* МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО *

Угода, лекція і приязнь
30 березня ректор Московського державного університету імені М.В. Ломоносова Віктор Садовничий та ректор Московського державного інституту міжнародних відносин Анатолій Торкунов відвідали Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
Зустрічали гостей Міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник та ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Віктор Садовничий прочитав лекцію на тему «Університет і суспільство», під час якої розповів присутнім про історію Московського університету, заслуги видатних особистостей, які стояли біля витоків його школи, детально окреслив перспективи головного вищого навчального закладу Російської Федерації в умовах прийнятого Державною думою РФ Закону про його автономію та виклав свої думки щодо інтеграції до Болонського процесу.
У свою чергу Дмитро Табачник розповів, що виступає за те, щоб кожен український університет отримав свободу, і одним з найголовніших положень законопроекту про вищу освіту, над яким зараз працює експертна робоча група, стане надання українським університетам права вільно розпоряджатися його матеріальними ресурсами.
«Я нещодавно відвідав Оксфордський університет і можу сказати, що лише невелика частина його бюджету формується за рахунок державних дотацій. Усе решта - це освітні послуги, трансфер технологій та матеріалізація прикладних досліджень. Тому найголовнішим положенням законопроекту про вищу освіту має бути надання права всім українським університетам вільно розпоряджатися матеріальними ресурсами», - наголосив Міністр.
Також відбулося урочисте підписання ректором Московського державного університету імені М.В.Ломоносова, президентом Російського союзу ректорів Віктором Садовничим та ректором Київського національного університету імені Тараса Шевченка, головою Спілки ректорів вищих навчальних закладів України Леонідом Губерським Угоди про співпрацю об'єднань керівників університетів Російської Федерації та України.
* ОФІЦІЙНО *
Надбавки встановлено
Педагогічні працівники дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації, інших установ і закладів незалежно від відомчого підпорядкування отримають надбавку у розмірі 20% посадового окладу (ставки зарплати). Відповідну постанову Кабінет Міністрів України прийняв на своєму засіданні.
Надбавка встановлюється на весь обсяг навчального навантаження, що виконується працівником.
Прийнята постанова розширює перелік педагогічних працівників, які будуть отримувати надбавку, та дозволить ліквідувати соціальну нерівність в оплаті праці серед педагогічних працівників навчальних закладів.
Реалізація постанови сприятиме підвищенню якості освіти шляхом стимулювання педагогічних працівників усіх навчальних закладів та зніме соціальну напругу у колективах, яка виникла після введення в дію постанови від 5 жовтня 2009 року N1130.
Постанова набирає чинності з 1 вересня 2011 року.
* РІЧНИЦЯ РЕФОРМ *
Час як мірило ефективності
16 березня 2011 року відбулася прес-конференція Міністра освіти і науки, молоді та спорту України Дмитра Табачника, на якій він поінформував громадськість про найважливіші кроки та досягнення очолюваного ним Міністерства впродовж 2010 — на початку 2011 року, розповів про найближчі плани роботи на 2011 рік.
Від дошкілля до вищої освіти
"Найгарячішою" була визнана тема зовнішнього незалежного оцінювання. За кількістю зареєстрованих охочих взяти участь у тестуванні Міністерство, за словами Дмитра Табачника, виходить на прогнозовані проектні показники. Станом на 16 березня зареєструвалися майже 251,5 тис. майбутніх учасників ЗНО-2011, з яких 194 тис.
— випускники 11-х класів цього року і майже 60 тис. — випускники попередніх років. Найбільше охочих скласти тести з української мови та літератури — 246 тис., та історії — майже 183 тис.
Уже стало очевидно, що ЗНО-2011 матиме і свої особливості щодо кількості зареєстрованих на тестування з того чи іншого навчального предмета. Так, Міністр наголосив: "Уперше в цьому році є приємна новина, яка свідчить про зростання поваги до інженерних і технічних напрямів підготовки у вищих навчальних закладах. Це надзвичайно важливо, тому що абсолютно рекордна кількість бажаючих складати тести з математики
— майже 162 тисячі. Далі йде фізика, хімія, біологія".
Серед найважливіших досягнень Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України за рік роботи було названо відновлення зруйнованих за попередні роки низки державних програм. Серед них однією з найголовніших є програма "Шкільний автобус", яка була започаткована урядом Віктора Януковича в 2003 році. "У 2010 році попри фінансову скруту і економічні проблеми нам вдалося відновити фінансування цієї найважливішої державної програми, яка забезпечує рівний доступ до якісної освіти учнів, що проживають і навчаються в сільській місцевості. Міністерство організувало постачання до сільських шкіл 170-ти шкільних автобусів. У цьому році бюджетним фінансуванням передбачені кошти на придбання 250-ти шкільних автобусів, а також ще 16-ти шкільних автобусів для дітей з особливими потребами", — розповів Дмитро Табачник.
Відновлена і державна програма забезпечення навчальною технікою сільських і районних середніх шкіл. Так, будуть обладнані понад 300 спеціалізованих навчальних кабінетів з фізики, хімії, біології та математики.
Також, переконаний очільник галузі, вагомими стануть внесені зміни до деяких законів України про освіту. До них зокрема належить запроваджене 11-річне навчання в середній школі та створення освітніх округів, які дозволяють об'єднувати педагогічні кадри, кошти різних освітянських установ.
Уперше законодавчо закріплене поняття "інклюзивна освіта", яка дозволяє перейняти європейський досвід та навчати дітей з особливими потребами в звичайних середніх школах. З цього приводу Міністр зазначив: "По-перше, таким чином ми гуманізуємо процес освіти всіх учнів середніх шкіл. А по-друге, звичайно, ці діти можуть не в домашніх умовах, не на додаткових заняттях, не згідно з якимись окремими навчальними планами брати участь у навчальному процесі". Сьогодні на інклюзивну освіту вже перейшли діти, які мають вади зору, слуху та опорно-рухового апарату.
Задля створення наступності навчання, забезпечення її ефективності проводиться активна робота щодо розвитку дошкільної освіти. Результатом оголошеного минулого року Міністерством "хрестового походу" за повернення дитячих дошкільних установ стало відновлення впродовж 2010 року роботи 240-ка дошкільних навчальних закладів. І цьогоріч передбачена активізація та розширення такої роботи під гаслом "Земля школам і дитячим садкам". Також Міністр повідомив, що до кінця 2011 року планується охопити дошкільним навчанням 97% дітей 5-річного віку. А вже на сьогодні у восьми областях України майже 100% 5-річок відвідують дитячі садки, групи короткотривалого перебування різних форм, нульові класи у школах. Такими лідерами стали Хмельницька, Тернопільська, Сумська, Миколаївська, Житомирська, Полтавська, Чернігівська і Донецька області.
Як відомо, минулого року було створено новий типовий штатний розпис для всіх українських дошкільних навчальних закладів. На сьогодні ж, як повідомив Дмитро Табачник, на затвердженні в Кабінеті Міністрів перебувають і нові штатні розписи для середньої школи, для професійно- технічних та позашкільних закладів. Також продовжується робота над новими державними стандартами загальної середньої освіти і початкової освіти.
Під пильною увагою Міністерства — розвиток якісної природничої та математичної освіти, а також професійно-технічної. На останню передбачене залучення 5-ти млрд. гривень: з них 4,3 млрд. — зусилля державного бюджету України і близько 800-та млн. — місцевих бюджетів. Якісно оновити базу професійно-технічних навчальних закладів, реконструювати її, залучити до роботи державну службу зайнятості — така головна мета модернізування цього освітнього напрямку.
Враховуючи пильну увагу громадськості до державного замовлення на навчання у вищій школі, Дмитро Табачник наголосив, що цього року спільно з Міністерством економіки воно формується по-іншому: на підставі соціально-економічного та демографічного проектування освітнього простору відповідно до потреб регіональних ринків праці. Уже відомо, що буде збільшена кількість місць на спеціальності, пов'язані з інженерними фахами, екологією, нанотехнологіями, біотехнологіями.
(Продовження див. на стор. 2)
Протести в дзеркалі статистики
Київський інститут проблем управління імені Горшеніна оприлюднив результати всеукраїнського дослідження на тему "Протестні настрої українців".
Згідно з результатами опитування, більшість українців — 77,6% — висловили підтримку всеукраїнській акції протесту вчителів. Кожний десятий опитаний — 10,8% — ставиться до акції байдуже, 3,2% — засуджують її, а 8,4% респондентів не чули про акцію протесту працівників освіти і науки України.
* РІЧНИЦЯ РЕФОРМ *
Час як мірило ефективності
(Продовження. Початок див. на стор. 1)
Побачити перспективу
Запроваджені минулого року зміни в галузі вже сьогодні дали відчутний позитивний поштовх для економіки України. Зокрема, таким виявився дозвіл іноземцям вільно обирати мову навчання. За інформацією Міністерства, уже з початку нового навчального року в нашій державі майже на 2,5 тис. збільшилася кількість іноземних студентів. "Уперше за роки незалежності ми маємо рекордну кількість іноземних студентів — більше 48 тисяч., які за кошти юридичних і фізичних осіб здобувають вищу освіту в Україні. Це іноземні студенти з 134-х країн.", — розповів Дмитро Табачник. Найбільше іноземців здобувають освіту в Україні з Китаю, Туркменістану, Російської Федерації, Індії, Йорданії, Нігерії.
Завдяки такому збільшенню студентського загалу близько 5-ти тисяч викладачів і співробітників вищих навчальних закладів мають постійне робоче місце. Крім того, за підрахунками, ці студенти-контрактники до бюджетів університетів, а відповідно — і до державного бюджету принесли понад 800 мільйонів гривень. А за оцінками статистики в процесі проживання на території України в економіці нашої держави вони ще залишають близько 4-х мільярдів гривень.
Підведення підсумків — це і нагода окреслити головні перспективи та пріоритети галузі на 2011 рік. І одним із основних стає активне запровадження інформаційно-комунікаційних технологій в загальноосвітніх середніх закладах, підключення всіх шкіл до швидкісного Інтернету відповідно до загальнонаціональної програми "Відкритий світ" та міністерської "100%" як її складової частини.
Важливим у цьому аспекті стане розроблення Міністерством до кінця 2011 року державного стандарту інформатичної компетентності для учасників навчально-виховного процесу — для учнів, учителів інформатики, учителів-предметників, для бібліотечних працівників і адміністрації навчальних закладів.
Безсумнівно, найпершою запорукою ефективності є компетентність та виваженість. А тому Міністерство і цього року планує продовжувати роботу над створенням першої в Україні національної рамки кваліфікацій задля поширення соціального партнерства з роботодавцями та забезпечення наступності й кореспондованості між всіма рівнями і ланками освіти.
За словами Дмитра Табачника, цього року планується проведення і низки цікавих міжнародних заходів. Так, у вересні спільно з Радою Європи в рамках Програми головування України в Комітеті Ради міністрів Ради Європи у Києві вперше відбудеться форум міністрів освіти європейських країн — "Школа ХХІ століття: київські ініціативи". Також у місті Києві заплановано проведення Форуму наукової та творчої інтелігенції країн СНД. А на початку жовтня в шести містах Російської Федерації пройдуть Дні науки і освіти України.
Як забезпечити якість знань
У розмові з керівником галузі взяли активну участь представники різних засобів масової інформації — як галузевих і спеціалізованих, так і загальнодержавних. Своє запитання Міністрові поставили сьогоднішні випускники — представники інформаційно-творчої агенції "Юнпрес", що діє при Київському палаці дітей та юнацтва. Стосувалося воно безпосередньо головних особливостей цьогорічної вступної кампанії. За словами Міністра, найголовніше — це стабільні правила вступу до ВНЗ, тому практично немає змін порівняно з минулим роком. Проте все ж, модернізування галузі загалом викликає і певні зміни в системі вступу. Так, новацією цього року є те, що на інженерні фахи підготовки для тих, хто закінчив підготовчі курси, за рішенням вченої ради університету, може бути певна невелика кількість додаткових балів — до 20-ти. Також запроваджена система електронного вступу, якою абітурієнт може скористатися за своїм бажанням.
Відповідаючи на актуальні та соціально значущі запитання журналістів, Дмитро Табачник окреслив дві мети реформування вищої освіти: зробити умови існування нашої освіти абсолютно однаковими з європейськими та радикально розширити автономію вищих навчальних закладів — як інституційну, так і економічну, фінансову, академічну. Вагомим новаторським кроком має стати розкріпачення та свобода університетської науки, надання університетам можливості комерціалізувати та прагматизувати свої наукові розробки.
Підведення підсумків роботи у формі спілкування з пресою — це також можливість довести до громадськості важливу інформацію безпосередньо з перших вуст. Так, Дмитро Табачник наголосив на удосконаленні механізму стипендіального забезпечення і підкреслив, що сьогодні йде мова про запровадження заохочувальних диференційованих видів стипендії, а не відміну стипендій, як про це інформували деякі ЗМІ. До видів такої стипендії має належати соціальна (для студентів-сиріт, із багатодітних родин, тих, які опікуються літніми рідними тощо) та заохочувальна (залежно від успішності складання сесії).
Актуальною на сьогодні є і тема подальшої долі таких освітньо-кваліфікаційних рівнів як бакалавр та спеціаліст. Сьогодні українському суспільству необхідно усвідомити, що такі фахівці — це фахівці з вищою освітою. І новим майбутнім законом "Про вищу освіту" саме передбачена можливість людині з дипломом бакалавра повноцінно, як скрізь у Європі, йти на роботу і працювати. Бакалавр, за словами Міністра, може відразу йти в
магістратуру, а може працювати кілька років і потім обрати магістратуру трохи іншого напрямку: "Тому що підготовка бакалаврів більш широка і більш узагальнена. Магістратура — це, так би мовити, більш штучна, більш діамантова огранка. Дуже часто, якщо людина одразу після бакалаврату йде до магістратури, вона потім шкодує, що вибрала не зовсім той напрям підготовки. Тому завдання нового закону — дозволити всім бакалаврам працювати, як в Європі, повноцінно як фахівцю з вищою освітою. Хто забажає — потім іти до магістратури".
Спеціаліст так само може влаштовуватися працювати як фахівець із вищою освітою або вступати на навчання до магістратури навіть після відміни цього освітньо- кваліфікаційного рівня з метою кореспондування в європейський освітній простір. Диплом спеціаліста ревізії не підлягатиме.
Звичайно, реформування вищої освіти потребує і реформування середньої. Та профільна школа, про яку вже декілька років іде мова, — на сьогодні особливо актуальна та необхідна. Дитина, яка має можливість у роки формування своєї особистості визначитися із власними професійними навичками, буде більш соціально адаптована та готова зважено робити вибір свого фаху. Зацікавленість у цьому виявила і громадськість.
Відповідаючи на запитання журналістів, Дмитро Табачник зазначив, що найкращі європейські школи — данська, германська, фінська та інші — мають 8-9 предметів. І таке скорочення навчального навантаження на учнів за рахунок профілізації навчання в старшій школі — доцільне та необхідне для української середньої освіти.
"На сьогоднішній день наш 11 клас має 18 предметів. Гімназія має право за рішенням педагогічного колективу збільшувати цю кількість ще на 2-3 предмети, деякі збільшують на 4. Ви вважаєте, що можна підняти якість освіти, якщо дитина буде однаково приділяти увагу 20-ти або 22-ом предметам? Немає іншого шляху в світі, крім створення профільної школи". Ці слова Дмитра Табачника пролунали як незаперечний аргумент профілізації навчання в школі. І в цьому напрямку не доцільно концентрувати увагу на тому, що кількість навчальних предметів зменшується. Це зменшення покликане породити якість, а не перешкоджати якимось чином доступу учнів до знань. У новому державному стандарті середньої освіти буде передбачено кілька напрямків профільної школи — математичний, природничий, медико- біологічний, гуманітарний і школа трудових технологій. Тоді учневі пропонуватиметься більша кількість годин на вивчення тих предметів, що є його профільними, та менша — на додаткові, спрямовані на загальний розвиток.
Сприяти якісній середній освіті, за словами Міністра, покликане і відновлення підсумкових іспитів вибірково для учнів різних класів безпосередньо в самій школі. їх головне завдання — промоніторити якість знань.
Як запорука успішної діяльності у всіх напрямках покращення якості освіти розглядається посилена увага до здоров'я молодого покоління і, зокрема, учнів. Саме тому до кінця цього навчального року планується суцільна фахова диспансеризація молодших школярів, а з осені — і старших за досвідом Харкова.
Тож активна робота з удосконалення галузі та виведення її на європейський рівень триває. Забезпечити її окрім діяльності Міністерства покликана і пильна увага громадськості, її участь у реформуванні та удосконаленні галузі. Не менш важливим є і усвідомлення головних тенденцій сучасної української освіти, їх осмислення та систематизування і суспільній свідомості. І саме такі підсумкові зустрічі зі ЗМІ, як ланка між владою та громадськістю, покликані це забезпечити.
Світлана ГОРСЬКА,
кор. "Освіти"
* ЗАГАЛЬНІ ЗБОРИ НАПН УКРАЇНИ *
Відбулись загальні збори Національної академії педагогічних наук України.
Доповідь президента НАПНУ Василя Григоровича Кременя "Освіта" видрукує в наступному номері. А сьогодні — найяскравіші акценти.
"Що спонукає змінювати власні рішення?"

Як би швидко ми не писали плани, життя все одно розвивається ще швидше. Тому на деяких речах я хотів би акцентувати увагу. По-перше, при Президентові України працює Комітет з економічних реформ. У галузі освіти ним визначено три
національні пріоритети: дошкільна освіта, широкомасштабне впровадження інформаційно-комунікаційних технологій і національна рамка кваліфікацій. Це для нас три найголовніші орієнтири.
Що буде найважче у цьому році? На наш погляд, це нові стандарти. Стандарти — це і є глибинні реформи, до яких нам пора переходити. Стандарти початкової освіти пройшли всі погодження, і ми подали їх на розгляд уряду.
Три основні події в освітянському житті цього року — це Третій педагогічний з'їзд, Форум міністрів освіти Європи, що проходитиме в Києві, та Дні освіти і науки України в Росії, які заплановані на осінь.
Щодо Форуму. Україна головує у Раді Європи з травня, тому має право пропонувати свої заходи. Ми запропонували Форум, і Рада Європи на це погодилася. Уже створена робоча група, проведені відповідні переговори в Страсбурзі. 22-24 вересня цього року в Києві має відбутися Форум
міністрів європейських країн "Школа ХХІ століття. Київські ініціативи". Амбітно претендуємо на прийняття по завершенню форуму документу під назвою "Київський протокол", який буде охоплювати ініціативи в галузі середньої освіти. Вища школа влилася у Болонський процес, профтехосвіта — Копенгагенський і Туринський протокол, ми ж для середньої школи претендуємо на Київський протокол.
Це надзвичайно престижна для нас річ. Ми вже визначили сім напрямків, щодо яких дійшли згоди з колегами в Страсбурзі, які вважають, що це цікаво для усієї Європи. На початку квітня ми плануємо доповідати там про своє бачення програми. У них є своє, тож поєднаємо. Будемо запрошувати 50 країн.
Кілька слів щодо освітньої політики Міністерства. По-перше, це прозорість і прогностичність цієї політики. Ми намагаємося не приймати рішень, не обговоривши
їх із громадськістю. Тому тільки виносимо на розсуд, одразу починається критика. Це прекрасно. Обов'язково перед прийняттям рішення ми робимо замовлення соціологам, зважаємо на реакцію усіх верств населення.
Також ми відкрили при Міністерстві дискусійний клуб і щочетверга збираємо певні категорії освітян, обговорюємо в живу, відкрито і щиро ті питання, які зараз на часі. За останній місяць це були директори вечірніх шкіл; представники шкіл, де навчається менше десяти учнів (таких в Україні 605); представники шкіл 1-9 класів, де менше 40 учнів (таких у нас 1461); директори шкіл до 30 років (в Україні лише 209 директорів до 30 років, а кожен п'ятий — пенсіонер); представники дитячих ЗМІ (газет і журналів, що пишуть для і про дошкільнят майже 100); представники центрів раннього розвитку дитини.
Ці дискусії дають нам можливість чути живих практиків і іноді змінювати власні рішення.
Щодо системи стажування, яку ми
ввели. 33 людини з апарату міністерства жодна з яких ніколи не працювала в районній ланці, були направлені у відрядження у сільські райони на тиждень. Вони покрутилися з ранку до вечора в районних відділах освіти, пожили з їхніми проблемами. А у себе в Міністерстві ми готові приймати на стажування представників районних відділів освіти.
По-друге, інформаційний простір. Ми маємо прекрасні ідеї, рішення, про які ніхто не говорить, не пояснює. Натомість малопрофесійні, речі заповнюють інформаційний простір. Але скоро ви відчуєте зміни.
І останнє. Ми прогресивна нація. Це наша міжнародна позиція. Недавно відбулася зустріч з експертами Ради Європи, які підбивали підсумки наших спільних проектів. Ми домовилися, що протягом наступних трьох років Україна братиме участь у 30 проектах Ради Європи, і цей перелік буде продовжуватися. Тобто спектр співробітництва значно розшириться.
