Засновано в березні 1940 року.          Головний редактор: Коноваленко Ольга Степанівна  
Засновники: Міністерство освіти і науки України; ЦК профспілки працівників освіти і науки України; Академія педагогічних наук України; Всеукраїнське педагогічне товариство ім.Григорія Ващенка; Трудовий колектив редакції Творча спілка вчителів України; Академія інженерних наук України; Спілка викладачів вищої школи та науковців України
Номер 12-13 (2-9 березня 2011 року) PDF Друк e-mail

Untitled.FR10-1РОЗПОРЯДЖЕННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 83/2011-рп Про призначення стипендій імені Тараса Шевченка
учням загальноосвітніх навчальних закладів

 

Відповідно до Указу Президента України від 9 листопада 2000 року №1216 призначити стипендії імені Тараса Шевченка за особливі успіхи у вивченні української мови та літе­ратури таким учням загально­освітніх навчальних закладів:

БОРОДКІНІЙ Наталії - учениці 10 класу Луцької гімназії № 21 імені Михай­ла Кравчука Луцької міської ради

ЗАДОРОЖНІЙ Марії — учениці 11 кла­су державного ліцею м. Білої Церкви Київської області

ЗЛАТЄВІЙ Ірині — учениці 10 класу Білгород-Дністровського навчально-ви­ховного комплексу "Загальноосвітня шко­ла II ступеня — ліцей" Одеської області

КОВАЛЬ Ользі — учениці 9 класу Жи­томирської загальноосвітньої школи І — III ступенів № 27 Житомирської міської ради

КОВАЛЬОВІЙ Ользі — учениці 9 класу Богданівської загальноосвітньої школи І — III ступенів № 1 імені І.Г.Ткаченка Знам'янської районної ради Кірово­градської області

КОВАЛЬЧУК Катерині — учениці 11 класу Херсонської спеціалізованої за­гальноосвітньої школи І — III ступенів № 52 з поглибленим вивченням української мови імені Т.Г.Шевченка Херсонської міської ради

НАСТАСІЄНКО Ользі — учениці 11 класу Херсонського академічного ліцею при Херсонському державному універси­теті

ПАРАДНІЙ Христині — учениці 10 класу Української гімназії №1 Івано- Франківської міської ради

РУСНАК Надії — учениці 11 класу Чернівецької гімназії №5 Чернівецької міської ради

СТРІЛЬЧИКУ Богдану — учню 11 кла­су Івано-Франківського обласного ліцею-інтернату для обдарованих дітей із сільської місцевості Івано-Франківської обласної ради.

Президент України
Віктор ЯНУКОВИЧ

Майданчик інновацій, освітянських перспектив та спілкування діяв з друго­го по четверте березня у Київському Палаці дітей та юнацтва. Він об'єднав учасників Другої Міжнародної виставки "Сучасні навчальні заклади — 2011". Ними стали представники майже 750 закладів освіти з України та світу.

Комунікативний простір

 

Урочисто відкрили цей по- справжньому вагомий в житті освітян захід керівники установ-організаторів: Міністр освіти і науки, молоді та спор­ту України Дмитро Табачник, Прези­дент Національної академії педа­гогічних наук України Василь Кремень, директор компанії "Виставковий світ" Світлана Рудько та виконавчий дирек­тор освітянських заходів компанії "Ви­ставковий світ" Віталій Сокол.

Untitled.FR10-2Саме день відкриття виставки засвідчив, що освіта сьогодні — пред­мет значної уваги та зацікавлення. Ад­же в залі Київського Палацу дітей та юнацтва того дня був аншлаг: із 800 місць -жодного вільного. Це підкрес­лив у своєму вітальному слові Дмитро Табачник: "Найприємніше враження від сьогоднішньої виставки вже відбу­лося — це сьогоднішня вкрай заповне­на зала".

Міністр подякував всьому освітянському загалові, який прийшов познайомитися з роботою виставки, та підкреслив її визначальні особли­вості та виключне значення: "Друге найприємніше враження, що на відміну від першої виставки, у цій бере участь майже 750 експонентів: близь­ко 120 вищих навчальних закладів, ду­же багато професійно-технічних, се­редніх закладів освіти, які репрезенту­ють практично без винятку всі 27 регіонів України. І це найголовніше. Це говорить про те, що суспільству ціка­вий розвиток освіти. Це говорить про те, що розвиток освіти, повага до праці педагога є пріоритетом не за­лежно від зміни політичних курсів і си­туацій в нашій країні".

