до праці, як вищої цінності людини і суспільства, готовності до праці в умовах ринкових відносин, формування в учнів розуміння загальних основ сучасного виробництва, вміння включатись у виробничі відносини.

Залучення учнів до трудової діяльності у нових економічних умовах є не лише чинниками економічного добробуту, а й передумовою самореалізації і творчого розвитку людини. Разом з тим, залучення учнівської молоді до малого підприємництва є дієвим засобом зменшення безробіття і економічного зростання держави. 

Друзі наші менші

 

Важко знайти дитину, яка не любила б тварин. У Національному еколого-натуралістичному центрі цей інтерес до фауни можна тільки посилити. Адже тут є навчальна тваринницька база, голубиний розплідник, куточок живої природи, а також акваріумна експозиція, якою опікується відділ гідробіології.

Зоолого-тваринницький відділ

Зоолого-тваринницький відділ — це свого роду жива лабораторія, де організовані спостереження за тваринами, вивчається їх поведінка, біологічні особливості, анатомія та фізіологія тварин, особливості утримання та розведення. Юннати знайомляться з основами біоетики, генетики та селекції тварин, проводять досліди, племінну і селекційну роботу.

Робота в цьому відділі сприяє поглибленню біологічних знань учнів, оволодінню практичними вміннями та навичками вести спостереження, розуміти потреби тварин, створювати належні умови утримання тварин дома, здійснювати зооветеринарні заходи.2010-34_4

Зоолого-тваринницький відділ НЕНЦ має в своїй структурі навчальну тваринницьку базу, голубиний розплідник, лабораторії ентомології та гідробіології, куточок живої природи. Для занять з дітьми створена чудова матеріальна база, яка постійно поповнюється: 10 порід кролів, 9 порід курей, колекція фазанів та водоплаваючої птиці, нутрії, в'єтнамські карликові свині, лисиця, коза, єнотовидна собака.

Одним з найбільш улюблених об'єктів дітей є куточок живої природи. Тут зібрана колекція дрібних гризунів, декоративних птахів та різноманітних екзотичних тварин.

На базі відділу для учнів 5-11 класів функціонують гуртки "Любителі домашніх тварин", "Основи ветеринарної медицини", "Юний кінолог". Для всіх любителів тварин відділ проводить всеукраїнські щорічні виставки тварин та конкурси науково-дослідницьких робіт.

Відділ гідробіології

Відділ гідробіології був створений у вересні 1995 року як нова структура Державного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України. Цьому передувала дворічна робота по створенню учбової експозиції й учбового класу для занять гуртківців.

Учбова експозиція розташована в трьох залах загальною площею 90 м2. Колекція гідробіонтів знаходиться у 30 акваріумах, об'єм яких від 200 до 1000 літрів.

Один з напрямків роботи колективу відділу гідробіології є розробка і впровадження принципів добору видів вищих водних рослин для створення штучних водних фітоценозів, які органічно поєднуються в декоративному акваріумі.

В акваріумах відділу представлено більш ніж сто видів і гібридних форм вищих водних рослин та близько 80 видів тропічних риб.

Велика увага приділяється правильному догляду за акваріумом, послідовності й періодичності здійснюваних заходів, підготовці води, живленню риб, профілактиці захворювань.

Учні, що цікавляться життям акваріуму, приймаються в гуртки, заняття в яких ведуть кваліфіковані спеціалісти. Заняття у гуртках для школярів — безкоштовні.


 

Нова інтелектуальна еліта

 

Відділ біології Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді пішов набагато далі, ніж надання поглибленої біологічної освіти та проведення всеукраїнських і регіональних заходів. Тут успішно формують майбутню інтелектуальну еліту держави в галузі біології, хімії, медицини, психології, педагогіки, агрономії та екології.