"Силове поле сільської школи"


Шановні колеги! Частина мого виступу присвячена тому, як ми добиваємо сільську школу. Обговорюючи звіт за 2010 рік, ми робимо аналіз виконання і свого індивідуального плану, і плану
відділення. У нашому відділенні Загальної педагогіки та філософії освіти панує творча атмосфера. Це сприяє тому, що навіть у віддаленому гірському куточку України можна успішно проводити дослідно-експериментальну роботу.
Так, протягом останніх років ми теоретично обґрунтували організаційно-педагогічні засади гуцульської школи, як регіональної української національної, та практично впровадили
регіональний етнографічний компонент "Гуцульщинознавство" в систему навчально-виховного процесу загальноосвітніх навчальних закладів регіону. Важливо те, що це не просто продекларовано, а підготовлено відповідне навчально-методичне забезпечення: видали близько 30 посібників, хрестоматій,
довідників, журнал "Гуцульська школа" та інше. І це без жодної копійки з державного бюджету.
Метою було поширення набутого досвіду в інших етнографічних регіонах України (Поділлі, Поліссі, Наддніпрянщині, Слобожанщині, Таврії та ін.). Також за сприяння керівників НАПН ми провели на своїй базі Всеукраїнську науково-практичну конференцію "Морально-патріотичне виховання дітей та молоді. Етнографічні засади" та Всеукраїнський науково-методичний семінар "Регіональний етнографічний компонент у сучасному освітньому просторі".
Чи варто цим займатися і чи потрібно це? Виховання любові до рідного порогу, до своєї малої батьківщини, а відтак до України, важко переоцінити. Тому тезами хочу сказати наступне.
По-перше. Якби не закривали сільські школи (а починаючи з 2003 закрили близько 800 сільських шкіл), ми мали б споконвічних потомків гречкосіїв, і не йшли б із простягненою рукою за гречкою до Китаю. Вони не мають таких чорноземів, як в Україні, але годують півтори мільярди китайців та ще й експортують гречку і рис.
По-друге. У тих школах, що залишилися, злочинно нищать трудове навчання дітей. Хоча у селі діти з раннього віку залучаються до праці.
І доки в навчанні буде тривати нескінченний математичний ряд? Якщо ми хочемо, щоб дитина була здоровою, давайте введемо "Основи здоров'я", хочемо, щоб була вихованою — введімо "Етику", віруючою — "Християнську етику", культурною —
"Художню культуру".
По-третє. Як розбити бюрократію? Сільській школі не вистачає фінансування, але ми не сидимо склавши руки. Хоча коли звертаємося до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту, отримуємо відписку, що все залежить від Міністерства фінансів. Якщо воно таке всемогутнє, то чому не вирощує гречку та рис?
По-четверте. Ми готові втілити розроблену нову дидактичну систему в однокомплектній сільській школі (тепер у селах таких шкіл більшість). Вона полягає у поєднанні профільного навчання з до- професійною та професійною підготовкою. Це можливо здійснити в малочисельних профільних групах.
І висновок. Давно відома істина: врятуємо сільську школу — врятуємо село. Тоді буде і гречка, і до гречки.
У нас високим загальним індекс
глобального таланту"

Шановні колеги, я хотів би продовжити розмову про ті проблемні питання, які ми досліджуємо і які стосуються освітянських процесів.
Ті демографічні виклики, які зараз є перед Україною, - це безпосередньо і виклики для освіти.
Двадцять років незалежності засвідчили, що в структурі населення України кількість молодих людей, віком від 1 до 25 років, скоротилася на п'ять мільйонів. Це означає, що в майбутньому в громадське життя буде входити все менше активних молодих людей, а ресурс праці потенційно скорочуватиметься.
Зрозуміло, що постає надзвичайно складне завдання - забезпечити нашу економіку відповідним ресурсом і відповідною кваліфікацією. Є прогнози, що цю частину молоді зможуть замінити мігранти, але, як показують дослідження, до нас не їдуть висококваліфіковані мігранти.
Оскільки у 2010 - 2020 роках у розвинутому світі відбудеться нова хвиля технологічного підйому, для того, щоб конкурувати і вирішувати завдання найвищого рівня, Україні необхідні кадри вищої кваліфікації.
Згідно міжнародних спостережень, рівень людського розвитку навіть у високорозвинених країнах, зараз падає. І одне з перших місць з такого зниження займає Україна. Говорять, що це відбувається через недостатню кількість коштів, які виділяє наша держава. Але у структурі державних витрат на освіту ми займаємо далеко не останнє місце. Наприклад, якщо Франція витрачає 5,6 % протягом 2000 - 2007 р.р., то Україна - 5,3 %. Німеччина - 4,4 %, США - 5,5 %. Тобто проблема не в недостатності ресурсів, а у використанні цих ресурсів.
Паралельним є питання не лише освітньої та професійної підготовки нашого населення, а й питання здоров'я його молодої частини. Дослідження з цієї теми показують, що здоров'я та
медична допомога в Україні за середнім балом знаходяться на одному з найнижчих місць серед європейських країн. Це означає, що існує не лише проблема охорони здоров'я, а й проблема здорового способу життя. Це теж одне із доволі складних для реалізації завдань, особливо через освітні процеси.
На загальноєвропейському рівні ми маємо досить високі показники охоплення населення початковою, середньою та вищою освітою.
Є спостереження за так званим загальним індексом глобального таланту. За ним Україна на дев'ятнадцятому місці, тобто ми входимо у двадцятку кращих країн світу за талантом наших молодих людей. Це дані за 2007 рік, а на 2012 очікується, що ми займатимемо сімнадцяте місце.
Щодо системи освіти. За міжнародними порівняннями, середній стан нашої освіти вимірюється у 3,88 бала. Це рівень Болгарії, Греції та деяких інших країн. А от, наприклад, Фінляндії, Бельгії ми програємо вдвічі.
Яка ж структура наших випускників, і куди ми їх готуємо?
Соціальні науки, бізнес і право мають майже 55 % випускників, дослідження - лише 4,4 % (для порівняння: у Франції це 16 %, у Німеччині - 17 %). Тобто у структурі немає напрямків, які дозволили б орієнтуватися на вирішення основних освітніх завдань.
Наприклад, у 2009-2010 роках у структурі випускників ми мали 127 тисяч економістів. А випускників інженерних спеціальностей - 68 тисяч. І це у країні, де є індустріальний рівень розвитку!
Де ж працюють наші випускники? Серед спеціалістів фізичних, технічних, математичних наук у 2009 році працювали за спеціальністю лише 29,9 %. А 70 % пішли працювати невідомо-куди. Серед викладачів за професією працює 60 % випускників. Це найвищий показник з- поміж усіх спеціальностей. У середньому в Україні 40 % випускників ВНЗ не працюють за спеціальністю. Перш за все, це неефективна витрата коштів. По друге, це незнання потреб економіки й господарства. У США держава прогнозує необхідність спеціальностей на найближчі десять (а то й більше) років. І якщо ми цього робити не будемо,
то система вищої освіти не буде ефективною.
Ще одна важлива ознака - оцінка наших випускників бізнесом, куди вони приходять на роботу. Згідно досліджень 2005 року, частина компаній, як одну із основних перешкод для свого успішного функціонування і розвитку, вказує недостатні знання та навички наявних працівників. Загалом 20 % компаній говорять про неякісні професійні кадри.
Окрім того, лише 5 % працівників усіх підприємств України беруть участь у курсах підвищення кваліфікації. Ще одне питання, що стосується усієї країни. Різниця у заробітній платі людини, яка не має освіти, і людини, яка має вищу освіту, - лише два рази. В інших країнах - це різниця у чотири-п'ять разів. Не працює соціальний ліфт, що давав би можливість людині підніматися. У нас призначення на роботу відбувається через зв'язки і так далі.
Тож головне для нас - спрямовувати реформи в освіті на якість. В іншому випадку, усім нашим формальним справам протягом найближчих десяти років буде гріш ціна.
* ПЕДАГОГІЧНИЙ АРБІТРАЖ *
Національна рамка кваліфікацій України якою їй бути?
№ 5
"Круглий стіл" тижневика "Освіта"
Куратори проекту: акад. НАПН України Володимир Луговий та професор Борис Корольов.
(початок "Круглого столу"див. "Освіта". - 2010, 22-29 грудня. - №. 51-52; 2011, 9-16лютого №8-9; 16-23 лютого №10; 9-16 березня №14)
Чому "зависає" нагальна проблема?

Тісніший зв'язок ринку праці з освітньо-професійною підготовкою, розвиток новітньої бази знань і активності громадян в українському суспільстві на демократичних засадах — ось цільова спрямованість рамки кваліфікацій (РК). Втілення у життя такої Національної рамки кваліфікацій (НРК) вимагає від 5 до 500 мільйонів євро у найближчі 5-10 років, як вважають у "Державній установі НДІ соціально-трудових відносин" Міністерства соціальної політики України. Однак централізоване матеріальне та інтелектуальне розв'язання цієї проблеми "зависає" вже з 31 червня 2000 року, коли вступила в дію ратифікована Україною Лісабонська конвенція, в т.ч. стосовно визнання кваліфікацій. Навіть після схвалення РК для Європейського простору вищої освіти (ЄПВО) та внутрішніх і зовнішніх стандартів якості у Бергені (2005 р.) ситуація в державі залишається без помітних перемін.
Разом з тим ентузіасти із закладів вищої та післядипломної освіти неофіційно перекладають текст РК ЄПВО і вносять її окремі положення як вимоги до підготовки фахівців та підвищення кваліфікації науково-педагогічних і педагогічних кадрів. У 2006 р. Університет менеджменту освіти розпочав очно-дистанційні курси за експериментальною РК для окремих категорій педагогічних і керівних кадрів з пропозицією добровільної участі в апробації положень у міжкурсовий період. Фрагментарне інноваційне впровадження цієї РК, як засвідчують експериментальні курси, загострює весь комплекс питань втілення НРК у практику, від обліку кредитів до визнання і структурної співвідносності з іншими кваліфікаціями.
Необхідність НРК В. Астахова пов'язує, передусім, з академічною мобільністю (див. "Освіта". — 2011, 9-16 лютого), що також потребує визнання
кваліфікацій. Водночас більше 42% сьогоднішніх студентів, як показує її дослідження у Харкові, Донецьку, Львові, Луганську та Одесі, не розраховують на професійну й особистісну самореалізацію в рідній країні. Це виходить за межі визнання кваліфікацій, які на разі стають реальним чинником виробництва у суспільстві знань поряд з працею, капіталом і землею, а також ставить питання про бачення НРК як своєрідної дорожньої карти для вибору життєвої траєкторії, тобто прозорого інструменту для самоздійснення особистості у професійній та академічній сферах. Відтак створення і функціонування НРК варто виокремлювати як ланку практичної дії у реалізації потенціалу особистості та модернізації економічного і суспільного життя в Україні на засадах знань.
Перешкодами у прискоренні створення і функціонування НРК, як неодноразово зазначали академік НАПН України В.Луговий і професор Б.Корольов, куратори цього проекту у тижневику "Освіта", є недостатня наукова розробка проблеми, не збалансовані позиції освітян і працедавців, відсутність діалогу всіх зацікавлених сторін для досягнення концептуального і процедурного консенсусу щодо НРК. Можливо не меншою перешкодою залишається пострадянська зорієнтованість на колишні види економічної діяльності та Міжнародну стандартну класифікацію занять 1988 р.
Слід зауважити, що реформування національної системи кваліфікацій може спиратися на повчальний досвід Ірландії, де прийняття законодавчо-регулятивних документів у 1999 р. сприяло завершенню розробки НРК у 2001 р. та старту її функціонування з 2003 р. з наступною верифікацією за РК ЄПВО у 2006 р. Нагальна і якісна підготовка проектів законів України "Про національну систему кваліфікацій", як і "Про вищу освіту", має сьогодні відбуватися паралельно зі схваленням основних вимірів НРК, секторальних і галузевих РК.
Розгляд НРК як елемента національної системи кваліфікацій актуалізує об'єктивну потребу в єдиному органі управління, скажімо "Українській агенції кваліфікацій", суб'єктах (службах) підтвердження та оцінювання кваліфікації, а також Міжгалузевій раді з кваліфікацій, яка забезпечуватиме врахування суспільно-громадських інтересів українців. Тоді залучення приватних компаній, на зразок "СМК", або "Державної установи НДІ СТВ" Міністерства соціальної політики може бути виправданим. Основним напрямом формування національної системи кваліфікацій доцільно вважати правове забезпечення з опертям на організаційно-управлінські, освітньо-професійні та науково-методичні заходи. Отже розгляд НРК у перспективі функціональної інфраструктури національної системи кваліфікацій сприятиме прискоренню її практичної реалізації.
До речі, тривала незбалансованість позицій освітян і працедавців долається радикальним шляхом, як це має місце у Об'єднаному Королівстві Великобританії та Північної Ірландії, Турції та деяких інших країнах, через встановлення окремої НРК для побудови трициклової вищої освіти (бакалавр — магістр — докторати). У межах рівнів НРК, що відповідають п'ятому і шостому рівням Міжнародної стандартної класифікації освіти (МСКО), видається доцільним ураховувати кредити за програми післядипломної підготовки, неступеневі й ступеневі відзнаки, звання та професійне зростання дипломованих фахівців з урахуванням результатів атестації. Післядипломна освіта, що відповідає західній постдипломній едукації після одержання ступеня бакалавра, може вибудовуватися за трьома перевіреними досвідом маршрутами: дослідницьким, навчальним і комбінованим. Це робить можливим диференціацію докторатів, що практикуються у низці європейських країн: доктор філософії (PhD), доктор наук і професійний доктор.
Шостий рівень МСКО (докторати) відповідає восьмому рівню Європейської РК для учіння впродовж життя та третьому циклу РК для ЄПВО. Тому розмежування восьмого й дев'ятого рівнів у НРК, презентованій у МОНМС, пропонуємо усунути, не зважаючи на проект дев'ятирівневої НРК Російської Федерації, який продовжує вдосконалюватися. Це тим більш доцільно, що відмінності між восьмим і дев'ятим рівнями презентованого проекту НРК України легко вписуються у відрізняльні риси трьох форм докторатів шостого рівня МСКО. Відтак Українська РК і Європейська РК для учіння впродовж життя матимуть одну кількість рівнів (8), що спрощує зіставлення і визнання кваліфікацій. Окрім того, восьмирівнева НРК, що пропонувалась Конфедерацією роботодавців, співпадатиме за кількістю рівнів з презентованою НРК у МОНМС, що зближує позиції освітян і працедавців.
Теоретична нерозробленість проблеми РК впливає на недостатню узгодженість Європейської РК для учіння впродовж життя (2008 р.), РК для ЄПВО (2005 р.) та проекту НРК України (2011 р.) за критеріями знань, умінь і компетентностей. Ці виміри мають характеризувати результати учіння ("learning outcomes"), а не результати навчання ("instructional outcomes"). Необґрунтована підміна психолого-дидактичних понять відсуває у тінь центральну роль студента, як і школяра, в учінні. Надмірну кількість дескрипторів у проекті НРК, презентованому у МОНМС, видається доцільним об'єднати у межах знань, умінь і компетентностей. На додаток, варто бути обережнішими з термінами компетентність і компетенція, що залишаються "лінією фронту" у битві численних наукових шкіл, не зважаючи на достатньо чітку їх розмежованість у першому міжнародному проекті, започаткованому Організацією економічного співробітництва і розвитку під назвою "DeSeCo".
На початок другого десятиріччя ХХІ ст. у суспільній практиці стає все більш помітною тенденція до посилення ролі формальних процедур, наприклад, в оцінюванні. Так, традиційне розуміння кваліфікації як ступеня "професійної підготовки працівника, наявності у нього знань, умінь і навичок, необхідних для виконання ним певного виду роботи" (С.У. Гончаренко. Український педагогічний словник) поступається місцем його трактуванню як "офіційного результату процесу оцінювання й надання законної сили, який отримується, коли компетентний орган визначає, що особа досягла результатів учіння відповідно до даних стандартів" (Європейська РК для учіння впродовж життя). Натомість у проекті ЗУ "Про національну систему кваліфікацій" № 7215 (див. "Освіта". — 2011, 9-16 березня) кваліфікація трактується традиційно: "нормативно встановлена сукупність знань, умінь та компетенцій особи, набута у спосіб формальної, неформальної або інформальної освіти, визнаний на міжнародному, національному або галузевому рівнях, яка дозволяє їй виконувати завдання і функціональні обов'язки певного виду діяльності, у тому числі професійної". Водночас у проекті НРК академічна кваліфікація трактується в дусі Європейської РК для учіння впродовж життя, а професійна — без урахування європейських підходів. Виникає питання, як можна використовувати НРК України для прозорого визнання кваліфікацій, коли вихідні поняття трактуються по-різному, навіть у проекті законодавчого акта?
Сьогодні видається дивним, що у проекті НРК з численними дескрипторами навіть не згадуються кредити і професійний розвиток, хоч відображена певна лінійність змін за критерієм ускладнення. Як же секторальні та галузеві РК надаватимуть можливість, а зацікавлені сто
рони враховуватимуть у процесі навчання чи професійному житті вибір траєкторії руху працівником від рівня до рівня? Варіанти відповідей надають Ірландська, Новозеландська та деякі інші НРК. Так, Шотландська рамка кредитів та кваліфікацій (SCQF) містить відзнаки за професійний розвиток (PDA), що відповідають професійним стандартам та положенням професійних асоціацій. На разі серед розробників НРК України фактично відсутні представники громадськості. За SCQF надаються сертифікати, просунуті сертифікати та дипломи. Сертифікати складаються з вищих національних юнітів (модулів), національних юнітів, юнітів оцінювання на робочому місці або їх будь-якої комбінації. Просунуті сертифікати складаються з вищих національних юнітів. На рівні 10 видаються випускні дипломи й сертифікати та присуджується ступінь бакалавра з відзнакою. На рівні 11 видаються післявипускні дипломи й сертифікати та надається ступінь магістра, а також винагородження п'ятого рівня Шотландської професійної кваліфікації (SVQ 5), що враховують просування у кар'єрі та набутий досвід.
Шотландська агенція з кваліфікацій пропонує три типи кваліфікацій: юніти, курси та групові відзнаки. Юніт є найменшою кваліфікацією, що пропонується й сертифікується. Він базується на досягненні певних результатів і використовується в якості блока для побудови всіх курсів та групових відзнак на всіх рівнях і в усіх предметних і професійних галузях. З 2005 року професійні (або робочі) курси обіймають 4 національні юніти для 3 — 6 рівнів SCQF. Групові відзнаки передбачаються Національними кваліфікаціями (рівні 2 — 6 SCQF: національні відзнаки просування та національні сертифікати), Вищими національними кваліфікаціями (рівні 6 — 11: вищі національні сертифікати й дипломи та PDA) та Шотландськими професійними кваліфікаціями (рівні 4 — 11). Невже вдосконалення проекту НРК України не враховуватиме шотландський та інший світовий досвід кредитизації, академічної та професійної модуляризації?
На завершення виступу за круглим столом тижневика "Освіта" "Якій бути НРК Україні?" хотілося б підкреслити значення особистого розвитку громадян, що є вирішальним для конкурентоспроможності країни, зайнятості та соціальної згуртованості у суспільстві, яку навіть у період загальнодержавних змін не виявляє більшість елітної верхівки. НРК може сприяти професійному розвиткові особи, однак лише зростання як безперервне перевищення людиною самої себе, є справжнім рушієм особистісних і суспільних змін. Відтак формулювання чіткої мети професійного зростання, як і вся постдипломна едукація, підказує провідний шлях втілення НРК у життя.
* ПРОФТЕХОСВІТА *
Соціальне партнерство Як досягаєм ефективності?
У селі Поташ Маньківського району відбувся ІІ (обласний) етап Всеукраїнського конкурсу фахової майстерності серед учнів професійно- технічних навчальних закладів Черкащини з професії "Електрозварник ручного зварювання". Конкурс проходив за підтримки Німецького аграрного центру в Україні і мав на меті не лише визначити кращого зварника року серед учнівської молоді, а й ознайомити майбутніх робітників зварювальної справи із сучасними технологіями, обладнанням провідних іноземних фірм.
Протягом п'яти днів конкурсанти з навчальних закладів області повторювали теоретичні основи зварювання, виконували тестові завдання з предметів спецтехнологія, матеріалознавство, електротехніка,
охорона праці, креслення, відпрацьовували навики роботи на зварювальному обладнанні WIG, MIG, MAG — методом зварювання. Практична частина конкурсу передбачала обов'язкове виконання зварювальних швів за розміщенням у просторі, по довжині, за конфігурацією, та перерізом.
Зверталась увага на розвиток нестандартного мислення, особливо на обговорення виробничих проблем зварювального виробництва, також формування планетарного мислення, зокрема на організацію дискусійних вечорів.
Вільний від конкурсу час учасники конкурсу переглядали відеоматеріали Міжнародних та Всеукраїнських виставок зварювального виробництва.
Німецький аграрний центр в Україні створив необхідні умови як для проходження теоретичного курсу, а саме сучасні навчальні аудиторії, застосування інтерактивного обладнання, так і для практичної частини конкурсу. Майстерня облаштована сучасними зварювальними
апаратами, кожний учасник конкурсу забезпечувався індивідуальним зварювальним та слюсарним інструментом, засобами захисту. Конкурсанти перед виконанням практичного завдання (зварювання однопрохідних, багатопрохідних, стикових та кутових швів) мали змогу відчути особливість зварювання апаратом фірми "FRONIUS", необмежена кількість виконання пробних зразків дозволила успішно виконати контрольне завдання.