Тож порівняно з минулим роком у

Другій Міжнародній виставці "Сучасні навчальні заклади — 2011" використа­но майже вдвічі більше експозиційних площ. Серед учасників також дошкільні, позашкільні заклади, після- дипломні установи освіти, регіональні управління освітою і майже 40 підприємств, фірм, видавництв і ЗМІ освітянського спрямування.

Така кількість учасників — якнайкра­ща запорука розширення та удоскона­лення того комунікативного простору, який формується на час проведення виставки. І саме він переконує: май­бутнє освіти — за обміном досвіду, впровадженням інновацій та прагнен­ням до щоденного покращення та вдо­сконалення.

Освітянська виставка — це завжди нагода представити власні здобутки та познайомитися із напрацюваннями

інших. І найголовніше — це основа для аналізу вже зробленого та окреслення перспектив розвитку освіти. Саме на цьому зосередив увагу Дмитро Табач­ник, звертаючись до учасників та гос­тей Другої міжнародної виставки: "Цей рік оголошений Роком освіти Указом Президента України. Минулого року відбулося вперше за 20 років незалеж­ності спеціальне засідання Кабінету Міністрів, на якому розглядалися пи­тання розвитку освіти та було ухвале­но 37 рішень. Найближчим часом бу­дуть затверджені нові типові штатні розклади для всіх типів навчальних за­кладів.

На виході чотири найважливіші дер­жавні програми: Державна програма розвитку природничої і математичної освіти в середній школі, Державна програма "Відкритий світ", яка перед­бачає інформатизацію праці і педаго­га, і праці учня в середніх загально­освітніх навчальних закладах, Держав­на програма розвитку професійно-технічних закладів і Державна програ­ма розвитку позашкільної роботи.

Минулого року вперше відбувся в Україні З'їзд працівників дошкільної освіти. Все це говорить про те, що по­зитивні зрушення після економічної кризи відбудуться найближчим ча­сом".

Тож ретельна та виважена робота над вдосконаленнями триває. І голо­вне її завдання — оптимізувати працю педагогів та їх вихованців. Новації в се­редній, професійно-технічній школах, у позашкіллі здатні забезпечити якісно новий рівень розвитку української освіти, сприяти її наступності та ефек­тивності.

(Див. далі стор. 3 та 6-7)

 

 

 

 

Любі жінки!

Дозвольте привітати вас зі святом весни, зі святом жіночності та ко­хання - 8 Березня.

Цей день несе у світ ніжність і красу. Адже все найдорожче, що є у нашому житті - надія, кохання, віра, щастя обов'язково пов'язане з жінкою.

Перу відомого польського афориста Юзефа Булатовича належить вислів про те, що лише жінка може тимчасово зупинити час. Здається, що його припущення справджується 8 Березня: на облич­чях жінок застигають посмішки тоді, коли чоловіки невпинно мету­шаться у пошуках найкращих квітів.

Шановні жінки, ми вдячні вам за те, що ви є! Ми вдячні вам за те, що ви поруч! І нехай вам завжди вистачає сил і натхнення дарувати свою красу, теплоту, любов і мудрість.

Мені сьогодні важко назвати хоч одну сферу діяльності, де б не працювали жінки. Можливо, тому, що жодна професія не в змозі обійтися без жіночої посмішки, турботи, уваги, небайдужості та відданості своїй справі.

Я від щирого серця бажаю вам ніколи не втрачати того природного запалу й енергії і продовжувати нести у світ злагоду, добро і любов.

Нехай кожен день у вашому житті буде сповненим уваги і тепла, не­хай життя рясніє радісними та хвилюючими моментами рік у рік все частіше, а душа нехай ніколи не знає старості і суму.

Зі святом, рідні, кохані, шановні, прекрасні.

Нехай весна живе у вашому серці. І за будь-якої погоди, нехай вас завжди підтримують ті, хто поруч, хто любить вас і кого любите ви.

Сердечно вітаю вас з весняним святом.