Віктор Леонідович Адріанов, методист НЕНЦ, що відповідає за роботу з інтелектуально обдарованими дітьми, переконаний: "До позашкільного закладу всі діти приходять обдарованими, але у різних галузях. У нас діти розвивають свої здібності до світового рівня.2010-34_5

Ми маємо дві основні організаційні форми роботи. Це позашкільний Природничий ліцей та Всеукраїнська заочна біологічна школа".

Позашкільний Природничий ліцей

Природничий ліцей НЕНЦ, що працює з 2000 року, — творче об'єднання вищого рівня для талановитих старшокласників м. Києва та Київської області.

Наразі Ліцей вирішує такі завдання: надання поглибленої біологічної освіти на рівні світових стандартів, створення умов для подальшого навчання у вищих навчальних закладах та самоосвіти, підготовка учнів до участі на предметних олімпіадах найвищого рівня — всеукраїнських та міжнародних, формування гармонійно розвиненої особистості.

Заняття в Ліцеї проводять викладачі Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка, Національного університету "Києво-Могилянська академія", Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова, Національного університету біоресурсів і природокористування, Національного еколого-натуралістичного центру.

Учні Ліцею, беручи участь у IV етапі Всеукраїнської олімпіади з біології та III етапі конкурсу-захисту МАН, щороку посідають призові місця.

Віктор Леонідович із захватом розповідає про здобутки ліцеїстів: "Ми маємо безліч призерів різних олімпіад — від міських до міжнародних. В останніх, до речі, за кордоном беруть участь не тільки школярі, а й учні коледжів, тобто віковий діапазон олімпіад — до 20 років. І на цьому фоні наші школярі у 16 років отримують призові місця від бронзи до золота.

Діти, які тут навчаються, за своїм інтелектом та рівнем розвитку дійсно відповідають, це без перебільшення майбутня інтелектуальна еліта у нашій профільній галузі.

Підтвердженням є те, що деякі наші випускники вже є кандидатами наук, працюють і в Україні, і за кордоном".

Випускники Природничого ліцею успішно складають вступні іспити до вищих навчальних закладів, зокрема, Київського

національного університету ім. Т. Г. Шевченка, Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, Національного університету "Києво-Могилянська академія" та інших провідних вищих навчальних закладів України.

Всеукраїнська заочна біологічна школа

Всеукраїнська заочна біологічна школа (ВЗБШ) почала працювати у 1992 році з метою розвитку творчого потенціалу нової генерації українського народу, пошуку, підтримки і стимулювання обдарованої молоді, самореалізації творчої особистості в сучасному суспільстві.

Мета ВЗБШ — залучення учнівської молоді до поглибленого вивчення природничих наук, залучення їх до науково-дослідницьких і експериментальних робіт, а також задоволення потреб учнів у професійному самовизначенні і творчій самореалізації.2010-34_6

В структурі ВЗБШ працюють два факультети: базових дисциплін та прикладних дисциплін. Спеціальності на факультеті базових дисциплін: біологія, хімія, інформатика; на факультеті прикладних дисциплін — лісознавство, садівництво, флористика та фітодизайн.

До ВЗБШ на перший рік навчання приймаються учні 10 класів загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів, які проводять науково-дослідницьку, пошукову та експериментальну роботу в різних галузях природничих наук, на основі рекомендацій Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінь освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

ВЗБШ здійснює навчально-виховний процес за дворічними програмами з очно-заочною формою навчання.

Випускникам Школи, які успішно склали кваліфікаційні іспити, видається документ про позашкільну освіту.

Для багатьох учнів Природничий ліцей та Всеукраїнська заочна біологічна школа стали щасливим квитком у майбутнє.

 

 

 


 

Чарівна країна творчого дитинства

2010-34_7

2010-34_9

2010-34_10

2010-34_11

2010-34_12

2010-34_13

2010-34_14

2010-34_16

2010-34_18

Останнє оновлення на П'ятниця, 17 вересня 2010, 17:15
 

Додати коментар


Захисний код
ОновитиWeb-Craft.com.uaСоздание сайта