Найкращі фахові уміння показав Василь Брух, учень державного навчального закладу "Монастирищенський професійний ліцей" зайняв почесне перше місце. Друге місце — Гулий Максим, учень державного навчального закладу "Черкаський професійний ліцей"; Слюсар Владислав, учень державного навчального закладу "Канівське вище професійне училище" — третє.
Вони нагороджені дипломами Головного управління освіти і науки. Всі учасники конкурсу отримали сертифікати про успішне опанування інноваційних зварювальних технологій.
Надія СТРИГУН,
головне управління освіти і науки Черкаської ОДА
* ПЕДТЕХНОЛОГІЇ *
Вчимося переконувати
міжнародним дебатнии турнір у Києві
У сучасному суспільстві слова "дискусія", "полеміка" "дебати" стали досить популярними. Особливо загострюється інтерес до дебатів у передвиборчий період. Політичні дебати як один із видів політтехнологій набули популярності у наш час. А от чи знаємо ми, що дебати — це не лише публічні політичні діалоги, відкрита дискусія, піар, але й унікальне мистецтво?
Перші телевізійні дебати відбулися між Дж. Кеннеді та Р. Ніксоном у ході передвиборчої президентської кампанії в США в 1960 році.
Дебати як своєрідна інтелектуальна гра пов'язана з ім'ям Карла Поппера, який розробив правила та технологію проведення інтелектуальної гри, суть якої полягає в тому, що обрані команди аргументовано доводять тезу, запропоновану до обговорення, а інші — опонують. Як гра — дебати демократичні, оскільки передбачають чесність, рівність можливостей, повагу до опонента, толерантність і, одночасно, критичне мислення. Участь у дебатах, зокрема навчальних, дає учасникам змогу відчути переваги такого способу обговорення дискусійних питань. Обов'язок кожної з команд кваліфіковано та в межах певних часових рамок презентувати свою позицію, аргументувати "за" чи "проти". Гру оцінює суддя або колегія суддів, які визначають переможця в раунді. У 90-ті роки ХХ століття дебатний рух охопив велику кількість країн світу. Поступово дебатний рух розвинувся не лише у зарубіжних країнах, але й у країнах пострадянського простору. В Україні дебати з'явилися 1994 року.
25 — 27 лютого 2011 року, уперше за історію міжнародного дебатного руху, у Києві відбувся Міжнародний дебатний турнір "Роль молоді у розбудові громадянського суспільства". Організаторами де- батного турніру стали: Міжнародна дебатна академія, педагогічний та учнівський колектив Українського гуманітарного ліцею Київського національного університету імені Тараса Шевченка (директор Г.С.Сазоненко, кандидат педагогічних наук, Народний учитель України).
Обрана тема зумовила й вибір мети турніру — сприяти вдосконаленню громадянських, полікультурних, комунікативних компетенцій старшокласників, спонукати до формування активної позиції молоді стосовно актуальних проблем сьогодення; активізувати використання інтерактивно- освітньої технології' "дебати".
Відповідно до мети було визначено й головні завдання турніру:
1. Відродження міжнародного дебатного руху в Україні як інтелектуальної гри, що дозволяє актуалізувати та аналізувати моральні, політичні, юридичні, соціальні, економічні проблеми сучасного суспільства.
2. Активізація інтелектуальних здібностей старшокласників: розвиток критичного, структурного мислення, риторичних навичок, технологій пошуку інформації, поглиблення знань учнів із історії, права, культури, релігії, філософії, політики, іноземної мови, формування загальнонавчальних, громадянських, комунікативних компетенцій.
3. Сприяння розвиткові в учнів формуванню толерантності взаємоповаги, співпартнерства.
4. Розширення партнерських зв'язків української молоді.
5. Популяризація інтерактивної освітньої технології "Дебати".
6. Виховання інтелектуальної еліти України.
Турнір був присвячений обговоренню актуальних проблем розбудови громадянського суспільства: права людини, екологія та довкілля, духовність і культура, національне відродження, участь молоді у громадському житті та становленні громадянського суспільства, освіта для демократичного врядування, співпартнерська діяльність.
Чому саме Український гуманітарний ліцей став ініціатором проведення Міжнародного дебатного турніру в Києві?
По-перше, наш заклад, починаючи з 90-х років ХХ століття, має давні традиції становлення дебатного руху. Гра "Дебати" серед ліцеїстів вважалася інтелектуальною, елітарною. Неоціненним залишається досвід "першопроходців"-дебатерів Дмитра Гаврильченка, Максима Мілора- дова, Лесі Оробець, Олексія Яценка, Галини Поліщук, Оксани Бабич, Да- рини Жолдак, Оляни Рудякової, Олексія Пєрєвєзєнцева, Олексія Кірмача, Костянтина Задої, Тетяни Булах та інших, яких свого часу надихав і готував до змагань учитель історії нашого ліцею Андрій Олександрович Осмоловський. Роки йшли, змінювалися гравці та команди, проте незмінним залишався інтерес до "дебатів".
По-друге, кому ж, як не Гуманітарному ліцею, варто піклуватися про культ Слова, про Мистецтво красномовства й авторитет Знань.
"Слово — унікальний інструмент людської думки і взаємоспілкування, і наша зустріч — найкращий доказ цієї тези. Будучи наділене найвищою духовною силою, воно — неоціненне. Ми прагнемо до універсального, много- гранного, поліфонічного — світлосяйного слова, яке, окрім інформаційно- інтелектуальної складової, має бути в людському житті втіленням естетичної шляхетності, бо лише тоді слово стає інструментом добротворення й любові. Міжнародний дебатний турнір має стати знаковою подією в суспільно-культурному житті України як індикатор зрілості, громадської думки та динаміки для животворчих процесів у царині освіти й культури. Час працює на нас, коли ми окрилені
високою метою себетворення, самопізнання і співпраці на благо піднесення рівня нашого життя. Хотілося, аби турнір став стартовим майданчиком найшляхетніших справ української людини, а рідне слово — могутньою силою оновлення нашого суспільства", — стверджує співголова Оргкомітету, директор ліцею, кандидат педагогічних наук, народний учитель України Г.С.Сазоненко.
По-третє, тема турніру "Роль молоді у розбудові громадянського суспільства" мала б активізувати громадянську позицію сучасної молоді, спонукати до вияву старшокласниками громадянської свідомості, гідності й поваги до Людини.
У турнірі взяло участь понад 170 учасників.
Гостями турніру стали освітяни із Латвії, Білорусі — учасники Міжнародного освітянського "Партнер"- клубу.
Кілька днів турніру були насичені неповторними знайомствами, яскравими зустрічами, напруженими дискусіями та неповторними враженнями.
Відкриття змагань запам'ятається привітанням і мудрими настановами Л.М.Кравчука, першого Президента України, Голови Піклувальної ради Українського гуманітарного ліцею: "Уміння вести дебати, переконувати, аргументувати, гідно триматися перед аудиторією є нагальною потребою не лише парламентарів, політиків, але й сучасної молодої людини".
Саме з виступу і питань до Леоніда Макаровича розпочались "Дебати". Для учасників були цікавими відповіді на питання: "З ким би Вам хотілось сьогодні вступити в діалоги?", "Як народилась фраза "маємо те, що маємо?.."
Леся Оробець, народний депутат Верховної Ради України, випускниця нашого ліцею ознайомила учасників турніру з власним досвідом гри в "Дебати": "Сучасне суспільство, на мою думку, ділиться на дві половини: тих, хто грає в "Дебати", і тих, хто ще не грає. Моя перша гра в "Дебати" відбулася в стінах ліцею — це був мій перший досвід. Чому вчать "Дебати"? "Дебати" вчать мати власну позицію, змушують чути інших, вчать лаконічності, командній грі, долати свій страх, тримати удар. Перемога у "Дебатах" — це перемога самого себе".
Успіхів і перемог учасникам турніру побажали проректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка В.А.Бугров, декан економічного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, Голова Ради ліцею В.Д.Базилевич, юридичний радник віце-прем'єр міністра України С.Л.Тигіпка О.С.Павленко.
Культурна програма для учасників турніру була дуже насиченою і різноманітною. Гості столиці України отримали можливість ознайомитися з персональною виставкою художників Василя та Артема Копайгоренків у Картинній галереї ліцею, відвідали провідні столичні театри (балет "Лускунчик" у Національній опері України, виставу "Одруження" у Національному драматичному театрі імені Івана Франка).
Дебатери спілкувалися й дискутувати з членами Гельсінської спілки, правозахисниками, дисидентами Євгеном Сверстюком та Василем Овсієнком, тими українцями, для яких слово було і є тією зброєю, що допомагає змагатися з рабською покірністю, брехнею та бездуховністю.
Змістовними, запальними, аргументованими були виступи учнівських команд. Із 26 команд турніру 18 змагалися за перемогу у дебатному турнірі українською мовою.
Переможцями турніру І місце в україномовному треку стала команда з Бердянська "Шведська сім'я". Дипломи та грошові премії їм вручив екс- міністр у справах сім'ї, молоді та спорту, колишній випускник Українського гуманітарного ліцею Юрій Павленко.
У англомовному треку перемогу здобула команда "Sunlight", гімназія №30 м.Мінська, Білорусь. Переможці турніру отримали цінні подарунки від Міжнародного освітнього фонду імені Ярослава Мудрого (президент В.Стрілько), віце-прем'єр міністра України Сергія Тигіпка, Леоніда Ємця, випускника ліцею, який зауважив: "Дискусія — це невід'ємна складова демократії, а вміння знаходити спільну мову із опонентами, приймати рішення — ознака успішної демократії. На жаль, останнім часом ми бачили дику демократію: усі одночасно говорять, але ніхто нікого не слухає... Я певен, що ми повинні єднатися заради високої ідеї — державності України".
Окрім найкращих команд, були відзначені й блискучі промовці, які отримали звання "Кращий топ- спікер". Цим почесним титулом нагороджені Ксенія Лиходєєва (м.Черкаси), Владислав Стрижаков
(м.Мінськ), Павло Гичак (м.Полтава). Серед них і учениця Українського гуманітарного ліцею Ольга Петренко, яка висловила подяку організаторам турніру: "Я щиро вдячна Українському гуманітарному ліцею і Міжнародному дебатному турніру за надану можливість знову випробувати себе, набути неповторний досвід, за цей шанс реалізувати себе в інтелектуальній грі "Дебати".
Також були відзначені дипломами найкращі тренери турніру: Малютіна Марина (м. Бердянськ), Кашуба Павло (м. Мінськ).
Особливими і унікальними для переможців були подарунки від Батьківської ради ліцею.
Чи доцільним виявилося проведення Міжнародного дебатного турніру в столиці України?
Про це свідчать відгуки учасників:
- "Цінність подібних турнірів у набутті досвіду. Діти-дебатери відчули себе впевненими, "загорілися" бажанням грати далі" (Світлана Галь, Розсошинська гімназія Полтавської районної ради).
- "Вразила насичена програма турніру, зустрічі з успішними політиками, культурними діячами, тренінги, доброзичлива атмосфера турніру" (Софія Видра, учасниця турніру, Черкаська гімназія №9 ім. Д.Луценка).
- "Особливо вразила зустріч і діалоги із першим Президентом України Л.М.Кравчуком" (Максим Лихман, Полтавський обласний ліцей при Кременчуцькому педучилищі імені А.Макаренка).
- "Я був приємно вражений високим рівнем організації дебатного турніру, що проводився на базі Українського гуманітарного ліцею. Учасники із різних областей України не лише змагалися у словесному двобої, але й чудово провели час, подружилися з ліцеїстами та учасниками інших команд" (голова суддівської колегії ВМГО "Дебатна академія" Сергій Наумов (м.Санкт- Петебург).
Безперечно, Міжнародний турнір виявив не лише дух чесного змагання й конкуренції, а й став певною подією як у становленні дебатного руху, так і в історії Українського гуманітарного ліцею.
Нові знання, знайомства та враження — кожен очікував від цих змагань свого, але всі учасники, незважаючи на власні досягнення, отримали неоціненний досвід. Багато хто з глядачів настільки захопився грою, що виявили бажання обов'язково взяти участь у міжнародних дебатах, що мають відбутися у березні цього року в Мінську.
Приємно усвідомлювати, що дебати стали для учнів не тільки цікавим конкурсом, а й засобом самовираження, самоствердження, самореалізації: Позаду — герць змагань, тривоги й запал бою,
Попереду — в майбутнє гордий хід.
Серця не знають супокою, Дебати залишили в душах слід...
Ю.Пацук, І.Головай,
учителі Українського гуманітарного ліцею
* РЕЙТИНГИ *
Наймасштабніша
Як уже розповідала "Освіта" у березні в Київському Палаці дітей та юнацтва відбулася Друга Міжнародна виставка "Сучасні навчальні заклади — 2011".
Організатори виставки: Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Національна академія педагогічних наук України, компанія "Виставковий Світ".
Широкомасштабна експозиція виставки цього року представила 745 провідних навчальних закладів, підприємств, видавництв з 27 регіонів України та Росії, Аргентини, Швейцарії, Китаю, Словаччини, Польщі, Американські Ради з міжнародної освіти ACTR/ACCELS, Консультаційний центр освіти в США, Програми імені Фулбрайта в Україні, Німецьку службу академічних обмінів (DAAD), CampusFrance, що є найкращим свідченням авторитету і актуальності виставки.
Привітання виставці надіслали Голова Верховної Ради України В.М.Литвин; Прем'єр-міністр України М.Я.Азаров, Міністр освіти і науки, молоді та спорту України Д.В.Табачник, Президент Національної академії педагогічних наук України
В.Г.Кремень; голова підкомітету з фахової освіти Комітету Верховної Ради України з питань науки й освіти
B.С. Курило; Президент Національного центру "Мала академія наук України", народний депуатат України
C.О.Довгий, директор Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОН України О.А.Удод.
В церемонії урочистого відкриття виставки взяли участь і оглянули експозицію Міністр освіти і науки, молоді та спорту України Д.В.Табачник, Президент Національної академії педагогічних наук України В.Г.Кремень, Президент Національного центру "Мала академія наук України" С.О.Довгий, директор компанії "Виставковий Світ" С.В.Рудько, виконавчий директор освітянських заходів компанії "Виставковий Світ" В. В.Сокол.
Міністр освіти і науки, молоді та спорту України Дмитро Табачник відзначив, що вперше участь у виставці взяли 745 навчальних закладів, із них 37 національних та 78 вищих навчальних закладів, 558 профтехучилищ, шкіл, гімназій, ліцеїв, дошкільних та позашкільних освітніх закладів, навчально-методичних центрів та післядипломних інститутів, що презентували 27 регіонів України. Це яскраво свідчить про значимість виставки, про актуальність реформ в освіті, започаткованих урядом України, про увагу до напрямків модернізації освіти у всіх її ланках, про повагу до праці педагога та його авторитету.
"Указом Президента України 2011 рік оголошено Роком освіти. Минулого року відбулося перше за роки незалежності України спеціальне засідання Кабінету Міністрів України, на якому розглядалися питання розвитку освіти та ухвалено 37 важливих для освіти рішень", — відзначив Дмитро Табачник.
"Найближчим часом будуть затверджені нові типові штатні розклади для всіх типів навчальних закладів. На черзі чотири найважливіші державні програми: Державна програма розвитку природничої та математичної освіти в середній школі, Державна програма "Відкритий світ", яка передбачає інформатизацію праці як педагога, так і учня, Державна програма розвитку професійно-технічної освіти та Державна програма розвитку
дошкільної освіти. Все це свідчить про позитивні зрушення після економічної кризи" — сказав міністр.
Вперше Оргкомітет відзначив Почесними нагородами учасників рейтингового виставкового конкурсу у тематичних напрямках: — міжнародна діяльність; — наукова діяльність і підготовка науково-педагогічних кадрів.
Виставку супроводжувала велика змістовна тематична програма, яка включала семінари, науково-практичні конференції, "круглі столи", презентації на стендах — всього 112 заходів, на них відбулося обговорення нагальних проблем подальшого удосконалення процесу навчання і виховання, упровадження інноваційно-педагогічних технологій та інформаційно-комунікаційних систем, обмін досвідом практичної роботи та практичними здобутками. Семінари, науково-практичні конеференції відвідало понад 7 тисяч осіб.
Вперше на міжнародній виставці 2 березня 2011 р. відбулися науково-практичні конференції за участю провідних науковців Національної академії педагогічних наук України,
Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України і практичних працівників галузі освіти з проблем: "Школа майбутнього" — проводили Мадзігон В.М., директор Інституту педагогіки та Удод О.А., директор Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України; "Учитель XXI століття" — проводив Зязюн І.А., директор Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих; "Національна рамка кваліфікацій" — проводив Луговий В.І., директор Інституту вищої освіти; "Особистість XXI століття" — проводив Бех І.Д., директор Інституту проблем виховання; "Впровадження модульного професійного навчання за робітничими професіями в навчальних підрозділах підприємств" — проводила Радкевич В.О., директор Інституту професійно-технічної освіти.
В рамках виставки відбулися, зокрема, тематичні заходи: круглий стіл Національного центру "Мала академія наук України" спільно з Інститутом обдарованої дитини НАПН України на тему: "Доступ до сучасних знань — стратегічний напрямок розвитку освіти"; конференція Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти спільно з корпорацією Intel в Україні та Інститутом інноваційних технологій та змісту освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України на тему: "Інноваційна модель електронного навчання "1 учень — 1 комп'ютер" в навчальних закладах Дніпропетровщини"; круглий стіл Іллінецького державного аграрного коледжу та Швейцарського аграрного коледжу "Навчання органічного землеробства — шлях до здоров'я нації"; круглий стіл Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти на теми: "Управління освітою: регіональний аспект", та десятки інших.
Організатори виставки провели тематичний конкурс по ряду актуальних проблем інноваційної модернізації освіти. Конкурс проводився по таким номінаціям:
- упровадження системи компетенцій — як основи підготовки конкурентноздатних фахівців у вищій школі;
- упровадження у навчально-виховний процес середнього освітнього закладу інноваційних педагогічних технологій;
- модернізація дошкільних навчальних закладів;
- діяльність обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти
по удосконаленню педагогічної майстерності вчителя;
- співпраця професійно-технічних навчальних закладів з виробництвом;
- розробка та упровадження сучасних засобів навчання;
- упровадження інноваційних технологій у навчальний процес вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації;
- удосконалення розвитку позашкільної освіти.
На конкурс з тематичних номінацій виставки було подано 414 робіт. Конкурсні роботи представили педагогічні колективи з 27 регіонів України. Оцінку якості поданих робіт проводили наукові інститути Національної академії педагогічних наук України, Інститут інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, науковий методичний центр Міністерства аграрної політики та продовольства України. Переможців в номінаціях конкурсу на виставці було нагороджено Золотими, Срібними та Бронзовими медалями.
Змістовні експозиції на сучасному рівні представили: Національний центр "Мала академія наук України", Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, Академія адвокатури України, Національний
технічний університет "Харківський політехнічний інститут", Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого, Національний фармацевтичний університет, Луганський національний аграрний університет, Запорізький національний технічний університет, Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, Національний аерокосмічний університет імені М.Є.Жуковського "Харківський авіаційний інститут", Університет банківської справи Національного банку України (м. Київ), Івано-Франківський національний медичний університет, Одеський національний політехнічний університет, Миколаївський державний аграрний університет, Вінницький національний технічний університет, Харківська національна академія міського господарства, Таврійський державний агротехнологічний університет, Дніпропетровська державна медична академія, Львівський медичний інститут, та коледж "Монада" і училище "Медик", Донецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, Барський автомобільно-дорожній технікум Національного транспортного університету, Миколаївська спеціалізована школа мистецтв і прикладних ремесел експериментальний навчальний заклад Всеукраїнського рівня "Академія дитячої творчості", Малобілозерська естетична гімназія-інтернат "Дивосвіт", НВП "Метекол", Інститут інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України. Освіту Києва на виставці представляли Київська міська рада старшокласників та Інформаційно-творче агентство "Юн-прес", Києво-Печерський ліцей № 171 "Лідер", Український гуманітарний ліцей КНУ ім.Т. Шевченка, Київський Палац дітей та юнацтва та інші навчальні заклади.
Оргкомітет вперше нагородив золотими медалями "За плідну міжнародну співпрацю в освіті" зарубіжних учасників та іноземні представництва в Україні, які презентували на виставці співпрацю з національними закладами освіти.
Свої новітні розробки для галузі освіти представили компанії: JULONG Educational Technology Co ltd. (Китай), ДНВП "Електронмаш", Фірма "1С Україна", НВП "МЕТЕ- КОЛ", підприємство "ГЕЛІКА", ТОВ "Інженерно-технологічні рішення", "Дієз-продукт", ТОВ "Лабораторні прилади та технології" (Білорусія), ТОВ "Новелла" та інші.
Співпрацю з закладами освіти України презентували експозиції навчальних закладів: Московський державний університет геодезії та картографії, Доправна академія м. Тренчин (Словаччина), Силламяеске професійне училище (Естонія), Державна вища професійна школа в Хелмі (Польща), Швейцарський аграрний коледж (СХЛ). Свою діяльність в Україні на виставці представили: Американські Ради з міжнародної освіти ACTR/ACCELS, Консультаційний центр освіти в США, посольство Аргентини в Україні, Програма імені Фулбрайта в Україні, Німецька служба академічних обмінів (DAAD), CampusFrance.