Міністр
Д.В. Табачник

* ОФІЦІЙНО *

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 274/2011

Про відзначення державними нагородами України з нагоди Міжнародного жіночого дня

За значний особистий внесок у соціально-економічний, науково- технічний, культурно-освітній роз­виток Української держави, бага­торічну сумлінну працю та високу професійну майстерність поста­новляю:

Нагородити орденом "За заслуги" III ступеня

СІРЧЕНКО Галину Михайлівну —

директора Семенівського навчально- виховного комплексу № 2, Полтавсь­ка область

"ЗАСЛУЖЕНИЙ ВЧИТЕЛЬ УКРАЇНИ"

КРИВОШЕЙ Наталії Федорівні —

учительці, директору Миколаївської загальноосвітньої санаторної школи- інтернату МИ ступенів № 7

КУХАР Любові Олексіївні — учи­тельці гімназії № 191 імені П.Г.Тичини з поглибленим вивченням іноземних мов, м. Київ

ПАЛТО Надії Федорівні — учи­тельці школи державного підприємства України "Міжнародний дитячий центр "Артек", Автономна Республіка Крим

ЗАСЛУЖЕНИЙ ДІЯЧ НАУКИ І ТЕХНІКИ УКРАЇНИ"

КОВАЛЬСЬКІЙ Інні Олек­сандрівні — професорові кафедри Національного медичного універси­тету імені О.О.Богомольця, доктору медичних наук, м. Київ

"ЗАСЛУЖЕНИЙ ДІЯЧ МИСТЕЦТВ УКРАЇНИ"

ШЕВЧЕНКО Тетяні Іванівні —

піаністці, професору, завідувачеві ка­федри спеціального фортепіано Одеської державної музичної академії імені А.В.Нежданової

"ЗАСЛУЖЕНИЙ ПРАЦІВНИК КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ"

ВЕРНЮК Ользі Мусіївні — викла­дачеві комунального закладу "Березнівська музична школа", Рівненсь­ка область

ПЕТРЕЦЬКІЙ Людмилі Ми­хайлівні — керівникові танцюваль­ного ансамблю "Потічок" Будинку культури села Кам'яниця Ужгородсь­кого району, Закарпатська область

ХОМЕНКО Любові Василівні — керівникові зразкової дитячої вокаль­ної студії "Ластівочка" Будинку куль­тури Горностаївського району, Хер­сонська область

"ЗАСЛУЖЕНИЙ ПРАЦІВНИК ОСВІТИ УКРАЇНИ"

ЛИТВИНЕНКО Любові Олексіївні

— директорові комунального закладу "Запорізька загальноосвітня школа- інтернат І-ІІІ ступенів № 4"

ЩАБЕЛЬСЬКІЙ Валентині Ге­оргіївні — завідувачеві кафедри, за­ступнику директора Інституту при­родничо-географічної освіти та еко­логії Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, м. Київ

"ЗАСЛУЖЕНИЙ ПРАЦІВНИК ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ УКРАЇНИ"

ОДОКІЄНКО Ірині Іванівні —

старшому тренерові з фехтування Школи вищої спортивної майстер­ності, м. Харків СЕНКЕВИЧ Нонні Андріївні —

директорові спеціалізованої дитячо- юнацької школи олімпійського резер­ву з художньої гімнастики Луганської обласної організації фізкультурно- спортивного товариства "Україна"

Президент України
Віктор ЯНУКОВИЧ
4 березня 2011р.

 

 

* НАЦІОНАЛЬНА РАМКА КВАЛІФІКАЦІЙ *

 

Проект оприлюднено

3 березня 2011 року було оприлюднено проект Національної рамки кваліфікацій, створення якої ініціювало Міністерство освіти і науки, молоді та спорту. Тема НРК, що з'явилася на сторінках "Освіти" у грудні 2010, постала тепер перед зацікавленим загалом опрацьованим проектом, відкритим для обговорення у суспільстві.

Одним із основних завдань роз­роблення і запровадження цього документу є забезпечення міжна­родного визнання кваліфікацій, здобутих в Україні. Він також доз­волить наблизитися до вирішення актуальної нині проблеми — невідповідності кваліфікацій випу­скників вимогам роботодавців.