За традицією виставка "Сучасні навчальні заклади — 2011" презентувала найкращі заклади освіти і наукові установи України, сучасні досягнення освітянської практики, творчі здобутки педагогічних колективів і науковців в інноваційній модернізації галузі освіти, досвід інтеграції до міжнародного освітнього простору, практику співпраці із зарубіжними навчальними закладами.
Протягом трьох днів роботи виставки її відвідало понад 19 тисяч осіб. Вона була цікавою і змістовною як для широкої громадськості, фахівців, так і для випускників шкіл і студентів, які мали можливість обрати навчальний заклад для подальшого навчання.
Міжнародна виставка "Сучасні навчальні заклади — 2011" за своїм фаховим і науковим рівнем, поставленими на розгляд проблемами пріоритетного розвитку галузі освіти по праву отримала суспільне визнання і є найбільш рейтинговою та широкомасштабною освітянською виставкою в Україні.
Переможці конкурсів Міжнародної виставки
"Сучасні навчальні заклади 2011”
Для учасників Другої міжнародної виставки "Сучасні навчальні заклади — 2011" — вищих навчальних закладів MMV рівнів акредитації" — було проведено рейтинговий виставковий конкурс по 10 тематичним напрямкам і 91 показнику діяльності з відзначенням переможців нагородою — Кришталевою стелою — Гран-Прі "Лідер вищої освіти України" та "Лідер післядипломної педагогічної освіти України".
На участь у рейтинговому виставковому конкурсі подали відповідні матеріали 51 ВНЗ по 13 ідентифікаційним групам.
Міністр освіти і науки, молоді та спорту України Дмитро Володимирович Табачник 2 березня 2011 р. вручив нагороди переможцям рейтингового виставкового конкурсу.
Гран-Прі "Лідер вищої освіти України" удостоєні:
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут"
Національний університет
"Львівська політехніка"
ДВНЗ "Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди"
Харківська національна академія міського господарства
ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана"
Таврійський державний агротехнологічний університет
Національний авіаційний університет
Національний аерокосмічний університет ім. М. Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут"
Національний медичний університет імені О.О. Богомольця
Українська академія друкарства Одеський національний
політехнічний університет Академія адвокатури України Національний фармацевтичний університет
Одеська національна академія зв'язку імені О.С. Попова
Гран-Прі "Лідер післядипломної педагогічної освіти України" удостоєні:
Комунальний заклад "Запорізька обласна академія післядипломної педагогічної освіти" Запорізької обласної ради
Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів
Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників
Вперше Оргкомітет відзначив Почесними нагородами учасників рейтингового виставкового конкурсу у тематичних напрямках: — міжнародна діяльність; — наукова діяльність і підготовка науково-педагогічних кадрів.
У тематичному напрямку "Міжнародна діяльність" рейтингового виставкового конкурсу нагороджені ВНЗ: Запорізький національний
технічний університет
Одеська національна морська академія
Луганський національний аграрний університет
Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького
Київський університет ринкових відносин
У тематичному напрямку "Наукова діяльність і підготовка науково-педагогічних кадрів" рейтингового виставкового конкурсу нагороджені ВНЗ:
Луганський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Комунальний вищий навчальний заклад "Харківська академія неперервної освіти"
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Луганський національний університет імені Тараса Шевченка
Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля
Вінницький національний технічний університет
Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пу- люя
Івано-Франківський національний медичний університет
ВДНЗ "Українська медична стоматологічна академія"
Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького
Донецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Організатори виставки провели тематичний конкурс по ряду актуальних проблем інноваційної модернізації освіти. Конкурс проводився по таким номінаціям:
- Упровадження системи компетенцій — як основи підготовки конкурентоздатних фахівців у вищій школі.
- Упровадження у навчально-виховний процес середнього освітнього закладу інноваційних педагогічних технологій.
- Модернізація дошкільних навчальних закладів.
- Діяльність обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти по удосконаленню педагогічної майстерності вчителя.
- Співпраця професійно-технічних навчальних закладів з виробництвом.
- Розробка та упровадження сучасних засобів навчання.
- Упровадження інноваційних технологій у навчальний процес вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації.
- Удосконалення розвитку позашкільної освіти.
- Упровадження педагогічних інновацій в освітню практику.
На конкурс з тематичних номінацій виставки було подано 414 робіт. Конкурсні роботи представили педагогічні колективи з 27 регіонів України. Оцінку якості поданих робіт проводили наукові інститути Національної академії педагогічних наук України, Інститут
інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, науковий-методичний центр Міністерства аграрної політики та продовольства України. Переможців в номінаціях конкурсу на виставці було нагороджено Золотими, Срібними та Бронзовими медалями.
І Номінація "Упровадження системи компетенцій — як основи підготовки конкурентноздатних фахівців у вищій школі"
ЗОЛОТОЮ медаллю нагороджені:
1. Луганський національний університет імені Тараса Шевченка
2. Навчально-науковий інститут магістерської підготовки та післядип- ломної освіти Університету економіки та права "Крок"
3. Житомирський державний університет імені Івана Франка
4. Вінницький національний аграрний університет
5. Національний університет "Юридична академія України імені Ярослава Мудрого"
6. Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка
7. Запорізький національний технічний університет
8. Університет банківської справи Національного банку України
9. Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля
10. Державний вищий навчальний заклад "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана"
11. Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут"
12. Львівський національний аграрний університет
13. Дніпропетровська державна медична академія
14. Національний медичний університет імені О.О. Богомольця
15. Івано-Франківський національний медичний університет
16. Київська дитяча Академія мистецтв
17. Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
18. Вищий навчальний заклад Укоопспілки "Полтавський університет економіки і торгівлі"
19. Національний університет водного господарства та природокористування
20. Закарпатський державний університет
21. Київський університет права НАН України
СРІБНОЮ медаллю нагороджені:
1. Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини
2. Одеська національна академія харчових технологій
3. Відкритий міжнародний університет розвитку людини "УКРАЇНА"
БРОНЗОВОЮ медаллю нагороджені:
1. Республіканський вищий навчальний заклад "Кримський гуманітарний університет" (м. Ялта)
2. ДЗ "Луганський державний медичний університет"
ІІ Номінація "Упровадження у навчально-виховний процес середнього освітнього закладу інноваційних педагогічних технологій"
ЗОЛОТОЮ медаллю нагороджені:
1. Мішково-Погорілівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Жовтневого району Миколаївської області
2. Науково-методичний центр управління освіти Житомирської міської ради
3. Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 з поглибленим вивченням слов'янських мов м. Білої Церкви
4. Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №13 м. Ірпеня Київської області
5. Гімназія №1 м. Білої Церкви Київської області
6. Володимирецький районний колегіум
7. Український гуманітарний ліцей Київського національного університету імені Тараса Шевченка
8. Інформаційно-методичний центр відділу освіти Харківської районної державної адміністрації'
9. Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 17 Харківської міської ради Харківської області
10. Перещепинський професійний ліцей Дніпропетровської області
11. Український медичний ліцей Національного медичного університету імені О. О. Богомольця
12. Сєвєродонецький багатопрофільний ліцей Сєвєродонецької міської ради Луганської області
13. Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів колегіум № 11 м. Новомосковська Дніпропетровської області
14. Ліцей інформаційних технологій при Дніпропетровському національному університеті імені Олеся Гончара
15. Комунальний заклад освіти "Багатопрофільний навчально-рабілітаційний центр" Дніпропетровської обласної ради
16. Миколаївська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів мистецтв і прикладних ремесел експериментальний навчальний заклад всеукраїнського рівня "Академія дитячої творчості" Миколаївської міської ради Миколаївської
області
17. Навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3 — колегіум" Смілянської міської ради Черкаської області
18. Житомирський обласний педагогічний ліцей Житомирської обласної ради
19. Комунальний заклад "Малобілозерська естетична гімназія-інтернат "Дивосвіт" Запорізької обласної ради
20. Науково-методичний центр управління освіти Миколаївської міської ради Миколаївської області
21. Навчально-виховний комплекс техніко-економічний ліцей №61 м. Дніпропетровськ
22. Києво-Печерський ліцей № 171 "Лідер"
СРІБНОЮ медаллю нагороджені:
1. Навчально-виховний комплекс №5 м. Енергодар Запорізької області
2. Хорольська гімназія Хорольської районної ради Полтавської області
3. Артемівська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 8 Перевальської районної ради Луганської області
4. Управління освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради
5. Браїлівський професійний ліцей Вінницької області
6. КЗО "Дніпропетровський обласний медичний ліцей-інтернат "Дніпро"
7. Вишгородська районна гімназія "Інтелект" Київської області
8. Ірпінська спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №12 з поглибленим вивченням іноземних мов
9. Бориспільський ліцей "Дизайн-освіта" імені Павла Чубинського
10. Житомирська міська гуманітарна гімназія № 23 імені М.Й. Очерета Житомирської міської ради
11. Вознесенський міжшкільний навчально — виробничий комбінат "Комп'ютерний центр" Вознесенської міської ради Миколаївської області
12. Легедзинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області
13. Загальноосвітній ліцей нових інформаційних технологій № 2 м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області
14. Гімназія м. Обухова Київської області
15. Обласний комунальний заклад освіти "Дніпропетровська спеціальна школа-інтернат для глухих дітей"
БРОНЗОВОЮ медаллю нагороджені:
1. Розсошенська гімназія Полтавської районної ради Полтавської області
2. Кушугумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів "Інтелект" Запорізької районної державної адміністрації' Запорізької області
3. Полтавський обласний ліцей- інтернат для обдарованих дітей із сільської місцевості при Кременчуцькому педагогічному училищі ім. А.С.Макаренка
4. Горлівський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 14 — багатопрофільний ліцей "Лідер" Донецької області
5.Луганський обласний багатопрофільний ліцей
6. Зеленоярська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Миколаївської районної ради
7. Обласний комунальний заклад освіти "Криворізька загальноосвітня санаторна школа-інтернат №8 I-II ступенів"
8. Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 імені Володимира Короленка Рівненської міської ради
9. Києво-Святошинська районна класична гімназія
У цій номінації дипломи виставки отримали: Завідуючий Маньківським районним відділом освіти Черкаської області Юрій Миколайович Безверхий; Завідуюча Жашківським районним відділом освіти Черкаської області Валентина Миколаївна Савицька.
ІІІ Номінація "Модернізація дошкільних навчальних закладів"
ЗОЛОТОЮ медаллю нагороджений:
Навчально-виховний комплекс "Дошкільний навчальний заклад — загальноосвітній навчальний заклад І ступеня" № 9 Енергодарської міської ради Запорізької області
СРІБНОЮ медаллю нагороджені:
1. Дошкільний навчальний заклад № 35 "Віночок" санаторного типу Вінницької міської ради
2. Іванківський центр розвитку дитини "Веселка" Київської області
БРОНЗОВОЮ медаллю нагороджені:
1. Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) "Горобинка" №14 Енергодарської міської ради Запорізької області
2. Дошкільний навчальний заклад №31 м. Вінниці
3. Дошкільний навчальний заклад ясла-садок — центр розвитку дитини Первомайської міської ради Миколаївської області
4. Комунальний комбінований дошкільний навчальний заклад № 88 "Казка" м. Кривий Ріг
5. Комунальний заклади освіти "Навчально-ребілітаційний центр розвитку дитини дошкільного віку" Дніпропетровської обласної ради
IV Номінація "Діяльність обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти по удосконаленню педагогічної майстерності вчителя"
ЗОЛОТОЮ медаллю нагороджені:
1. Донецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
2. Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В. Остроградського
СРІБНОЮ медаллю нагороджені:
1. Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
2. Вінницький обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників
3. Кримський республіканський інститут післядипломної педагогічної освіти
БРОНЗОВОЮ медаллю нагороджений:
1. Комунальний заклад "Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти"
V Номінація "Співпраця професійно-технічних навчальних закладів з виробництвом"
ЗОЛОТОЮ медаллю нагороджені:
1. Нововолинське вище професійне училище
2. ДПТНЗ "Козятинське міжрегіональне вище професійне училище залізничного транспорту"
3. ДПТНЗ "Вінницьке міжрегіональне вище професійне училище"
4. Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Вінницькій області
5. Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Дніпропетровській області
6. Науково-методичний центр професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області
СРІБНОЮ медаллю нагороджені:
1. Державний професійно- технічний навчальний заклад "Вінницьке вище професійне училище сфери послуг"
2. Державний професійно- технічний навчальний заклад "Міжрегіональний центр професійно-технічної освіти інноваційних технологій м. Суми"
3. ВП "Вище професійне училище Луганського національного університету імені Тараса Шевченка"
4. ДПТНЗ "Дніпродзержинський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів"
5. Державний навчальний заклад "Вище професійне училище №11 м.
Хмельницького"
БРОНЗОВОЮ медаллю нагороджене:
Вище художнє професійно-технічне училище № 5 м. Вінниці
VI Номінація "Розробка та упровадження сучасних засобів навчання"
ЗОЛОТОЮ медаллю нагороджені:
1. ЗАТ "Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій"
2. Миколаївський державний аграрний університет
3. Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського
4. Харківський національний університет радіоелектроніки
5. Фірма "1С Україна"
6. Таврійський державний агротехнологічний університет
7. Львівський медичний інститут
СРІБНОЮ медаллю нагороджені:
1. Науково-виробниче підприємство "Метекол"
2. ТОВ "НОВЕЛЛА"
3. Державний професійно- технічний навчальний заклад "Криворізький центр професійної освіти"
4. Державний професійно- технічний навчальний заклад "Криворізький центр професійної освіти робітничих кадрів торгівлі та ресторанного сервісу"
5. Державний професійно- технічний навчальний заклад "Дніпропетровський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів туристичного сервісу"
БРОНЗОВОЮ медаллю нагороджений:
Приватний вищий навчальний заклад "Міжнародний університет фінансів"
VII Номінація "Упровадження інноваційних технологій у навчальний процес вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації"
ЗОЛОТОЮ медаллю нагороджені:
1. Кременчуцьке педагогічне училище ім. А.С. Макаренка
2. Глухівський коледж Сумського національного аграрного університету
3. Стрийський коледж Львівського національного аграрного університету
4. ТОВ Медичний коледж "Монада"
5. Медичне училище "Медик"
6. Хорольський агропромисловий коледж Полтавської державної аграрної академії
7. Коледж технологій та дизайну Луганського національного університету імені Тараса Шевченка
СРІБНОЮ медаллю нагороджені:
1. ВП "Лисичанський педагогічний коледж Луганського національного університету імені Тараса Шевченка"
2. Мирогощанський аграрний коледж
3. Рівненський державний аграрний коледж
4. Іллінецький державний аграрний коледж
5. Білоцерківський коледж сервісу та дизайну
6. Комунальний вищий навчальний заклад "Полтавський базовий медичний коледж" Полтавської обласної ради
7. Барський автомобільно-дорожній технікум Національного транспортного університету
БРОНЗОВОЮ медаллю нагороджені:
1. Таращанський агротехнічний коледж імені Героя Радянського Союзу О.О. Шевченка
2. Технолого-економічний коледж Білоцерківського національного аграрного університету
3. Київський коледж нерухомості Університету економіки та права "Крок"
4. ДВНЗ "Дніпропетровський транспортно-економічний коледж"
VIII Номінація "Удосконалення розвитку позашкільної освіти"
ЗОЛОТОЮ медаллю нагороджені:
1. Національний центр "Мала академія наук України"
2. Київський Палац дітей та юнацтва
3. Станція юних техніків Уманської міської ради Черкаської області
СРІБНОЮ медаллю нагороджена:
Вінницька обласна станція юних натуралістів
БРОНЗОВОЮ медаллю нагороджені:
1. Центр науково-технічної творчості учнівської молоді Первомайської міської ради Миколаївської області
2. Центр позашкільної освіти ім. Олександра Разумкова м. Бердичева Житомирської області
IX Номінація "Упровадження педагогічних інновацій в освітню практику"
ЗОЛОТОЮ медаллю нагороджені:
1. Інститут вищої освіти Національної академії педагогічних наук України
2. Інститут педагогіки Національної академії педагогічних наук України
3. Інститут обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України
4. Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих Національної академії педагогічних наук України
5. Інститут професійно-технічної освіти Національної академії педагогічних наук України
6. Інститут проблем виховання Національної академії педагогічних наук України
7. Інститут інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України
X Номінація "За багаторічну активну роботу по створенню та впровадженню у навчальний процес сучасного комплексу методичного забезпечення"
ЗОЛОТОЮ МЕДАЛЛЮ нагороджений:
ВСП Науково-методичного центру аграрної освіти "Навчально-методичний центр"
XI Номінація "За активну інноваційну діяльність по модернізації освіти України"
ЗОЛОТОЮ медаллю нагороджені:
1. Головне управління освіти і науки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
2. Науково-методичний центр аграрної освіти Міністерства аграрної політики та продовольства України
Оргкомітет нагородив зарубіжних учасників та іноземні представництва в Україні, які презентували на виставці співпрацю з національними закладами освіти.
ЗОЛОТОЮ медаллю "За плідну міжнародну співпрацю в освіті" нагороджені:
1. Московський державний університет геодезії і картографії
2. Trenchin transport academy
3. Sillamyae vocational school
4. The State School of Higher Education in Che?m
5. The Swiss college of agriculture
6. Julong Educational Technology Co., Ltd
7. American councils for international education: ACTR/ACCELS
8. CampusFrance
9. DAAD (German Academic Exchange Service)
10. Fulbright program in Ukraine
ОРКОМІТЕТ ВИСТАВКИ ЩИРО ВІТАЄ УЧАСНИКІВ-ПЕРЕМОЖЦІВ І
БАЖАЄ ВСІМ ТВОРЧИХ УСПІХІВ І ПЕРЕМОГ У МАЙБУТНЬОМУ!
До зустрічі 18-20 жовтня 2011 року на
Третій Національній виставці
'Чнноватика в освіті України"!
Сайт виставки: www.innovosvita.com.ua
Світлана РУДЬКО, j
Директор компанії' "Виставковий Світ"
Віталій СОКОЛ,
Виконавчий директор освітянських
заходів компанії "Виставковий Світ"
Педагоги серед найуспішніших
«Золота Фортуна» - об’єктивність, визнання
Днями в Національній Академії Наук України відбувся Всеукраїнський захід Міжнародного Академічного Рейтингу "Золота Фортуна" (Київ). Обранці Рейтингу — це люди, котрі своєю творчою працею, завзяттям, наполегливістю зробили вагомий внесок у зміцнення Української держави, які заслуговують найвищої шани та відзнак за свої досягнення у найрізноманітніших сферах діяльності: науці, промисловості, культурі, освіті тощо.
Сьогодні окрему інформаційну увагу ми хочемо приділити нашим співвітчизникам, які отримали титули переможців та лауреатів Рейтингу, що має світове ім'я.
В номінаціїЗа вагомий внесок у справу розбудову України та високий професіоналізм" Медаллю "Трудова Слава" відзначена Гошовська Валентина Андріївна — директор Інститут підвищення кваліфікації керівних кадрів Національної академії державного управління при Президентові України, завідувач кафедри парламентаризму та політичного менеджменту Національної академії державного управління при Президентові України, доктор політичних наук, професор, член кореспондент Академії Політичних наук України, яка є автором понад 150 наукових праць з питань державного управління, соціального розвитку, теорії та практики парламентаризму. Гошовська В. А. — член спеціалізованої вченої ради з державного управління, експерт Вищої атестаційної комісії України, вперше в Україні відкрила кафедру парламентаризму та політичного менеджменту, єдину, яка не має аналогів, спеціальність "парламентаризм та парламентська діяльність".
Медаллю "Лідер національного бізнесу" відзначено:
ТОВ НВФ "Екофарм" (директор Валерія Поязітіс) в номінації "Створення природного комплексу з унікальними лікувальними властивостями". Основний напрямок діяльності фірми — розробка і виробництво природніх продуктів харчування з оздоровчими властивостями під торговою маркою "Целебная сила скифов". "Він-Віта" — це комплекс біофлавоноїдів, виділених зі шкірки та кісточок темних сортів винограду. Комплекс відмінно проявив себе в профілактичному, оздоровчому та реабілітаційному харчуванні.
Компанія "Аркада-Гранд" (генеральний директор Наталя Бельтюкова) в номінації "Створення сучасного багатопрофільного підприємства з надання юридичних та бухгалтерських послуг". Фірма надає повний спектр юридичних та бухгалтерських послуг для бізнесменів та населення, є дилером багатьох програмних продуктів — юридичних та бухгалтерських програм, операційних систем, антивірусних програм, ігр тощо. "Аркада-Гранд", заснована Наталією Валентинівною, в повній мірі використовує багатий досвід, знання та зв'язки генерального директора.
ПП "Вікторія" (директор Холкін Олег Анатолійович) в номінації "За високу якість товарів та професіоналізм". Компанію було засновано в м. Комсомольськ Полтавської обл. ПП "Вікторія" є одним із найбільших виробників дитячих товарів в Україні. Завдяки висококваліфікованим спеціалістам, сучасним технологіям і обладнанню ПП "Вікторія" має статусу стабільного та інноваційно-активного підприємства. Продукція цієї організації вирізняється сучасним і оригінальним дизайном, високою якістю та доступними цінами. Дитячий одяг ТМ "Вікторія Стиль" сприяє створенню індивідуальності та стилю у дітей.
Медаллю "Незалежність України" ІІ ступеня нагороджені:
Шпита Людмила Тодотівна — завідувач статистичним відділенням комунального закладу Київської обласної ради "Київська обласна лікарня № 2", яка з успіхом впроваджує передові методи та досягнення медичної статистики.
Козловська Ірина Дмитрівна — лікар-кардіолог поліклініки комунального закладу Київської обласної ради "Київська обласна лікарня № 2", яка для покращення медичного обслуговування впроваджує
досягнення світової медичної науки.
Орденом "За трудові досягнення" !V ступеня у номінації "За вагомий внесок у справу розбудову України та високий професіоналізм" нагороджений Атаманчук Юрій Миколайович — директор Уманської філії Київського інституту бізнесу та технологій, кандидат педагогічних наук, автор більше 35 наукових публікацій та навчальних посібників.
Дипломом Якості "Universal Quality" відзначені:

В номінації "За вагомий внесок у справу розбудови України та високий професіоналізм у сфері освіти" Печерська гімназія № 75 міста Києва, директор Заслужений вчитель України, кандидат економічних наук Ратушна Алла Миколаївна. Гімназія № 75 забезпечує якісне навчання учнів у прогімназійних класах (1-4 класи), у 5-11 класах поглиблено вивчається українська мова, англійська мова та інформаційні технології. У старшій ланці гімназії (10-11 класи) навчання здійснюється за філологічним, економічним та технологічним профілями. Педагогічний колектив створює оптимальні умови для виявлення обдарувань у дітей: апробація курсу "Християнська етика в християнській культурі", участь у Всеукраїнському експерименті за Програмою розвитку науково-педагогічного проекту "РОСТОК", апробація електронних засобів навчального призначення з музичного мистецтва, географії, підручника "Інформатика".
В номінації: "За створення новітніх технологій виробництва броньованих дверей та бездоганну якість виробів" Компанія "Сталеві двері — Коммунар", директор Божко Володимир Олександрович. Компанія спеціалізується на виготовленні сталевих дверей преміям-класу за індивідуальним замовленням з широким асортиментом декорування та фурнітури від провідних світових виробників. У виробництві компанії використовуються високоякісне італійське та японське оснащення, що дозволяє досягнути бездоганної якості.
Кришталевим Рогом Достатку в номінації "За вагомий внесок у справу розбудову України та високий професіоналізм" нагороджено Продюсерський центр "Зірковий шлях", основним видом діяльності якого є допомога талановитим дітям та молоді в реалізації творчого потенціалу на українському просторі теле, кіно, шоу-бізнесу. Президента продюсерського центру "Зірковий шлях" Лудан Олену
Станіславівну відзначено Медаллю "Трудова слава", яка є продюсером юних зірок, працює над основними проектами Продюсерського центру: телепрограма "Тін-клуб" на каналі ОТУ, молодіжний журнал "Teenaget", клуб елітарного розвитку "Академія успіху", міжнародний фестиваль дитячої творчості "Beauty Star Worlds", центр індивідуального розвитку юних талантів.
Медаллю "Great junior achievements" Golden були нагороджені вихованці Продюсерського центру "Зірковий шлях":
Піддубна Аліна Валентинівна — учениця ЗОШ № 18 м. Біла Церква, яка стала неодноразовою володаркою Гран-прі багатьох Міжнародних та Всеукраїнських фестивалів, "Дванадцятипроменевої зірки "Кредо", телеведуча.
Бульда Нікіта Сергійович — учень Печерської гімназії № 75, м. Києва, володар Гран-прі фестивалю творчості "Beauty Star", автор пісень та музики, телеведучий програми "Тін-клуб" на каналі ОТУ.
Калітаєва Дар'я Павлівна — учениця Гімназії № 317 міста Києва, володарка Гран-прі "Beauty Star- 2010", Міжнародного фестивалю "ТУ START".
Сабанадзе Денис Юрійович — учень Печерської гімназії № 75, м. Києва, володар Гран-прі "Beauty Star-2010", "Дванадцятипроменевої зірки "Кредо", "Кращий телеведучий-2009", телеведучий програми "Тін-клуб" на каналі ОТУ.
Кочегарова Крістіна Юріївна — учениця Печерської гімназії № 75, м. Києва, володарка "Дванадцятипроменевої зірки "Кредо", Гран-прі у вокальному конкурсі "Висока нота", авторка сольного альбому, ведуча рубрики "Академія успіху"
програми "Тін-клуб" на каналі ОТУ.
Шепелєва Марія Олександрівна — учениця Британської школи м. Києва, телеведуча програми "Тін- клуб", володарка Гран-прі "Краща телеведуча", "Дванадцятипроменевої зірки "Кредо", художниця.
Дует "Армані-бойс" Беженар Дмитро та Беженар Євгеній — ви
хованці Продюсерського центру "Зірковий шлях" відзначені Стелою "Great junior achievements". Учасники дуету "Армані-бойс" — постійні ведучі рубрики "Тін-парад" у телепрограмі "Тін-клуб", володарі гран-прі фестивалю "Beauty Star".
Орденом "Свята Анна" нагороджено Попову Олену Михайлівну — ведучу програми "Від щирого серця" Чернігівської обласної державної телерадіокомпанії. Кожного дня, протягом 20 років, даруючи глядачам святковий настрій, несучи любов і тепло у кожну оселю, Олена Михайлівна сприяє розвитку й підвищенню духовності людей. Попова О.М. — творча особистість, майстер світлого і доброго слова мовленого з ефіру, яке дарує глядачам віру у краще майбутнє, бажання жити і любити. Сумлінна праця телеведучої стала достойним внеском у становлення та розвиток телерадіоінформаційного простору Чернігівщини. Передача "Від щирого серця" стала не тільки вітальною, а ще й лікувальною. Були випадки, коли люди прикуті до ліжка внаслідок тяжких хвороб, після почутих теплих, добрих слів на свою адресу починали ходити. Протягом 20 років передача, яку веде О.М. Попова має найвищий рейтинг серед усіх програм Чернігівщини.
Осташинського Йосипа Борисовича відзначено Орденом "Святий Князь Володимир". Це єдиний автор незвичайного творчого жанру — архітектура в мініатюрі. Про творчість Йосипа Борисовича надруковано більш 160 публікацій, побачили світ сотні передач по телеканалам. Осташинський Й.Б. багато років навчає своєї майстерності дітей-сиріт та інвалідів у центрах реабілітації по всій Україні, приймає участь у проведенні різноманітних фестивалів творчості інвалідів. Роботи Йосипа Борисовича бачили у багатьох містах України, було проведено більше 60 персональних виставок. Ім'я цього автора було занесене до книги рекордів України.
Медаллю "Трудова слава":
В номінації "За вагомий внесок у справу розбудову України та високий професіоналізм" нагороджені:
Кириленко Світлана Володимирівна — начальник відділу інноваційної діяльності та дослідно-експериментальної роботи відділення змісту позашкільної освіти, виховної роботи та масових заходів Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, кандидата педагогічних наук, Відмінник освіти України, автор 36 друкованих праць, яка є консультантом 56 експериментальних навчальних закладів Всеукраїнського рівня. Кириленко С. В. активно і творчо використовує власний досвід і досвід кращих навчальних закладів, методичних служб, органів управління освітою, наукових надбань в галузі педагогіки та психології для впровадження в практику роботи навчальних закладів України інноваційних технологій виховання і навчання.
Алєксандрова Тетяна Миколаївна — директор спеціалізованої школи № 200 ім. В. Стуса з поглибленим вивченням англійської мови міста Києва, Відмінник освіти України, яка є членом науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України, співавтором 6 друкованих праць. За ініціативою Алєксандрової Т.М. спеціалізована школа № 200 розпочала науково-дослідницьку роботу як експериментальний навчальний заклад Всеукраїнського рівня за темою "Формування життєтворчої особистості на засадах компетенцій здорового способу життя".
Кафедра теорії і методики виховання, Науково-дослідна лабораторія інноваційних вихованих технологій Рівненського державного гуманітарного університету, завідувач кафедри професор, кандидат педагогічних наук Дем'янюк Тамара Дмитрівна. Кафедра теорії і методики виховання об'єднує 9 викладачів: 2 доктори педагогічних наук, 3 професори, 3 кандидати педагогічних наук, 3 доценти, — які за останні 5 років видали 16 навчальних посібників, 4 монографії, 34 навчально-методичних посібників, 87 наукових статей. Співробітники лабораторії здійснюють керівництво дослідженням проблем виховання у 7 експериментальних навчальних закладах Всеукраїнського та 41 регіонального рівнів, дослідно-експериментальною роботою охоплено 9 районів Рівненської області та місто Рівне.
Рівненська гуманітарна гімназія рівненської міської ради (директор Макарчук Зоя Володимирівна), в якій 95 педагогів (2 заслужених учителя України, 13 відмінників освіти України, 4 педагоги нагороджені нагрудним знаком "Василь Сухомлинський", 27 учителів-методистів, 15 старших учителів) навчають 965 учнів. Рівненська гуманітарна гімназія — експериментальний навчальний заклад Всеукраїнського рівня — філія і структурний підрозділ Науково-дослідної лабораторії інноваційних виховних технологій РДГУ, яка працює над науково-методичною проблемою "Формування духовно-моральних якостей особистості гімназиста в умовах розбудови громадянського суспільства України", що реалізується в роботі 9 кафедр гімназії.
Левицька Юлія Олександрівна — викладач агрономічних дисциплін відокремленого структурного підрозділу Агротехнічного коледжу Уманського національного університету садівництва, яка є автором наукових статей, навчальних програм, посібників, підручників з агрономії, ініціатором створення етнографічної кімнати коледжу, співупорядником описового матеріалу "Писанки Уманщини", "Національний костюм Уманщини", "Екологічний атлас Уманщини".
Бесараб Микола Никифорович — завідувач навчально-методичним кабінетом ВСП агротехнічний коледж Уманського національного університету садівництва, Відмінник аграрної освіти і науки, член Національної спілки журналісті України, автор наукових статей і книг: "Воспоминания гвардейцев", "Відлуння афганських гір", "Герої Чорнобиля поруч".
Айзенварг Майя Леонідівна — психолог ФОП "Биков М.І." м. Київ, яка 16 років займається викладанням ейдетики, проводячи ігрові тренінги для розвитку пам'яті, уваги, фантазії. Разом із авторським колективом вперше в Україні нею був розроблений "Електронний багатосерійний учбово-методичний комплект з розвитку уваги та пам'яті (Ейдетика)".
В номінації "За високий професіоналізм у сфері юриспруденції" нагороджений Попов Ігорь Олександрович — старший слідчий прокуратури міста Олександрія Кіровоградської області, будучи помічником прокурора м. Олександрія, при здійснення нагляду за додержанням і застосуванням законів щодо прав і свобод громадян, державних і публічних інтересів, підготував значну кількість актів прокурорського реагування на факти порушень прав і свобод громадян та інтересів держави, здійснив розслідування кілька десятків кримінальних справ, декілька з яких були на особистому контролі Генерального прокурора України, результатами розгляду яких притягнуто до відповідальності різного роду посадових осіб та скасовані незаконні рішення. Попов І. О. — активний учасник в реалізації програм розвитку юридичних клінік в Україні, правозахисного руху, співавтор науково-практичного коментаря до Закону "Про оперативно-розшукову діяльність".
В номінації "Надійність та гарантія якості на будівельному ринку" відзначено МПП "Регіна" (директор Володимир Давій). Підприємство засноване у 1998році. За часи своєї роботи було побудовано багато соціальних та громадських об'єктів у Миколаївській області, реконструйовано та збудовано дошкільні та шкільні заклади. Одні з останніх об'єктів — Братська загальноосвітня школа № 1 та школа-інтернат у м.Вознесенську.

Гайдур Володимир Іванович — директор СПД Гайдур В. І., який
займається будівництвом офісних центрів, котеджів, виконує демонтажні та внутрішні роботи. За період праці Гайдуром В.І. було побудовано: офісний центр на чотири поверхи, декілька котеджів у місті Києві та Київській області, зроблено внутрішнє оздоблення у більше ніж 50 квартир.
В номінації "За вагомий внесок у будівництво об'єктів соціального та громадського призначення Миколаївської області" нагороджено ТОВ "Житлорембуд-НІКА" (директор Олександр Федірчик) — багатопрофільне будівельне підприємство, яке плідно працює в м. Миколаїв та області. Серед найкращих об'єктів — школа- інтернат з спортивним залом та ігровими майданчиками в с. Баловане Ново-Одеського району, сучасний оздоровчий комплекс СТ "Динамо" для дітей-спортсменів на березі Чорного моря в Очакові. Є в переліку будівництва компанії такі імениті замовники, як ВАТ "Укртелеком" та фірма "Нібулон" (термінал в місті Нова-Одеса).
В номінації "За високий професіоналізм у сфері юридичних послуг" відзначена Муленко Віра Сергіївна — заступник Директора Департаменту юридичного забезпечення і правового консультування населення ВМГО "Український молодіжний правничий союз", співавтор науково-методичного посібника "Правові засади участі громадськості у законодавчому процесі", яка є президентом творчого об'єднання "Арт Піпл Альянс", що сприяє згуртуванню талановитої творчої української молоді. Муленко В.С. постійна учасниця заходів Міжнародного благодійного
фонду "Мистецька скарбниця", систематично надає безоплатну юридичну допомогу різним категоріям громадян.
В номінації "За впровадження та використання новаторських методик в стоматології" нагороджено Стоматологічний центр "Венеція" (директор Аліна Омельяненко). "Венеція" — це клініка нового покоління для тих, хто вибирає діагностичні та лікувальні процедури, основані на використанні високих технологій і сучасних наукових розробок. Лікарі центру "Венеція"
постійно слідкують за інноваціями в області стоматології, проводять роботу на обладнанні преміум-класу та матеріалах останнього покоління, що гарантує якісне лікування.
В номінації: "Ресторан високої якості обслуговування та професійної кухні" медаллю "Трудова слава" відмічений Ресторан "Метрополія", директор Здобнова Євгенія Ярославівна. Ресторан "Метрополія" був відкритий в 2010 році й сьогодні є одним з улюблених ресторанів серед киян та гостей столиці. Ресторан вигідно розташований в 10 хвилинах від центру міста. "Метрополія" — це затишний зал з елегантною обстановкою та теплою атмосферою. Тут завжди пригостять смачними сніданками, обідами та вишуканими вечерями, запропонують широку карту алкогольних та безалкогольних напоїв. Ресторан "Метрополія" — це вдале місце для званих обідів, ділових зустрічей та спілкування з друзями."
Лауреатським Дипломом нагороджені:
В номінації: "За вагомий внесок у справу розвитку вітчизняної стоматологічної галузі та високий професіоналізм" "Клініка сучасних стоматологічних технологій", яка надає широкий спектр стоматологічних послуг, що включають в себе як профілактичний догляд, зірка", конкурсу читців-гумористів "Поліські пересмішники", володарем гран-прі УІІІ районного конкурсу молодих виконавців сучасної та естрадної пісні "Надія", лауреатом ХІУ Всеукраїнського дитячо- юнацького фестивалю естрадної пісні "Різдвяна зіронька-2011".
Кружко Лариса Львівна — науковий співробітник краєзнавчого музею м. Красноперекопська, майстр декоративно-прикладного мистецтва, художник, яка власноруч виготовляє сукні, чоловічі костюми, головні убори різних історичних епох. Лариса Львівна для відтворення зв'язку історичних часів працює над темою: "История славянского костюма", яка розкриває вплив української вишивки на костюм переселенців з України.
Почесною нагородою Рейтингу відзначені:
Компанія "Телеос — Буд", директор Терехов Олександр Васи'льович. Компанія на будівельному ринку з 2007 року й спеціалізується на виконанні будівельних послуг: від будування котеджів до ремонту квартир та офісів за індивідуальним замовленнямю
Компанія "Камелія-К" працює на ринку України 15 років. Сьогодні — це одне з провідних підприємств по вирощуванню та реалізації квіткової продукції. Компанія постійно розвивається і будує нові теплиці для вирощування якісних квітів на Україні, ти самим створюючи нові робочі місця та забезпечуючи український ринок якісними товарами, професійними послугами на рівні європейських країн.
В номінації: "За високий професіоналізм у виготовленні меблів з дерева та якість виробів" ФОП Родзін Е.О., директор Родзін Еду- ард Олександрович, що займається виготовленням меблів з натуральної деревини з 2003 року, встигло зарекомендувати себе як підприємство, яке надає високо- професійні послуги та якісні вироби. Основна мета підприємства — це виготовлення меблів з натуральної деревини, які б відповідали запитам споживачів та мали доступні ціни. Серйозність підходу керівництва та колективу підприємства до улюбленої справи дає можливість відзначити системну якість, постійну наявність продукції, широкий діапазон кольору та гнучку систему знижок.
В номінації: "За вагомий внесок у справу розвитку медичної галузі України та високий професіоналізм" Стогіна Вікторія Олегівна, приватне підприємство "Лагода". ПП "Лагода" — клініка для усієї родини "Ден тал Верді", була заснована в 1998 році. Сьогодні — це медичний заклад, що пропонує повний комплекс терапевтичної та хірургічної стоматології, отоларингології (лікування лазером та кріолікування, що дає можливість уникнути хірургічного втручання), косметології, неврології, гомеопатії, комп'ютерної діагностики. Також в клініці широко впроваджуються новітні методики лікування в усіх напрямках.
Кожен переможець Рейтингу своєю активною діяльністю несе у світ добре ім'я нашої нації. Приємно визнавати, що номінантами стали ті люди, які своєю працею уособлюють нову Україну, працюють на благо Вітчизни, сприяють процвітанню та визнанню нашої держави на міжнародній арені.
* ГАЗЕТА В ГАЗЕТІ: МЕТОДИКА *
Методика
Спільний проект Інституту вищої освіти НАПН
№ 25
України та редакції тижневика "Освіта"
Глухий кут чи вітчизняне ноу-хау?
про долю освітньо-кваліфікаційного рівня "СПЕЦІАЛІСТ"

До громадського обговорення на сайті Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України розміщено нову редакцію проекту Закону України "Про вищу освіту" (далі — Проект). У Проекті скасовано поняття "освітній рівень" та "напрям підготовки". Наголошено, що здобуття вищої освіти здійснюється за спеціальностями для всіх освітньо-кваліфікаційних рівнів ступенево або неперервно залежно від вимог до рівня оволодіння певною сукупністю професійних компетенцій, необхідних для майбутньої професійної діяльності.
До структури вищої освіти (рамка академічних кваліфікацій) увійшли освітньо-кваліфікаційні рівні молодший бакалавр, бакалавр та магістр за спеціальностями.
Фактично визнано помилковим алгоритм копіювання західних моделей формування вищої освіти без урахування національних надбань. Здоровий глузд перемагає, хоча і втрачено понад десяти років! Сьогоднішній бакалавр за напрямом підготовки не сприймається системою праці за відсутністю спеціальності та фактичної професійної кваліфікації. Досвід свідчить, що для "справжніх" напрямів підготовки, які містять декілька спеціальностей, одно
часне набуття компетенцій для діяльності за всіма різноманітними технологіями наукоємних галузей не доцільно та неможливо в часі. Відсутність у бакалавра спеціальності вадить його працевлаштуванню. Сьогодні бакалаврам з гірництва, наприклад, на виробництві пропонуються другорядні первинні посади, нижчі за статусом посад, що пропонуються фахівцям з дипломом молодшого спеціаліста.
Досвід підготовки фахівців з гірництва доводить, що основний контингент випускників за попитом роботодавців — спеціалісти. В Проекті цей освітньо-кваліфікаційний рівень вилучено. Хто замінить спеціаліста — основну на даний час продукцію вищої школи? Пряма відповідь на це питання в Проекті відсутня.
Що можна дізнатись з цього приводу між рядків Проекту про долю спеціаліста? З одного боку ремарка Проекту щодо прирівнення (після набрання Законом чинності) раніше одержаної освіти рівня спеціаліста до освіти освітньо-кваліфікаційного рівня магістра дає вірогідність розчинення рівня спеціаліста в магістратурі. З другого боку, якщо замість молодшого спеціаліста з'явився молодший бакалавр, можна робити висновок, що спеціаліста замінює бакалавр.

Якщо прибрати зайві слова, то відповідно до Проекту кожен освітньо-кваліфікаційний рівень вищої освіти передбачає набуття компетенцій певного рівня професійної діяльності. Причина неоднозначності, що створена в Проекті щодо долі спеціаліста, пов'язана з невизначеністю поняття "рівень професійної діяльності". Слово "певний" повинно конкретизувати для кожного освітньо- кваліфікаційного рівня. Фактично це основна складова дескрипторів (опис результатів навчання) рамки академічних кваліфікацій вищої освіти. Багаторічна практика суспільного розподілу праці в Україні, аналіз змісту чинних стандартів вищої освіти та результати їх впровадження свідчать, що рівень професійної діяльності молодшого спеціаліста — експлуатація "системи" (об'єкта діяльності), спеціаліста — створення "системи", магістра — дослідження "системи". Саме рівні професійної діяльності визначають професійну кваліфікацію, що надається випускникам в документах про вищу освіту. Рівні професійної діяльності та кваліфікації бакалавра за напрямом підготовки та молодших спеціалістів, що зафіксовані в чинних стандартах вищої освіти, ідентичні.