Untitled.FR10-3Презентація проекту Національ­ної рамки кваліфікацій відбулася за участю Євгена Суліми, першого заступника міністра освіти і науки, молоді та спорту. За його слова­ми, розроблення Національної рамки кваліфікацій є одним із пріоритетних завдань реформу­вання освіти і професійної підго­товки в Україні, "адже її запровад­ження є ключовим для вирішення низки питань. Зокрема, НРК доз­волить:

-     формувати загальну стра­тегію розвитку ринку освітніх по­слуг і ринку праці;

-     планувати різні траєкторії освіти і професійної підготовки, а отже, забезпечити мобільність випускників на ринку освітніх по­слуг та ринку праці;

-     описувати з єдиних позицій вимоги до кваліфікацій випуск­ників навчальних закладів в працівників при розробленні освітніх і професійних стан­дартів;

-  розробляти процедури оцінки результатів навчання і сертифікації кваліфікацій;

-   створювати галузеві кваліфікаційні стандарти".

На презентації також були при­сутні керівники департаментів Міністерства освіти і науки, мо­лоді та спорту, віце-президент Національної академії педагогічних наук України Володимир Луговий, директор департаменту з питань розвитку трудового по­тенціалу Конфедерації робото­давців України Родіон Колишко, начальник відділу інтеграції в європейський освітній та науко­вий простір Інституту інно­ваційних технологій і змісту освіти Юрій Сухарніков, начальник на­вчально-методичного відділу НТУ "Київський політехнічний інститут" Володимир Головенкін, в.о. ди­ректора Науково-методичного центру організації навчального процесу КНУ ім. Т. Шевченка Андрій Гожик, начальник науко­во-методичного відділу співпраці та впровадження міжнародного досвіду з професійно-технічної освіти Інституту інноваційних тех­нологій та змісту освіти Людмила Щербак, представники засобів масової інформації.

Євген Суліма наголосив, що напрацьований проект НРК —

"це перший варіант для обгово­рення і можливість сісти за стіл діалогу з роботодавцями Ук­раїни". Адже проект дозволить забезпечити системою освітою України такий рівень знань і кваліфікацій, якого вимагають роботодавці.

Він також зазначив, що це ли­ше перший варіант, розроблений робочими групами Міністерства освіти і науки, молоді та спорту. У роботі над розробленням НРК брали участь представники Міністерства, його наукових ус­танов, вищих та професійно- технічних навчальних закладів, Національних академій педа­гогічних наук.

Оскільки одним із основних за­вдань створення документа є за­безпечення міжнародного виз­нання кваліфікацій, здобутих в Україні, до роботи залучені і міжнародні експерти, зокрема експерти Ради Європи. Перша

робоча зустріч, за словами Євге­на Миколайовича, вже відбулася в Страсбурзі. Наступна заплано­вана на 22-23 березня цього року в Україні.

Проект Національної рамки кваліфікацій представляв Юрій Сухарніков. За його словами, робоча група працювала над про­ектом з 26.10.2010 до 08.02.2011. Для створення НРК було використано дублінські кри­терії. Оскільки вони спрямовані в основному на формування на­укових працівників, це створило певні труднощі. Але розробникам НРК вдалося пристосувати кри­терії відповідно до національних особливостей.

Порівняно з Європейською рамкою кваліфікацій, наші роз­робники застосували інтег­раційний підхід до формування Національної рамки. Окрім того, НРК України включає 10 рівнів (що охоплюють дошкільну освіту, середню, професійно-технічну та вищу).

На відміну від Європейської Національна рамка кваліфікацій має нульовий рівень (дошкільна освіта) та дев'ятий (рівень докто­ра наук). У змісті вона відмінна

тим, що робить акцент на про­фесійній компетенції особис­тості.

Відповідно до особливостей національної системи освіти, рам­ка кваліфікацій України передба­чає такі освітньо-кваліфікаційні рівні:

-     кваліфікований робітник;

-     молодший спеціаліст;

-     бакалавр;

-     магістр, спеціаліст;

-     доктор наук.

Презентацією було чітко виз­начено призначення проекту НРК: ефективна взаємодія сфе­ри праці та сфери освітніх послуг у процесі підготовки високок­валіфікованих кадрів у майбутнь­ому.

Тому важливим завданням за­лишається залучити сферу праці до розроблення НРК. Адже соціальне замовлення формує попит. За словами Ю. Сухарнікова, необхідна взаємодія сфери освітніх послуг та сфери праці на всіх рівнях.