Реалізація першого варіанту з терміном навчання магістрів два роки не викличе будь-яких труднощів. Якщо спеціаліст розчиняється магістром, то бакалавр має бути академічним без визначення рівня професійної діяльності та надання професійної кваліфікації. Підготовка такого бакалавра за три роки достатня для можливості одержання в подальшому академічної кваліфікації магістра та професійної кваліфікації, що необхідна для створення системи або її дослідження (магістр інженерії, наприклад, або магістр науки). Тут існує певне застереження щодо зменшення контингенту студентів через практику обмеження кількості магістрів 10...20 відсотками від кількості бакалаврів. На сьогодні від цієї акції кадрове забезпечення галузей економіки України можливо і не постраждає. Але що робити бакалаврам, які не пройшли до магістратури?
Здійснити підготовку на рівень бакалавра, що поглинає спеціаліста, за чотири роки можливо, якщо остаточно "розчистити" програму від дисциплін, які не формують компетенції. Цей варіант подальшої долі спеціаліста більш логічний і через те, що бакалавр є проміжним рівнем між молодшим спеціалістом (молодшим бакалавром) та магістром. Для цього варіанту рівень професійної діяльності бакалавра — створення системи (технологічний).
Таким чином, обидва варіанти вимагають суттєвих змін змісту підготовки бакалаврів.
Сьогодні системі вищої освіти край необхідні зміни законодавства, що сприятимуть входженню у європейський освітній простір, однозначно визначатимуть рівні вищої освіти, кваліфікації та адекватні переліки спеціальностей для кадрового забезпечення галузей економіки України. Протиріччя чинного законодавства гальмують розробку стандартів вищої освіти нового покоління. Система праці в першу чергу, як замовник структури та якості кадрового забезпечення галузей економіки, повинна активніше вливати на зміст законодавства про вищу освіту. Пасивна позиція системи праці приведе до того, що випускники вищої школи будуть додатковим джерелом небезпеки для виробництва через заплановану низьку компетенцію.
м. Дніпропетровськ
Як досягти незалежної акредитації?

"Хто не йде вперед, той відстає" лат.
З тих пір, як у 2005 році Україна приєдналась до Болонського процесу, система вищої освіти перманентно перебуває у стані реформування. Але, як зазначив наш Президент Віктор Федорович Янукович у своєму виступі на засіданні Громадської гуманітарної ради 26 серпня 2010 року, жодна з освітніх реформ у минулі роки не була реалізована в повному обсязі, у результаті чого накопичилася низка проблем, які необхідно невідкладно вирішувати.
Основною проблемою гальмування всіх реформ у галузі вищої освіти, на думку багатьох фахівців, є те, що університети залишаються низовими елементами жорстко регламентованої, ієрархічної та централізованої. системи, в якій відповідальність за кінцевий освітній результат розсіяна між багатьма державними інституціями (внаслідок чого відповідальності за якість освіти ніхто не несе — за винятком випадків, коли потрібно знайти "стрілочника"), а влада
— як центральна, так і місцева
— і далі має всі можливості втручатись у внутрішньо університетське життя і з цінними порадами, і з адміністративними примхами).
Необхідно змінити державне управління у галузі вищої освіти на державно-громадське, що передбачає передачу частини повноважень профільного міністерства до громадських самоврядних утворень. На першому етапі мова може йти про формування Державної акредитаційної комісії на паритетній трьохсторонній основі — з представників держави, вищих навчальних закладів України та роботодавців.
Відгуком на цю сентенцію виявився Наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту № 1258 від 20. 12. 2010 р. "Щодо Плану реалізації завдань, визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 р. № 1728"Про затвердження плану заходів щодо розвитку вищої освіти на період до 2015 року", який у п. 8 Плану оголошує: "Департаменту наукової діяльності та ліцензування вищих навчальних закладів та Департаменту вищої освіти — удосконалити механізм ліцензування та акредитації вищих навчальних закладів з урахуванням особливостей підготовки фахівців з вищою освітою, а також вжити заходів до утворення незалежних акредитаційних агенцій та агенцій з визнання документів про освіту, передбачаючи їх фінансування на госпрозрахунковій основі. Підготувати пропозиції щодо утворення незалежних акредитаційних агенцій та агенцій з визнання документів про освіту, передбачаючи їх фінансування на госпрозрахунковій основі".
Принципові відмінності цілей суспільно-професійної акредитації (визначення значних досягнень освітньої установи) від цілей державної акредитації (визначення відповідності мінімальним вимогам державних освітніх стандартів) вимагають особливого підходу до формування критеріїв і вимог, що пред'являються при проведенні суспільно-професійної акредитаційної експертизи.
Перше. Переважаюча значущість зовнішньої оцінки рівня функціонування освітньої установи, змісту освітньо-професійних програм і рівня підготовки випускників.
Це вимагає розробки таких особливих критеріїв, за якими на основі певною мірою формалізованої інформації, одержаної від споживачів фахівців, можливо було б провести об'єктивний порівняльний аналіз рівня експонованих установою освітніх послуг, якості підготовки випускників, їх творчого і професійного потенціалу.
Друге. Безумовно, що основні напрямки діяльності освітнього закладу, аналізовані як при проведенні державної акредитації, так і незалежною акредитацією, в основному збігаються. Однак, у зв'язку з націленістю суспільно-професійної акредитації на виявлення пріоритетних особливостей в підготовці кадрів за конкретними напрямами (спеціальностями), специфіка роботи експертів і висунутих вимог (критеріїв) до змісту освітніх програм, їх кадрового, науково-методичного та ресурсного забезпечення, рівнем підготовки випускників повинна бути конкретно підпорядкована саме цій задачі, що вимагає не лише високої кваліфікації розробників програм акредитаційної експертизи та експертів, а й їх спеціального навчання та сертифікації.
Третє. Громадсько-професійна незалежна акредитація спеціальностей проводиться тільки у ВНЗ, що мають статус державної акредитації.
Четверте. Громадсько-професійна незалежна акредитація спеціальності може проводитися за умови, що за цією спеціальністю відбулося не менше п'яти випусків фахівців.
П'яте. Громадсько-професійна незалежна акредитація має на увазі наявність у ВНЗ за акредитованою спеціальністю дієву і добре документовану систему управління якістю.
Шосте. При проведенні суспільно-професійної акредитації, на відміну від роботи ДАК, розрізняють два види критеріальних показників: 1) метричні показники: Громадсько-професійна акредитація освітніх програм передбачає, що за спеціальністю, яка підлягає акредитації, всі критеріальні показники перевищують встановлені ДАК. Необхідною умовою допуску до незалежної громадсько-професійної акредитації є перевищення критеріальних (метричних показників), що визначаються значенням, встановленим ДАК, плюс дисперсія. (При державній акредитації недоліки діяльності ВНЗ по спеціальності, що підлягає акредитації, можуть компенсуватися високими досягненнями в інших сферах діяльності ВНЗ).
2) експертна якісна оцінка, яка враховує участь роботодавців у підготовці випускників за спеціальністю, що підлягає акредитації:
- наявність професіограми або моделі фахівця, розробленої за участю роботодавців;
- наявність опікунської ради ВНЗ з прикладами його діяльності по спеціальності, що підлягає акредитації;
- участь роботодавців у постановці завдань і тем курсових науково-дослідних робіт та випускних робіт студентів;
- конкурс на кращу студентську НДР, оголошений за участю і підтримкою роботодавців;
- участь роботодавців у практичній підготовці студентів (ознайомча, виробнича, переддипломна, виконання випускної роботи в організації роботодавця);
- участь роботодавців у модернізації та вдосконаленні матеріально-технічної бази кафедри та факультету, де проводиться акредитація;
- участь студентів у вирішенні проблем і практичних завдань, поставлених роботодавцями, у тому числі в команді складеної з представників різних спеціальностей;
- кількість студентів, які навчаються за індивідуальними планами, погодженими з роботодавцями;
- частка випускників, що працевлаштувалися за договорами (заявками) організацій і підприємств (наявність договорів з підприємствами та фірмами);
- цільова контрактна підготовка (частка випускників, підготовлених за договорами з підприємствами та організаціями);
- наявність структурного
підрозділу ВНЗ, що займається вивченням працевлаштування, кар'єри та безперервного професійного вдосконалення випускників ВНЗ (план роботи та звіт за останні 5 років);
- наявність бази даних про випускників, їх виробничої, наукової діяльності та кар'єрному зростанні;
- наявність бази даних реальних і потенційних інвесторів і роботодавців;
- частка робіт, що виконуються за узгодженням або завдання роботодавців (докласти оформлення); курсові науково-дослідні роботи студентів;
- наявність та результати анкетування роботодавців про імідж вузу та якість освіти (докласти затверджений на Раді ВНЗ протокол);
- проведення ВНЗ презентації освітніх програм, проведення та участь у ярмарках вакансій робочих місць;
- частка випускників, зареєстрованих на біржі праці;
- наявність рекламацій з місць роботи випускників даної кафедри;
- порівняння заробітної плати випускників зі спеціальністю, що підлягає акредитації, із середньою заробітною платою по регіону.
Сьоме. Експерти незалежної громадсько-професійної акредитації повинні звертати особливу увагу на динамічний характер показників акредитуються освітньої програми (не крапка, а траєкторія, тобто "Що було під час попередньої акредитації (або 5 років тому)?" — "Що мається на справжній момент ? " — " Що буде через 5 років? ".
Процедури суспільно-професійної акредитації повинні бути уніфіковані в цілому по всіх напрямах, звичайно з урахуванням специфіки кожного напрямку, і орієнтовані на ринок праці та працевлаштування випускників вузів, повинні коригувати професійну підготовку, але одночасно повинні ґрунтуватися на фундаментальності та універсальності освіти, розвитку особистості та формування громадської відповідальності. Вища освіта повинна бути орієнтована на розвиток, і, тому повинна випереджати систему вимог ринку праці і бути на сучасному рівні розвитку науки.
Суспільно-професійні процедури та механізми оцінки якості освіти ґрунтуються на значно більш високих вимогах до освітнього середовища і будуть відрізнятися за набором і значенням від норм державних стандартів вищої освіти. Такий
підхід буде стимулювати підвищення норм цих стандартів та експертних оцінок ДАК, і цим сприяти безперервному підвищенню вимог до якості підготовки фахівців у відповідності загальним технічним і науковим прогресом.
Слід звернутись також до досвіду вищих закладів освіти Європи, США та Росії, де саме незалежні акредитаційні комісії та асоціації, залишаючи за кожним університетом та коледжем виключне право визначати оптимальну стратегію і способи проведення акредитації, розробляють і удосконалюють стандарт процедури акредитації і проводять оцінку у наступних сферах: 1) якість академічних та інших навчальних програм; 2) інституціональна (загальноуніверситетська) ефективність; 3) звітність і громадська ясність процесів і процедур.
Наступний важливий аспект — це оцінка ефективності університету як організації. І чим більше в процесі оцінки є доказів відповідності організаційних результатів поставленим цілям, тим більше очевидна інституціональна ефективність, тим більш імовірно отримання або підтвердження акредитації університетом..
Академічні досягнення студентів — це критичний компонент для визначення того, університет досяг, чи ні, своїх освітніх та інших цілей. Це забезпечує основу для сумарної оцінки ефективності університету, на базі якої судять про рівень вузу. А судження ці можуть варіюватися від громадського схвалення до реального збільшення або зменшення ресурсів, особливо для державних вузів.
Особливе значення в університетах США надається залученню викладачів до процесу оцінки. Ініціатором оцінки може бути ректор, проректор, декан, але викладачі повинні бути в центрі оцінки університетських результатів. Комітет з вищої школи Асоціації університетів регіону Середніх Штатів (США) пропонує вузам наступні основоположні принципи оцінки:
1) Оцінювання повинно бути багаторівневим, а головним компонентом його повинні стати освіта і розвиток студентів. 2) Програми з оцінки повинні включати дослідження та аналіз результатів оцінки. Результати оцінки повинні бути інтерпретовані, проаналізовані та збережені. 3) Програми з оцінки повинні бути реалістичні. Цілі університету повинні відповідати його ресурсам. 4) В оцінці повинні максимально використовуватися існуючі дані досліджень. 5) Результати оцінювання мають принести доходи, що виправдовують витрати вузу на нього.
З огляду на вищевикладене Національний гірничий університет, неодноразово звертаючись із своїми пропозиціями до Міносвіти, пропонує Концепцію щодо реорганізації системи ліцензування та акредитації навчальних закладів, мова про яку буде продовжуватись у наступних статтях автора.
м. Дніпропетровськ
Пошукова функція підручника
Як збагатити функційність підручників? Проблема? Проблема! Нагальна? Нагальна!

Порівняльний аналіз різних підходів до функцій підручника засвідчує про певну їх повторюваність та можливість взаємодоповнюваності. Спільною для всіх авторів є функція інформаційна у деяких авторів (інформаційно- пізнавальна) — достатність наявної інформації; інформаційна (підручник — засіб фіксації соціального досвіду, зокрема наукового, який призначений для здобуття освіти. Ця функція є найтрадиційнішою. Довготривалий час вона була майже єдиною та домінантною. Окремими авторами виокремлюється також функція самоконтролю — дає можливість студентам перевірити свої знання та вміння їх використання, наявність апарату, що сприяє запам'ятовуванню й застосуванню навчального матеріалу, зокрема питання й поради для самоперевірки.
Крім того М. Тупальський виділяє такі функції: науково- дослідницька — забезпечення не просто запам'ятовування фактичного матеріалу підручника, а й з'ясування залежності, відкриття проблеми та її дослідження; навчально-практична — забезпечує зв'язок теорії з практикою і правильне співвідношення між теоретичним і практичним матеріалом; соціально-педагогічна — забезпечує формування на базі знань світогляду, моральних, естетичних, філософських норм поведінки та взаємин; методична — розв'язує завдання керівництва процесом навчання через підручник, керує і регулює навчальний процес студентів; стимулююча — створює умови для мотивації навчання; довідкова — забезпечує орієнтацію студентів у першоджерелах з певного навчального предмета.
В. Бейлінсон доповнює функції навчальних видань таким чином: трансформаційна — представлення інформації з метою найкращого запам'ятовування, підпорядкування її логіці засвоєння (розуміння-запам'ятовування, застосування); систематизуюча — відображення змістовно певної системи знань; організаціії міжкурсових і міжпредметних зв'язків — забезпечення встановлення взаємозв'язків між існуючими підсистемами освіти; самоосвіти- створення оптимальних умов для самостійної роботи; організаційно-процесуальна — спрямованість на певну форму навчання та розвиток форм навчання можливості
вирішувати розвивальні та виховні завдання .
Е. Гельфман та М. Холодна називають традиційні для процесу навчання триєдині функції, разом з цим доповнили їх достатньо важливими функціями: управлінська функція — полягає у забезпечені організації навчально-пізнавальної діяльності суб'єктів учіння; розвивальна функція — підручник повинен забезпечити розвиток інтелектуальних здібностей, мотиваційної сфери, особистісних якостей, системи ціннісних відносин і т. п.: комунікативна функція — забезпечення не лише монологічної передачі повідомлень, а й діалогів, полілогів; виховна функція спричинення позитивних емоцій у суб'єктів учіння, використання образних порівнянь та аналогій, які викликають у них яскраві асоціації без зменшення науковості викладу; функція диференціації навчання забезпечення диференційованого підходу до студентів; функція індивідуалізації навчання — формування індивідуальності студентів, створення індивідуальних пізнавальних траєкторій для студентів.
Очевидно, що багатофункційність підручника найповніше забезпечується його комплексністю ( деякі автори забезпечують такий підхід, наголошуючи лише на виконанні основної, інформаційної функції при якій кожний його компонент найбільше сприяє реалізації однієї з функцій і водночас дотриманню певних чинників особистісно зорієнтованого навчання. Зіставимо, наприклад чинники особистісно зорієнтованого навчання, запропоновані різними авторами, із переліченими функціями.
Суб'єкт-суб'єктна взаємодія у підручнику здійснюється опосередковано, завдяки закладеними авторами змістом та методичною організацією матеріалу (система запитань, тести, проблемно-пошукові завдання і т.п.) її забезпеченню сприяють наявність таких функцій підручника — науково- дослідницької, індивідуалізації та диференціації навчання.
Методологічна забезпеченість процесу навчання досягається цілісністю (інтегативністю) представленого авторами змісту відповідна функція організаціії міжкурсових і міжпредметних зв'язків.
Єдність мотиваційного, змістового та процесуального компонентів забезпечується способами подання матеріалу у підручнику — стимулююча, організаційно- процесуальна функції.
Забезпеченість умов для самодетермінації, самовиховання, саморозвитку, самонавчання відображається у підручнику системою контрольних запитань та системою проблемно-пошукових завдань — самоосвіти, довідкова функції.
Орієнтація на загальнолюдські цінності (гуманізм, патріотизм, цінностей рідної культури та інших культур) виражається авторською позицією відображення змісту підручника — соціально-педагогічна, виховна функції.
Спрямування на розвиток сутнісних якостей мислення (креативність, системність, рефлективність) забезпечується відповідними змістом та системою завдань — систематизуюча, розвивальна функції.
Переважання діалогу, полілогу відображається поданням тексту підручника у вигляді "проблемної бесіди" (по В. Бондарю) — комунікативна функція.
Різновекторна модельованість навчального забезпечується поданням одного і того ж матеріалу моделями різного виду — методична, трансформаційна функції.
Дотримання психолого- гігієнічних вимог до організації праці унормовано у методичних матеріалах Міністерства освіти і науки.
Таким чином, більшість із розглянутих вище функцій мають певну відповідність забезпеченню реалізації чинників особистісно орієнтованого навчання, а поліпшити особистісну зорієнтованість навчально-методичного забезпечення можливо підсиленням його функційності.
Ось такі сьогоденні реалії аналізу функцій підручників та їх особистісної спрямованості.
Це узгодження з тенденціями зарубіжного досвіду у виконанні інформаційної функції, де перевага надається електронним носіям та базам даних.
Разом з цим тотальна хода інформаційного суспільства спричиняє виклики в плані збагачення інформаційної потенційності підручників. Нестримне збільшення об'єму інформації та зростання інформаційних потоків зумовлюють надшвидке старіння інформації. Тому цілком логічним є розглядати
підручник як відкриту інформаційну систему. Векторами інформаційного збагачення змісту підручника можуть слугувати електронні бібліотеки, педагогічні сайти, тощо. Тому сучасний підручний немислимий без посилань на інноваційні інформаційні ресурси. Типовим з них є: УКРАЇНА
http://www.nbuv.gov.ua/ — Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського
http://www.library.edu-ua.net/ — Бібліотека імені В.О. Сухо- млинського
www.gntb.n-t.org — Державна науково-технічна бібліотека України
www.nplu.kiev.ua — Національна парламентська бібліотека України
www.ognb.odessa.ua — Одеська державна наукова бібліотека імені О.М.Горького
libr.rv.ua — Рівненська державна обласна універсальна наукова бібліотека
libr.fk.lutsk.ua — Волинська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олени Пчілки
www.franko.crimea.ua — Кримська республіканська універсальна наукова бібліотека ім. І.Я. Франка (Сімферополь)
www.library.vinnitsa.com — Вінницька державна обласна універсальна наукова бібліотека імені К.А.Тімірязєва
www.lsl.lviv.ua — Львівська наукова бібліотека ім. В. Стефаника www.library.mksat.net — Миколаївська обласна наукова бібліотека ім.О.Гирьова
sumylib.iatp.org.ua — Сумська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н.К. Крупської
www.library.kharkov.ua — Харківська обласна універсальна наукова бібліотека
www.libr.dp.ua — Дніпропетровська державна обласна універсальна наукова бібліотека www.library.donetsk.ua — Донецька державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Н.К.Крупської
www.library.kr.ua — Кіровоградська державна обласна
універсальна наукова бібліотека імені Д.І.Чижевського
www.library.lg.ua — Луганська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені О.М.Горького
korolenko.kharkov.com — Харківська державна наукова бібліотека імені В.Г.Короленка www.library.te.ua/new_lib/index.php — Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека www.ounb.km.ua — Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека імені Миколи Островського
lib-gw.univ.kiev.ua — Наукова бібліотеки ім. М.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка
library.zsu.zp.ua/ — Наукова бібліотека Запорізького державного університету
www.franko.lviv.ua/library — Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка
www.ukma.kiev.ua/ukmalib/UK RAINE/ukraine.html — Наукова бібліотека Національного університету "Києво-Могилянська Академія"
library.nuft.kiev.ua — Науково- технічна бібліотека Національного університету харчових технологій (Київ)
library.vstu.vinnica.ua — Науково-технічна бібліотека Вінницького державного технічного університету
www.sumdu.edu.ua/pages/libra ry — Бібліотека Сумського державного університету
www.kpi.kharkov.ua/library — Науково-технічна бібліотека Національного технічного університету "Харківський політехнічний університет
library.dongu.donetsk.ua — Наукова бібліотека Донецького національного університету
www.library.mk.ua — Миколаївська науково-педагогічна бібліотека
http://www.niklib.com — Центральна міська бібліотека імені М.Л. Кропивницького (м. Миколаїв) Росія
http://www.rsl.ru/ — Россий- ская государственная библиоте- ка (РГБ)
http://new.gnpbu.ru — Госу- дарственная научная педагоги- ческая библиотека им.К.Д.Ушин- ского РАО (ГНПБ РАО)
http://pedlib.ru — Педагогиче- ская библиотека, ЗАРУБІЖНІ
http://www.dpb.dpu.dk/ — На- циональная педагогическая биб- лиотека
http://www.bl.uk/ — Британ- ская библиотека
http://www.bok.hi.is/ — Нацио- нальная и университетская биб- лиотека Исландии
http://www.lib.ed.ac.uk/ — Биб- лиотека ^динбургского универ- ситета
http://www.ub.uni-frankfurt.de/
— Библиотека университета Франкфурта-на-Майне
http://www.lib.umn.edu/ — Библиотеки Университета Мин- несотьі
http://web.lib.usf.edu/ — Биб- лиотеки Университета Южной Флоридь
http://www.unistra.fr/index.php ?id=bibliotheques — Националь- ная и университетская библио- тека г. Страсбург
http://www.oszk.hu/ — Нацио- нальная библиотека, Венгрия, г. Будапешт
http://www.library.miami.edu/
— Библиотеки Университета Майами
http://cf.uba.uva.nl/nl/ — Библиотека университета г. Амстердам
http://www.bg.pwr.wroc.pl/inde x.dhtml — Библиотечно-инфор- мационньй научно-технический центр Вроцлавского Технологи- ческого университета
http://www.ucl.ac.uk/Library/ — Библиотека Лондонского уни- верситетского колледжа.