Про це говорив і Є. Суліма: "Взаємодія сфери праці та сфери освітніх послуг неможлива без участі соціальних партерів. Тому спільна робота над НРК, визна­чення її місця у системі кваліфікації України, має створити основу для подальшого діалогу між освітяна­ми та роботодавцями"

Таким чином, у проекті зацікав­лені організації управління освітою, освітні заклади, роботодавці, ор­ганізації окремих громадян.

Проект Національної рамки кваліфікацій спрямований, за словами Ю. Сухарнікова, на по­рядок розроблення, узгодження та затвердження національної системи кваліфікацій України, модернізацію системи освіти.

Основними принципами про­екту НРК є спрямованість на осо­бистість; навчання протягом усь­ого життя; відповідність випуск­ників ринку праці.

Катерина ПОРОХНЯК,

кор. "Освіти"

 

 

 

 

* ТЕМА ТИЖНЯ *

Системність та модернізація

З Другої Міжнародної виставки "Сучасні навчальні заклади - 2011" роз­почалася освітянська весна. Під впливом безпосередніх вражень від поба­ченого та плідної роботи цієї визначної та знакової для галузі події ми вирішили поспілкуватися із її ідейним натхненником та організатором — виконавчим директором освітянських заходів компанії "Виставковий світ" Віталієм Васильовичем Соколом.

Untitled.FR10-4

—  Віталію Васильовичу, чо­му виставка носить назву саме "Сучасні навчальні заклади"?

—  Ми започаткували таку вис­тавку, взявши назву "Сучасні на­вчальні заклади", що передбачає комплексність презентації діяль­ності навчального закладу. Це вже друга виставка, в яку введе­но цілу низку новацій.

Перш за все наші виставки зорієнтовані на пріоритетні про­блеми розвитку освіти. Коли ми формуємо їх напрямок, то я обхо­джу і Міністерство, і академічні інститути й раджуся з педа­гогічними практичними працівни­ками в регіонах з тим, щоб визна­читися, зокрема, в проблемах, які їх цікавлять. Тому що виставка са­ма по собі завжди є базою інфор­мації, кращих досягнень, які мо­жуть люди отримати, узагальни­ти, поспілкуватися чи прийти до спільної розробки якихось про­блем. І сучасність, нагальність — пріоритети нашої виставки.

—  Які головні завдання цьо­горічної експозиції досяг­нень?

—  Найперше виставка має на меті презентувати в широкому спектрі досягнення національної системи освіти, представити творчі здобутки педагогічних ко­лективів і наукових установ в інноваційній модернізації галузі освіти, досвід інтеграції до міжнародного освітнього про­стору, практику співпраці із за­рубіжними навчальними закла­дами. Цього року у нас було 11 зарубіжних учасників. Усі вони отримали нагороди за активне міжнародне співробітництво в галузі освіти.

Виставка спрямована на най­актуальніші проблеми системної (підкреслюю) інноваційної мо­дернізації галузі освіти.

—  Мабуть, багато бажаючих продемонструвати свої здо­бутки. Як же визначаються учасники такої виставки?

—  Починаючи виставку, ми по всіх навчальних закладах розси­лаємо лист Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України про підтримку цієї виставки. Ми пишемо концепцію аргументації проведення цієї виставки, вка­зуємо, на які пріоритети хочемо зосередити зусилля в ній для си­стеми освіти. Участь у виставці відбувається за рахунок спон­сорських позабюджетних коштів. Кожен, хто висловив бажання взяти участь у виставці, має пра­во провести круглий стіл,

семінар, презентацію на стенді. Тобто всі мають право на пред­ставлення в дискусійному варіанті своїх надбань. Таким чи­ном у нас було сформовано 112 семінарів на цій виставці за три дні.

—  Ви говорили про впровад­ження у виставку цілої низки нововведень. У чому вони по­лягають та на що спрямовані?

—  З новацій цього року саме те, що ми підняли на зовсім інший рівень спілкування науко­вих установ Національної ака­демії педагогічних наук України з освітянами на виставці. Цим я за­вдячую Президентові НАПН Ук­раїни Василю Григоровичу Кре­меню, Першому віце-президен­тові НАПН Василю Миколайовичу Мадзігону. Другий день був май­же виключно присвячений науко­во-практичним конференціям низки Інститутів під керівництвом їх директорів за участі практич­них працівників освіти з регіонів. Це зовсім інша форма і звіту цих Інститутів перед педпрацівниками, і в той же час обговорення тих нагальних проблем, над яки­ми зараз працюють і які є акту­альними в розвитку освіти.