З вище сказаного випливає, що поглиблення і збільшення функційних можливостей підручників, іншими словами забезпечення їх особистісно зорієнтованої спрямованості, зумовлює комплексне використання навчальної літератури та врахування динаміки оновлення змісту педагогічної інформації. Все це дає підставу стверджувати про необхідність доповнення наявної системи функцій підручника інноваційною пошуковою функцією, яка полягає в створенні умов для студентів оперативно отримувати сучасну інформацію, доповнюючи зміст підручника.
Рубрику веде Микола Левшин завідувач відділу педагогіки і психології вищої освіти Інституту вищої освіти НАПН України
* ШКОЛИ-ЮВІЛЯРИ *
Всі — постаті
Конотопська спеціалізована школа № 12 — уже 75 років радо зустрічає своїх вихованців.
її стіни пам'ятають той далекий час, коли відкрилася семирічна школа № 8/29 Південно-західної залізниці в 1938 — 1939 р. р. стала середньою українською за № 40. Першими директорами були Панков М. І. та Каленик К. У. 1939 року відбувся перший випуск десятикласників.
На долю випускників 1941 р випали великі випробування: кровопролитні бої, полон, довгий шлях до перемоги. Багатьом не судилося повернутися додому. Це Бойко О., Ажгірей В., Брянцев В., Леонтович О... З опалених війною доріг додому повернувся повний кавалер ордена Слави Орленко А.Т. За мужність у боях нагороджений орденом Великої Вітчизняної війни трьох ступенів та орденами Бойового й Трудового Червоного прапора Довгаль М.В.; орденами Червоної Зірки, Вітчизняної Війни ІІ ступеня, Богдана Хмельницького та 19 медалями нагороджений Злиденний О.П., та багато інших. У ті грізні роки в приміщенні школи знаходився німецький військовий шпиталь, а з вересня 1943 — шпиталь для радянських військових.
З 1947 року в приміщенні навчального закладу почала працювати чоловіча середня школа № 51, директором якої був Хондожко Т.М. Тоді ж заклали фруктовий сад, почалося будівництво теплиці, шкільної майстерні. З 1959 до 1965 року директором школи була Муркіна Г.А. У цей період велика увага приділялася технічній творчості учнів, гуртковій і туристичній роботі, залученню дітей до художньої самодіяльності. Заслужений учитель УРСР, відмінник освіти Пан- ченко Іван Ілліч очолював педагогічний колектив школи наступні 12 років. Серед учнів проводилася велика робота по вивченню міст-ге- роїв, у школі була відкрита зала Бойової Слави, військовий кабінет, шкільний тир, музей "Молодої гвардії". У 1968 — 1969 рр. почали діяти класи з поглибленим вивченням фізики, математики.
З 70-х років ХХ століття школа
працює за кабінетною системою. Покращилася якість навчання та виховання учнів. У 1975 році вчителі отримали в розпорядження новий корпус школи. Велика й цікава робота проводилася в Клубі інтернаціональної дружби (керівник — учитель німецької мови Кириченко О. М.). Творчо ставилися до справи навчання та виховання учнів такі педагоги, як заслужений учитель УРСР Белесков Р.І., Дудко М.О., Хоменко М.Й., Рибкіна В.Д., Чепко В.Д. ,Єрмакова З.О., Суховій М.І., Кирей Г.Є., Сергієнко К.Ф., Говоруха У.О., Чистова Т.П., Яковенко Р.В., Жура В.О. Велику роботу по вихованню почуття патріотизму, прищепленню любові до книги проводила бібліотекар Маркіна О. С. Нею разом із учнями були підготовлені незабутні літературні вечори, цікаві усні журнали, яскраві поетичні середи, святкові лінійки.
З 1977 до 1982 року директором школи працювала Янко Г. М., яка почала свою кар'єру педагога з учителя початкових класів. У цей час школа посідала провідне місце в області з військово-патріотичного виховання, була нагороджена Дипломами ЦК ВЛКСМ, ЦК ДТСААФ, Міністерства освіти УРСР.
З 1982 до 1995 року школою керував талановитий педагог і адміністратор Махно А. І., який за сумлінну працю був нагороджений знаком "Відмінник освіти УРСР", Похвальною грамотою Міністерства освіти УРСР.
На базі школи № 12 1994 року було відкрито Конотопський ліцей № 2 фізико-математичного профілю, що згодом став багатопрофільним. Щорічно ліцеїсти ставали переможцями й призерами ІІ, ІІІ, IV етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад. За 10 років випустилося більше 550 учнів, які стали студентами вузів. Серед них 56 медалістів, 1 призер Соросівської олімпіади, 122 ліцеїсти отримали відмінні атестати, 97 нагороджено похвальними грамотами.
У школі працювали такі педагоги, як учитель математики, методист, лауреат премії Н.К. Крупської Волк О.Ф.; учитель-методист Флоренко Л. В.; відмінник освіти УРСР Висоцький А. Ф.; вихователь-методист Скрипниченко Л. П.; учитель математики, методист, лауреат Соросівської премії Проворна Н.В.; учитель фізики, методист, відмінник освіти УРСР Ковалевський В.Ф.; учитель фізики, лауреат Соросівської премії Ситник В.К.
Педагогічний колектив навчального закладу з листопада 1995 року очолює Гричановський А. М. За останній час обладнана нова читацька зала, відкрито шкільний "Музей
власної історії", нового вигляду набули навчальні кабінети, актовий зал, їдальня, впорядковане шкільне подвір'я. Міцною опорою Гричановському А.М. є заступники з навчально-виховної роботи — Білан В.В., Мохір О.М., з науково — методичної — Петренко Л.І., з виховної — Коренева І.Л.
У 1995 році навчальний заклад став структурним підрозділом Сумського державного університету на правах факультету до вузівської підготовки. З 1997 року при школі працює очно-заочне відділення для здібної молоді шкіл Конотопського району. З 2007 року підготовчі кури до вступу до Київського національного авіаційного університету
У 2004 р. ліцей та загальноосвітня школа були об'єднані в один навчальний заклад — спеціалізовану школу № 12. На сьогодні в ній навчається 891 учень. Школа забезпечує високий рівень викладання математики, фізики, англійської, німецької, української мови та літератури, правознавства, історії, географії, біології, хімії. Велику увагу приділяють педагоги роботі з обдарованими дітьми. У школі працюють гуртки, спортивні секції, літературно-мистецька вітальня.
Наші останні досягнення — це ІІІ місце в Міжнародному фізико-математичному турнірі з нагоди року Росії в Україні, перемога в міських турнірах юних біологів, істориків, географів, знавців української мови, знавців зарубіжної літератури, хімії, ІІ місце на Всеукраїнському турнірі юних біологів, переможці !V етапу Всеукраїнських олімпіад з англійської мови , історії, математики, призерів !V етапу Всеукраїнського конкурсу імені Д. , переможців і призерів ІІ та ІІІ етапу на Всеукраїнських олімпіадах з базових предметів.
Досягнення в позаурочній діяльності — результат співпраці педагога та учня: призові місця в міському конкурсі екологічних агітплакатів та плакатів "Дзвони Чорнобиля", в історико- краєзнавчій експедиції' "Ми діти твої, Конотопщино", у міському екологічному турнірі "Це повинен знати кожен", на хореографічному фестивалі "Політ фантазії", перемоги в першості міських спортивних ігор школярів з баскетболу , волейболу, футболу.
Про високий рівень викладання в школі свідчить і той факт, що багато випускників нашої школи стали вченими. Це Захарова В.Т, доктор філологічних наук, професор, завідувач
кафедри російської літератури Нижегородського гуманітарного університету; Салтиков П. А. — доктор природничих наук; Надточій С. М. — кандидат біологічних наук, працює науковим співробітником Київського інституту ім. Богомольця; Руденко О.О. після закінчення Київського університету ім. Т. Шевченка навчається — в аспірантурі.
За всім цим стоїть наполеглива творча робота педагогів, адже в школі працюють небайдужі люди, які майстерно володіють своїм предметом, мають глибокі знання, люблять і вміють працювати з учнями.
З 2002 року учителі залучені до програми Intel "Навчання для майбутнього" з використання інформаційно-комунікаційних технологій при викладанні навчальних предметів.
З грудня 2006 року школа співпрацює з Корпусом Миру США в Україні в рамках проекту "Викладання англійської мови як іноземної". Перших два роки працювала волонтерка Корпусу Миру Джесіка Ковінг, нині — Роуз Шеєт, яка викладає англійську мову та країнознавство у 8-11 класах. На базі школи проводяться англомовні табори вихідного дня, де учні мають змогу спілкуватися англійською мовою з волонтерами, що працюють в різних областях України.
У рамках співпраці з Корпусом Миру волонтером Корпусу Миру Бляхарським Ярославом і Джесікою Ковінг було проведено семінар-тренінг "Базова інформація про ВІЛ /СНІД" для вчителів основ здоров'я, біології та класних керівників міста з метою підвищення рівня поінформованості та особистого ставлення до зазначеної проблеми. Серйозну роботу проводять у навчальному закладі практичні психологи — Федулова О.А., Філічева Н.І. спільно з волонтером Роуз Шеєт розробили проект на підтримку та навчання дівчат, жінок, дітей і родин, що стикаються з проблемами насильства в школі, удома та в суспільстві. Цей проект виграв грант від програми Підтримки малих проектів (SPA).fa> ординатор проекту співпраці з Корпусом Миру є Мохір О.М.
У 2009 році школа стала одним із переможців Всеукраїнської громадської акції "Флагман освіти"
* ФЕНОМЕН ХОРОВОГО СПІВУ *
"Шкільні роки" із Конотопа
У мистецькому житті нашого краю зразковий дитячий хор "Шкільні роки" Конотопської міської гімназії посідає особливе місце. Справді, плідна праця одного колективу під керівництвом однієї людини три десятиліття поспіль — взагалі непересічне явище у швидкоплинному світі мистецтва. Тому не дивно, що характеризуючи роботу хору, часом вживають слово "феномен".
"Феномен цей уже в тому, — писала Алла Акіменко на сторінках газети "Сумщина", — що з кожним роком оновлюючись, тобто, якщо можна так висловитись, будучи постійним у своїй непостійності — адже на зміну одним школярам приходять інші, — хор зберігає своє індивідуальне творче обличчя і притаманний йому стиль. Тобто стиль юності — з його неповторним природним звучанням, наспівністю та чистотою інтонацій, а головне — щирістю, якою так приваблюють діти".
Це можуть підтвердити шанувальники хорового співу не тільки обласного центру. Не говорячи вже міста і села Сумщини, "Шкільні роки" мали успіх у Києві й Дніпропетровську, Санкт-Петербурзі й Твері, Мінську й Світлогорську, Ризі й Тарту, кількох болгарських містах, французькому Шарлевілі. І скрізь, де побував колектив — щирі зустрічі, сердечні оплески, визнання високого рівня виконавської майстерності та глибока вдячність за неповторні хвилини спілкування з
прекрасним.
За три десятиліття роботи хору змінювався не тільки його склад. Кілька разів змінювалась назва навчального закладу (колектив починав свою діяльність у середній школі № 1, яка потім стала ліцеєм, а пізніше — гімназією), змінилась навіть назва держави, але незмінною залишалась палка любов до музики учасників "Шкільних років", прагнення до самовдосконалення, бажання працювати над новими творами і шліфувати виконання добре знайомих мелодій.
Залишились незмінними й люди, які очолюють колектив — його керівник з часу заснування хору Дмитро Якович Зільберштейн та концертмейстер Ірина Миколаївна Чусова, яка прийшла працювати дещо пізніше. Саме вони, не рахуючись із власним часом, особистими проблемами вже три десятиліття роблять усе, щоб "Шкільні роки" додали ще кілька "перлин" у різнобарв'я творчого обличчя колективу.
Говорить ветеран культосвітньої роботи Нелля Соловйова: "Мене завжди хвилювало питання: як можна у шкільному хорі добитися такої виконавської техніки і виразності співу? І сама ж собі відповідаю — відіграє роль тільки безмежний фанатизм, велика працьовитість, високий професіоналізм і велика любов до музики і дітей, і його керівника.
Вражає підбір репертуару. Цей колектив не співає простих популярних дитячих пісень. У його роботі завжди присутні складні твори зарубіжної класики, сучасна українська хорова музика, джазові твори. Незважаючи на особливу складність репертуару, відчувається вільне володіння технікою стилістики.
Дмитро Якович не тільки обдарований хормейстер, але й прекрасний педагог-організатор. Не можна обійти увагою концертмейстера хору, першого помічника керівника Ірину Миколаївну Чусову. Кваліфікований музикант, тонкий психолог дитячої душі — ці якості не могли не відбитись на загальній піднесеності виконання концертних номерів.
Діти, які займаються в цьому колективі, повинні бути вдячні долі за те, що вона звела їх з такими людьми, як Д.Я.Зільберштейн та І.М.Чусова".
Варто, мабуть, окремо згадати про присвоєння у 1987 р. хору високого звання "Зразковий художній колектив", яке потім "Шкільні роки" неодноразово підтверджували.
Крім того, рішенням авторитетної обласної комісії хору "Шкільні роки" випала честь представляти Сумщину в Києві під час творчого звіту області, присвяченого 10-річчю Незалежності України. Великий успіх мала виконана конотопчанками на столичній сцені пісня "Юності пора", написана сумським композитором і співаком Валерієм Козупицею на слова Миколи Гриценка.
В чому ж вбачають сенс своєї роботи люди, які три десятиліття знаходяться "біля керма" колективу? "Формування духовної культури засобами музичного мистецтва, а особливо хорової музики, — говорить Д.Я.Зільберштейн, — це головна проблема, над якою варто постійно задумуватися в творчому співробітництві зі школярами.
Прищеплювати інтерес до музики, формувати здатність свідомо сприймати її і творчо розмірковувати над нею — ось три головні завдання, що стоять перед музичними керівниками дитячих колективів, вчителями музики.
Відповідно до цього використовується різноманітний репертуар, робота над яким допомагає формувати високі естетичні смаки, виховувати артистизм, емоційність виконання, особисте ставлення до художнього образу.
Для вчителя щастя — бачити одухотворені обличчя дітей під час уроку, концерту. "Як ми заспівали?" — запитують вони. Значить, їм не байдуже. А вчителю це приємно."
Постійне спілкування з музикою і піснею виховує у дітей художній смак, естетичні почуття. А ще — впливає на вибір професії. Неможливо перерахувати, скільки учасників хору обрали житєвим шляхом чарівний світ звуків. Серед них — Марина Кузнєцова (Цибуля), викладач школи мистецтв, колишня голова ради хору "Шкільні роки". "У моїй пам'яті ще свіжий той час, — згадує вона, — коли я, п'ятикласниця, вперше увійшла в клас музики школи № 1. З цього моменту Дмитро Якович Зільберштейн став моїм другом-наставником, а хор — частиною життя. Шість років участі в хорі — це роки навчання, удосконалення хорової майстерності, здатності сприймати музику всіх жанрів. Адже то була класична і народна, сумна і весела, сучасна, естрадна.
Дмитро Якович — людина незвичайна, майстер своєї справи, талановитий педагог, фанатично відданий своєму "дітищу" — хору. Він віддавав нам частину своєї душі. У хорових таборах, поїздках заміняв нам тата і маму. Він цікавиться життям своїх випускників і нині. Він і завжди поруч з нами, готовий підтримати і допомогти. Саме Д.Я.Зільберштейн допоміг мені визначитись у виборі професії. Я закінчила музично-педагогічний факультет Сумського педінституту, і ця неодинарна людина — шкільний учитель музики — є в моїй професійній діяльності прикладом для наслідування".
Автору цих рядків не один раз доводилось писати про хор "Шкільні роки", про його поїздки і творчі знайомства, про ювілеї та нагороди, про репертуар і творчі задуми. Але найбільш вражає не перелік нагород чи схвальні відгуки "метрів" музичного світу. Найбільш вражає те, що хор — велика дружна сім'я, де кожен потрібен колективу, а колектив потрібен кожному. На жаль, у нинішній час — досить велика рідкість. До того ж, діти прилучаються до класичної музики, народної пісні, а це — завжди боротьба за чистоту людської душі, за кращі її якості.
матеріали до творчого об'єднання "Регіон" подав журналіст
Ігор ЛИСИЙ
м.Конотоп, Сумська обл.
* ТВОРЧІСТЬ НАШИХ ЧИТАЧІВ *
У Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського
відкрилася і діятиме до 4 квітня персональна виставка живопису Михайла Яремківа "Звуки квітів". Відбулася презентація упорядкованого ним довідника, присвяченого творчості художників Самбірщини Силуети рідного міста: на перетині історії та культури" (Тернопіль, 2011).
Високе мистецтво маленьких міст
Книга складається з п'яти розділів: "Самбірщина. Особистості", "Будівнича спадщина", "Мальовничий дивосвіт", "Майстри сьогодення", "Мистецьке життя Самбора", у яких органічно, через призму різних історичних епох, постає автентичний і сучасний Самбір, духовно і культурно розвинений, уквітчаний яскравими особистостями, що складають і примножують його славу і гордість. Переконала відвідувачів у цьому і чудова виставка митця, педагога, дослідника, Михайла Яремківа.
Михайло Миколайович Яремків, художник, педагог, член Національної Спілки художників України народився 11 листопада 1957 року в с. Бережниця Стрийського району Львівської області. Закінчив Самбірське педагогічне училище, Дрогобицький педагогічний інститут ім. Івана Франка, Прикарпатський університет імені Василя Стефаника.
Працював художником- оформлювачем у Самбірській міжрегіональній художньо-оформлювальній майстерні, вчителем у заочній середній школі міста Самбора, з 1985 р. — викладач образотворчого мистецтва в Самбірському педагогічному коледжі імені Івана Филипчака.
Значну увагу Михайло Миколайович приділяє вихованню юних художників, щедро ділиться своїми знаннями і досвідом, а також популяризує творчість митців рідного краю. Він автор словника- довідника образотворчих термінів "Мистецтво: види,
жанри" (Тернопіль, 2006), навчальних посібників "Основи шрифтової графіки" (Дрогобич, 2000), "Композиція: творчі основи зображення" (Тернопіль, 2005; 2-ге вид. — 2009), автор численних статей про художників Прикарпаття.
Мистецький світ Михайла Яремківа розкривається глибокою філософією життя художника. Живопис для нього перетворився на підкорену
царину експериментів, шліфувування власного стилю, пошуків улюблених напрямів і технік у творчій роботі. Ними стали імпасто (техніка) та новаторський живопис.
Через численні експерименти з матеріалами, простоту знайденої форми художник підносить ідею твору до рівня домінанти, де оригінальність вирішення не стає самоціллю, а скоріше творчим методом, способом мислення. Серед останніх знахідок художника — часткове поєднання натюрморту з пейзажем, в композиціях яких автор залишився вірним руху кольорових плям, що й представляє твір у динаміці, одухотворює його. Тут його творчість органічно вплітається у палітру сучасних тенденцій живопису.

Художник, виходячи з досвіду, шукає логічні, оптимальні форми та інтуїтивно, на рівні підсвідомості застосовує потрібний колір, доречні лінії, тло сприйняття. Таким чином з'явились елементи у вигляді рослинних форм, аморфних плям, які є відлунням аналогій із життя, контрастів успіху та невдач,
добра й зла тощо. Вони переливаються із натюрмортів у пейзажі, композиції із квітів, у цікаві форми, насичені простором і злетом думки.
У роботах художника "Бажання", "Літній ранок", "У морі звуків" та "Спокій душі", "Сонячна сторона", "Розмова", "Пробудження" та інших відчутною є енергетика волі, дії, доброзичливості. Це — абстрактні, рослинні зображення. У композиціях експресивно вібрують лінії, форми та кольорові плями, які викликають різноманітні почуття. Вони організовують простір образними асоціаціями, залучають глядача до глибин зображення, виходять за рамки картини.