Також відпрацьовується струк­турно-логічна схема створення тематичних конкурсів для різних рівнів освіти з погляду інно­ваційного забезпечення змісту їх діяльності. Представники всіх рівнів освіти — дошкілля, серед­ньої школи, ВНЗ І-ІІ, NMV рівнів акредитації, позашкілля націлені на ці інновації і на підходи в сис­темній інноваційній модернізації галузі освіти. І вони налаштовані та чекають всіх тих законодавчих актів, які зараз Міністерство та Національна академія педа­гогічних наук вносить з метою реформування нашої освіти не на словах, а на ділі.

Вперше Оргкомітет започатку­вав Почесну нагороду для учас­ників рейтингового виставкового конкурсу, які мають найвищі по­казники у таких тематичних на­прямках, як міжнародна діяльність та наукова діяльність і підготовка науково-педагогічних кадрів.

—  А який же механізм прове­дення тематичних конкурсів?

—  У тематичних номінаціях пе­редбачені всі ланки — і дошкільна, і середня, і про­фесійно-технічна, і вища, і по­зашкільна, і післядипломна освіта, і виробники обладнання для навчальних закладів. У ціло­му за тематичними конкурсами, які підлягали нагородженню за номінаціями, було подано 414 робіт. Усі вони проходили екс­пертизу у відповідних Інститутах Національної Академії педа­гогічних наук України, Інституті інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і на­уки, молоді та спорту України. Та­

ким чином була забезпечена по­вна об'єктивність, прозорість і незалежність в оцінюванні кожної роботи, кожного номінанта, який бере участь у тематичному кон­курсі. Переможці отримали Зо­лоті, Срібні та Бронзові медалі.

—  Яким чином Ви відбираєте критерії для визначення тема­тичних номінацій?

—  Я формую наші тематичні конкурси, виходячи з того, що сьогодні є нагальним, майбутнім пріоритетом. І найпершим став компетентнісний підхід — скла­дова Національної рамки кваліфікацій. Ми поки що взяли цей критерій для вищої освіти. Потім він ще буде застосовувати­ся для різних ланок. Подання на номінацію відбувалося з погляду того, що робить ВНЗ для упрова­дження системи компетенції у формування фахівця. Формуван­ня системи компетенції — це визначені критерії кваліфікації випускника. І головне, на чому ми зараз зосередилися, це ме­ханізм упровадження цієї систе­ми компетенції, переймання досвіду.

На цю номінацію — "Упровад­ження системи компетенції як основи підготовки конкурентноздатних фахівців у вищій школі" було подано 45 робіт.

Загалом же наші номінації пред­ставляють своєрідний логічний ланцюжок, який повинен приводи­ти до певної якості. Тож критерієм для середнього освітнього закла­ду стало упровадження у навчаль­но-виховний процес інноваційних технологій, для дошкільних на­вчальних закладів — їх мо­дернізація, для позашкільної освіти — удосконалення її розвит­ку. Діяльність обласних інститутів післядипломної освіти оцінювала­ся з погляду їх роботи над удоско­наленням педагогічної майстер­ності вчителя, використання інно­вацій. Упровадження інноваційних технологій стало критерієм і для вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації. При визначенні кращих професійно-технічних за­кладів головна увага зверталася на їх співпрацю із виробництвом. І, звичайно, актуальною для нас ста­ла номінація "Розробка та упрова­дження сучасних засобів навчан­ня". Адже саме виробники сучас­них технічних засобів навчання по­кликані забезпечувати процес інформатизації нашої освіти.

—  На урочистому відкритті виставки були вручені також Гран-прі "Лідер вищої освіти України". Рейтингування ВНЗ — досить копітка робота. Роз­кажіть, будь ласка, про її втілення в життя.

—  Комплексну оцінку діяль­ності ВНЗ можна зробити саме через рейтинг і відповідні показ­ники. Ми розробили наш вистав­ковий рейтинг — критерії якості

оцінювання діяльності ВНЗ NMV рівнів акредитації та Інститутів післядипломної педагогічної освіти. В його основу лягли 10 те­матичних напрямків з 81 показ­ником з методики рейтингового оцінювання, створеної Міністер­ством освіти і науки, молоді та спорту України. Також врахували

особливості аграрних ВНЗ та охорони здоров'я, що мають свою специфіку.