На окрему увагу заслуговує серія квітів, що випромінює жіночу шляхетність — це ніжні, світлі, прозорі, чуттєві роботи.
Кольорова палітра художника є різнобарвною — яскраві, насичені, контрастні кольори, приглушені, іноді прозорі. Як людина вільна, він живе у середовищі власноруч збудованого мистецького світу, відкритого для споглядання і сприйняття іншими, цілеспрямовано створює мистецькі реалії прекрасного, наповнюючи його своїм оптимізмом.

Виступаючи на відкритті виставки, заслужений художник України Леонід Гопанчук відзначив, що не дивлячись на сьогоднішні негаразди, складне соціально-економічне становище, Михайло Яремків малює квіти і робить це майстерно. Старший викладач кафедри образотворчого мистецтва та дизайну Київського університету імені Бориса Грінченка Алла Поліщук звернула увагу на те, що не кожний живописець може ще й навчати, ділитися своїми знаннями і вмінням творити прекрасне. Посібники Михайла Яремківа з мистецтвознавства, композиції, шрифтової графіки використовуються викладачами і студентами у навчальному процесі. Директор видавництва "Світ Успіху" Неоніла Струк висловила думки, що твори Михайла Яремківа несуть світло, радість, наснагу, дарують відчуття гармонії і єднання зі світом природи.
Історик, письменник і художник Анатолій Горовий
помітив у виставці живопису весну, яка втілюється й увічнюється на полотнах митця, звернув увагу на його вміння передавати у квітах жіночі образи: "Глибоко на дні колодязя спіймалося Сонце. Яка ж коротка щастя мить!.."
Теплі слова на адресу Майстра прозвучали від фахівців НБУВ Наталії Солонської, Тетяни Добко та ін.
З музичним привітанням виступила автор співаних поезій, лауреат премії імені Василя Стуса Олена Голуб. Пісні були на поезії Василя Стуса і Ірини Жиленко, — про квіти і жінок, співзвучні картинам художника, теплій весняній атмосфері цього вечора,сповненого добра і краси.
Тетяна БАБИЧ
* БЛАГОДІЙНИЦТВО *
Колиска дитячої надії
Навчально-виховний заклад "Дитячий будинок "Колиска дитячої надії"" — один із перших в Україні недержавних ліцензованих дитячих будинків, який розпочав роботу в 2000 році. За 11 років роботи "Колиска дитячої надії" надала допомогу 125 дітям, 97 із них нині живуть у родинах. 21 березня 2011 року дитячий будинок відвідав міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник.
Тут здійснюються мрії
Селище Новосілки. Тут, у Києво- Святошинському районі Київської області, є справжня колиска дитячої надії — навчально-виховний заклад із однойменною назвою. Це недержавний ліцензований дитячий будинок: він не фінансується з державного бюджету, а здійснює всю діяльність за рахунок благодійних пожертв. Опікується "Колискою дитячої надії" Всеукраїнський благодійний фонд "Зоряна мрія".
Як справжня материнська колиска, дитячий будинок плекає своїх вихованців, реабілітує їх, готує до життя у сім'ї. І як з материнської колиски, коли приходить час, ідуть діти у краще життя зі своїми надіями та здійсненими мріями. Адже саме заради їхньої мрії про сім'ю працює навчально-виховний заклад.
"Наш дитячий будинок відрізняється від інших тим, що ми зацікавлені у якнайшвидшому оформленні дитини в сім'ю. Адже дитячий будинок, яким би прекрасним не був, — це лише тимчасовий дім для дитини", — ділиться Руслан Бахтиєв, куратор ВБФ "Зоряна мрія".
"Колиску дитячої надії" можна назвати особливою тільки тому, що тут любов до дитини є основою усього виховання, навчання, реабілітації. А там, де діти оточені любов'ю дорослих, здійснюються мрії.
Дійсно, за 11 років існування дитячий будинок не мав жодного випускника, тобто ніхто з дітей не затримується тут до 18 років.
Тетяна Петруннікова, директор "Колиски дитячої надії" переконана:
"Дитячий будинок може бути лише тимчасовим явищем на шляху дитини-сироти до нормальних умов життя. Кращого інституту, ніж сім'я, до сьогоднішнього дня не існує, тому дитячий будинок замінити батьків не може. Важливо, щоб діти якнайшвидше потрапляли в сім'ї. Без навичок проживання в сім'ї під великим питанням залишається їхнє подальше життя. Ми докладаємо великих зусиль для підготовки дитини до гармонійного входження в сім'ю".
Директор наголошує також на тому, що їхнім пріоритетом є національне всиновлення: "У нас високий показник національних усиновлень. Цікаво те, що вік дітей, які знайшли прийомних батьків, в основному, більше п'яти років. Хоча, зазвичай, українці прагнуть всиновлювати менших дітей. Це свідчить про те, що наші діти дійсно реабілітовані й готові стати частинкою сім'ї".
"Ми за національне всиновлення. Це наш пріоритет. До міжнародного всиновлення звертаємося у крайньому випадку. Наприклад, знайти в Україні сім'ю, що змогла б всиновити одразу чотирьох дітей — вкрай складно. В іноземних громадян — інша система, є соціальна підтримка та соціальний захист. Тому коли наших дітей забирають за кордон — це вимушений крок", — додає Руслан Бахтиєв.
Зараз у дитячому будинку виховуються 28 дітей, віком від 3 до 14 років, троє з них прибули минулого тижня. Цілодобово з дітьми працюють висококваліфіковані викладачі, вихователі, психолог, логопед, музичний керівник, хореограф, медики та їх асистенти. В цілому штат складає 25 працівників.
У своїй щоденній роботі персонал дитячого будинку використовує прогресивні методики інтенсивної фізичної, психологічної, соціальної реабілітації дітей. Для кожної дитини формується індивідуальна програма реабілітації та розвитку відповідно стану, талантів та здібностей дитини.
Руслан Бахтиєв розповідає: "Наші діти ходять у звичайну школу, не замкнуті в обмеженому просторі. Педагоги відвідують батьківські збори у школі, так само радіють і червоніють за наших дітей. У них є друзі поза межами дитячого будинку.
Кожна дитина, відповідно до своїх здібностей і талантів, десь займається: хто в спортивній секції, хто в музичній, хто в художній. Завдяки спостережливості педагогів, жодна дитина зі своїми здібностями не залишається поза увагою. Таким чином ми запобігаємо виникненню дуже шкідливої і для них, і для суспільства "сирітської психології"".
Міністр оцінив здобутки
Організувавши зустріч із Дмитром Табачником, міністром освіти і науки, молоді та спорту України, у дитячому будинку не намагалися змалювати картину ідеального навчально-виховного закладу, вразити шаленими здобутками чи амбітними планами.
"Ми не якийсь особливий чи казковий дитячий будинок, у нас не обходиться без проблем. Діти тут дійсно найпрекрасніші, бо вони наші. Але вони такі ж бешкетники. З ними проводяться бесіди, інколи досить серйозні.
Наше завдання — повернути дітей у дитинство, зробити так, щоб усі жахи, страждання і набутий ними негативний досвід залишилися у минулому, а вони дивилися на світ здоровими очима", — розповів Руслан Бахтиєв і згодом додав, —
Від приїзду міністра ми очікуємо, по-перше, уваги до недержавних закладів виховання дітей. Також сподіваємося, що нова влада заявить про свою позицію щодо проблеми соціального сирітства".
Завдяки приїзду Дмитра Табачника працівники дитячого будинку мали змогу:
- презентувати 11-річний досвід роботи першого в Україні недержавного дитячого будинку, розрахованого на 30 дітей;
- привернути увагу суспільства до гострої проблеми соціального сирітства та активної участі громадян нашої країни в її вирішенні: через усиновлення та опіку, надання благодійної допомоги та волонтерську діяльність;
- сприяти створенню системи надання соціальних послуг громадськими та благодійними організаціями уразливим групам населення;
- відкрити нові можливості для розвитку культури благодійності.

Дитячий будинок також відвідали Максим Луцький, народний депутат, перший проректор НАУ, член Наглядової ради фонду "Зоряна мрія" та представники ЗМІ. Вихованці підготували концерт, спостерігати за яким без посмішки та замилування було неможливо.
Після виступу дітей Дмитро Табачник висловив подяку педагогічному колективу: "Я не вперше у недержавних дитячих установах. Вважаю, що треба оцінювати кожну дитячу дошкільну установу за якістю роботи, а не за формою власності.
Спасибі колективу за подвижницьку роботу. Дуже добре, що у вас все без формалізму, кожною дитиною опікуються і у колективі, і за межами дитячого будинку.
Вважаю, що не треба намагатися надати превагу якійсь одній формі виховання. Ми бачимо прекрасний недержавний дитячий будинок "Колиска дитячої мрії", 97 дітей якого вже знайшли свою сім'ю. У різних формах: опіка, усиновлення тощо. Це блискучий результат".
Дмитро Табачник також розповів про кілька законодавчих новацій щодо вирішення проблеми сирітства:
"Є кілька законодавчих проблем, які, на мою думку, треба негайно вирішити. Це відсутність державної підтримки всиновлення, хоча існує підтримка опікунства.
Окрім того, нещодавно Міністерство внесло нову законодавчу ініціативу щодо поширення статусу багатодітних на родини, що стали такими в результаті шлюбу. Наприклад, якщо вдівець із двома дітьми зійшовся з самотньою жінкою, у якої кілька своїх дітей, виникає багатодітна родина. Але раніше такого статусу їй не надавали.
Ще одна законодавча новація — надання підтримки всім дошкільним дитячим установам (садкам) усіх форм власності. Це досвід Європи. І моніторинг показує, що це надзвичайно малоприбуткова справа. Тому ми будемо пропонувати звільнити всі дитячі садочки від певного набору податків, у першу чергу — від податку на землю".
Добро не на показ
"Ми розповідаємо про своїх благодійників, хоча вони цього дуже не люблять. Але потрібно показувати гідний приклад, у державі повинні бути позитивні герої", — переконаний Руслан Бахтиєв.
Вже не перший рік підтримує дитячий будинок Максим Луцький, народний депутат, перший проректор НАУ. Він також патронує трьох дітей-вихованців "Колиски дитячої
надії": "Громадяни нашої країни не повинні залишати без уваги соціальні проблеми України. Якщо ми прагнемо розвитку, то повинні враховувати, що в європейських країнах держава делегує суспільству право і створює можливості для активної участі у вирішенні соціальних проблем. Цим досвідом необхідно активніше користуватися і швидше впроваджувати в Україні.
Думаю, що багато українців могли б взяти під особистий патронат одного-двох дітей, які залишилися без батьків. Патронат може виражатися у спілкуванні з ними, спільному дозвіллі, забезпеченні необхідним, у виховному процесі та подальшому супроводі їх після випуску з дитячого будинку або до моменту влаштування дитини в сім'ю".
Сам Всеукраїнський благодійний фонд "Зоряна мрія" протягом багатьох років підтримує навчально-виховний заклад "Колиска дитячої надії" — унікальний проект з реабілітації, виховання та підготовки дітей-сиріт до всиновлення.
Завдання фонду в цьому проекті — створити максимально комфортні та сприятливі умови для проживання дітей та здійснення педагогічної діяльності вихователів в "Колисці дитячої надії", а також поширити цей інноваційний підхід до вирішення проблеми соціального сирітства по всій Україні, особливо в контексті програми реформування інтернатної системи.
"Ми прагнемо, щоб наші діти потрапляли в сім'ю. Тобто працюємо для того, щоб їх усиновлювали, а не брали під опіку чи піклування, — розповідає Руслан Бахтиєв, — Усиновлювач вступає з дитиною у юридичні відносини: виникає право спадкування. А відносини з опікуном закінчуються після досягнення дитиною 18 років.
Ще однією проблемою є те, що у випадку опіки держава виплачує сім'ї по два прожиткових мінімуми тоді, як всиновлювачеві не платить нічого".
Нині під опікою та на забезпечені фонду знаходяться два дитячих будинки в Київській області: навчально-виховний заклад "Дитячий будинок "Колиска дитячої надії" та дитячий будинок сімейного типу Володимира та Тетяни Батурських. Активно йде робота над третім проектом фонду — будівництвом соціально-реабілітаційного центру для надання допомоги дітям-сиротам та дітям з кризових родин Київської області.
Окрім того, при фонді існує Школа волонтерів на базі Національного авіаційного університету. "Ми навчаємо студентів, як працювати з дітьми, з населенням для залучення коштів, як привернути увагу до цієї соціальної проблеми. Школа волонтерів функціонує також на благодійній основі. Для навчання волонтерів ми запрошуємо провідних спеціалістів. Але це справа добровільна, і якщо навіть волонтер залишає нас, він уже здобув певні знання, відкрив своє серце для добра, і скоріше за все, на новому місці роботи завжди відгукнеться на якийсь благодійний проект", — переконаний куратор "Зоряної мрії".
Максим Луцький, перший проректор НАУ, про дружбу студентів із вихованцями дитячого будинку розповідає:
"Дружба студентів з вихованцями дитячого будинку корисна і тим, і іншим. Старші своїми очима можуть побачити, до яких наслідків може призвести нездоровий спосіб життя або слабкість перед життєвими обставинами дорослих, в результаті чого страждають невинні діти. Молодші знаходять серед студентів своїх наставників, друзів, які можуть замінити їм старших братів та сестер. У виховному процесі студентів Національного авіаційного університету фонд "Зоряна мрія" став новим аспектом, в якому майбутні авіатори вже третій рік реалізують свої здібності".
Допоможем Японії
Напередодні, 18 березня 2011 року, Руслан Бахтиєв звернувся до благодійних та громадських організацій України від імені Всеукраїнського благодійного фонду "Зоряна мрія" із закликом допомогти японським дітям:
"У ці дні в Японії осиротіли діти — для нас це великий біль! Ми не можемо залишатися осторонь від біди, яка трапилася з дружнім народом. Мова йде не тільки про осиротілих дітей, а й про всіх дітей Японії. Коли ми в Україні заявляємо, що чужих дітей не буває, ми повною мірою повинні підтвердити це справою і сказати, що на планеті Земля чужих дітей теж немає!
Ми всі однакові перед Богом і перед природою, стихія не розбирає країни і народи, тому Всеукраїнський благодійний фонд "Зоряна мрія" звернувся до Посла Японії в Україні з пропозицією розмістити 10 японських дітей і 1 дорослого в навчально-виховному закладі дитячому будинку "Колиска дитячої надії", який знаходиться на повному забезпеченні фонду.
З огляду на наші можливості, і малогабаритність недержавного дитячого будинку, це кількість дітей може комфортно бути розміщена та забезпечена всім необхідним на весь час перебування у наших стінах.
Ми звертаємося до всіх благодійних та громадських організацій України, до громадян нашої країни відгукнутися на біду японського народу і запропонувати свої послуги з розміщення японських дітей на період небезпеки і відбудови регіонів, що постраждали від землетрусу".
Дмитро Табачник також прислухався до звернення куратора ВБФ "Зоряна мрія" і прокоментував його так:
"Цю ініціативу ми будемо вивчати та підтримувати. Але ще треба попрацювати і з посольством Японії, і з Міністерством закордонних справ, щоб привести у відповідність усі деталі. Адже потім виникатиме багато питань для дорослої людини: з громадянством, з майновими правами, з соціальним захистом".
Катерина ПОРОХНЯК,
кор. "Освіти"
До 30 травня 2011 року Інститут розвитку дитини Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова за підтримки Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України проводить щорічну Всеукраїнську студентську благодійну акцію
"Дитинство: крок у майбутнє".
Метою даної акції є привернення уваги молоді до реалій життя дітей в умовах сьогодення, активізація громадянської позиції українського студентства, задоволення духовних потреб дітей, які позбавлені батьківського піклування, та дітей з неблагополучних сімей.
З детальною інформацією про акцію та її перебіг читайте на нашому сайті www.ird.npu.edu.ua
Контактні телефони:
8 (044) 463-92-10 8 (044) 426-96-07 Адреса Інституту розвитку дитини:
04114, м.Київ, вул. Автозаводська, 47 Сайт: www.ird.npu.edu.ua Електронна адреса: Е-
mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
ПРИЄДНУЙТЕСЯ! ДІТИ - НАША СПІЛЬНА ТУРБОТА!
* КОНФЕРЕНЦІЇ *
Міжнародна Академія Наук і Вищої Освіти (Великобританія) спільно з Всеукраїнською Академічною Спілкою (Україна) запрошує Вас взяти участь у регулярних науково-практичних конференціях з різних галузей науки. Конференції проводяться в рамках міжнародних науково-освітніх програм Міжнародної Академії Наук і Вищої Освіти та Міжнародного Торгово-Промислового Союзу (Лондон, Великобританія).
Найближчі конференції:
Конференція перенесена на 11.04.2011 - 18.04.2011
III-я міжнародна наукова конференція
"Сучасні проблеми розвитку людського суспільства"
Конференція присвячена: соціологічним, філологічним, філософським наукам. Форма проведення конференції: заочна. Статті та коротка інформація про авторів будуть представлені в інтернеті на сайті www.icp-ua.com.
Конференція пройде одночасно в 2 містах: Лондон (Великобританія), Одеса (Україна). Ознайомитися з більш детальною інформацією можна на сторінці: http://icp-ua.com/uk/obshchaya-informatsiya або з інформаційного листа:
http://aunion.aunion.info/published/WG/show.php?q=TU9aT0xFVkFET0M=-8b77443c 21.04.2011-28.04.2011
IV-а міжнародна науково-практична конференція
"Проблеми конструкції і розвитку форм самоорганізації людських спільнот"
Конференція присвячена: політичним, економічним, юридичним наукам. Форма проведення конференції: заочна. Статті та коротка інформація про авторів будуть представлені в інтернеті на сайті www.icp-ua.com.
Конференція пройде одночасно в 2 містах: Лондон (Великобританія), Київ (Україна). Ознайомитися з більш детальною інформацією можна на сторінці: http://icp-ua.com/uk/node/344 або з інформаційного листа:
http://aunion.aunion.info/published/WG/show.php?q=TU9aT0xFVkFET0M=-8b77443c
26.05.2011-02.06.2011
V-я міжнародна наукова конференція
"Сучасні тенденції розвитку медицини, ветеринарії та фармакології"
Конференція присвячена: ветеринарним, медичним, фармацевтичним наукам. Форма проведення конференції: заочна. Статті та коротка інформація про авторів будуть представлені в інтернеті на сайті www.icp-ua.com.
Конференція пройде одночасно в 2 містах: Лондон (Великобританія), Одеса (Україна). Ознайомитися з більш детальною інформацією можна на сторінці: http://icp-ua.com/uk/node/345 або з інформаційного листа:
http://aunion.aunion.info/published/WG/show.php?q=TU9aT0xFVkFET0M=-8b77443c
Організатори Конференцій:
- Міжнародна академія наук і вищої освіти (Великобританія);
- Всеукраїнський академічний союз (Україна);
- Національний болонський центр (Україна);
- Міжнародний торгово-промисловий союз (Великобританія);
- Американський міжнародний комерційний арбітражний суд (США).
За підсумками конференцій публікуються збірники матеріалів. Збірникам присвоюються Міжнародні стандартні номери (ISBN) та індекси ББК.
Для кожного учасника оформляється спеціальний сертифікат. За рішенням організаторів та членів редколегії, автори найкращих статей удостоюються спеціальних дипломів (золотий, срібний, бронзовий).
За підсумками року проведення конференцій, найбільш активні автори, а також автори найбільш якісних робіт нагороджуються спеціальними медалями та цінними призами.
Засобами поштового зв'язку учасникам конференції відправляються збірники матеріалів, сертифікати, індивідуальні дипломи та призи.
Адреса: 65045, Україна, м. Одеса, вул. Троїцька, 41 тел. / факс: 38 (048) 737-46-20 E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
www.icp-ua.com
Головного редактора тел./факс — 486-46-46; 517-45-69
творчого об'єднання «Галузь»,творчого об'єднання «Собор», творчого об'єднання «Економіка» — 221-02-96 творчого об'єднання «Регіон» — 235-60-74
Редакція не завжди поділяє думки авторів публікацій. Редакція не рецензує і не повертає матеріалів. За достовірність фактів і цифр, відповідність їх вказаним джерелам відповідальність несе автор. Номер зверстано в комп'ютерному центрі тижневика «ОСВІТА». Тижневик віддруковано у видавництві «ІНТЕРЕКСПРЕСДРУК» Реєстраційне свідоцтво: серія ВК № 2408 від 14.11.1996 р. Тираж у березні 13240. Зам.
Тижневик виходить щосереди. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
ТИЖНЕВИКА «ОСВІТА» 01054, КИЇВ-54, вул. Тургенєвська, 8-14, оф. 312.
Адреса електронної пошти редакції:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
Факсові повідомлення надсилайте за номером: 517-45-69.
По четвергах у приміщенні Київського Будинку вчителя, кімн.27, приймає відвідувачів заступник голови Всеукраїнського педагогічного товариства ім.Гр.Ващенка, головний редактор нашого тижневика О.С.Коноваленко.
По понеділках і середах ведуть прийом редактори відділів нашого видання за адресою: вул. Тургенєвська, 8-14, кімн. 312.
|