Всього систему іден­тифікаційних груп утворили різні групи ВНЗ: класичні; технічні університети; університети тех­нологічні, будівництва та архітек­тури, транспорту і зв'язку; університети педагогічні, гу­манітарні, фізичного виховання і спорту; навчальні заклади охоро­ни здоров'я; вищі аграрні на­вчальні заклади; університети права, економіки, торгівлі, уп­равління та підприємництва; інститути післядипломної педа­гогічної освіти. Окрема група — це приватні ВНЗ.

Для проведення рейтингування використовувалися надані учас­никами виставки показники діяльності ВНЗ NMV рівнів акре­дитації за 2009-2010 навчальний рік усіх форм власності за тема­тичними напрямками, які харак­теризують основні профілі діяль­ності ВНЗ: міжнародна діяльність, національне визнання, наукова діяльність і підготовка науково-педагогічних кадрів, студентська діяльність, інформаційні ресурси та соціальна інфраструктура.

Також додатково враховувався рейтинг ВНЗ за версією журналу "Scopus" — міжнародної фірми оцінювання наукової діяльності ВНЗ в т.ч. України. Це вже є міжнародне визнання навчально­го закладу з точки зору наукових новацій в опублікованих роботах.

Всього на рейтинг подали до­кументи 40 ВНЗ NMV рівнів акре­дитації та 12 Інститутів післядип­ломної педагогічної освіти.

Також аби визначити вищий навчальний заклад, який у певно­му напрямку досяг найвищих успіхів було введено нагороду — малу гран-прі. У визначених гру­пах ми нагородили, зокрема, за наукову і міжнародну діяльність низку ВНЗ. Таким чином ми сти­мулюємо з нашої точки зору важ­ливий напрямок.

—  Переможців рейтингового і тематичних конкурсів визна­чено. А чи могли б ви виокре­мити за результатами роботи виставки, можливо, найак­тивніших її учасників з різних ланок освіти?

—  Так, звичайно. Наприклад, Запорізька і Миколаївська об­ласті дуже багато представили дошкільних навчальних закладів. У школах багато цікавих інно­вацій в Київській, Харківській, Лу­ганській областях. Вони надісла­ли велику кількість оригінальних робіт на тематичний конкурс. Ду­же потужний розвиток у Хмель­ницькій та Вінницькій областях отримала професійно-технічна освіта. Долучилися до нас уже й інші області, які зацікавилися участю у виставці. Це, зокрема, Сумська, Рівненська та Жито­мирська.

—  Ще у день відкриття Дмит­ро Табачник та Василь Кремень найперше були вражені великою кількістю відвідувачів виставки. Чи залишилася вона такою ж протягом усіх трьох днів?

—По-перше, я щиро хочу подя­кувати Дмитру Володимировичу та Василю Григоровичу за те, що знайшли час відвідати нашу вис­тавку, відкрити її, поспілкуватися із учасниками. Дійсно, і кількість учасників і кількість відвідувачів виставки за увесь час її прове­дення вразила. І я з впевненістю можу сказати, що з точки зору масштабів "Сучасні навчальні за­клади — 2011" — найширокомасштабніша, найінноваційніша освітня виставка. Зараз я чую ба­гато схвальних відгуків, усі вони висловлюють задоволення. І НАПН України каже, що ніколи та­кого ще не було.

—  Можливо, існують плани щодо ще більшого розширен­ня заходу?

—  Так, дійсно. Ми налаштовані на те, щоб крім первинних струк­тур навчальних закладів, зокре­ма в загальноосвітній школі, на майбутнє залучати до виставки відділи освіти районні, міські, об­ласні. Аби вони упроваджували в своїй методичній роботі чи уп­равлінській діяльності всі ці но­вації.

Тому що зараз дуже актуальна проблема створення інно­ваційного клімату в педагогічно­му колективі, формування серед викладачів креативних людей, які могли б нестандартно мислити та підходили творчо до вирішен­ня освітніх задач. І важливо сформувати таких же креативних управлінців. З огляду на це хочу відзначити Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, який привіз на виставку представників 12-ти районних відділів, щоб во­ни подивилися на інновації та здобутки. Тобто потрібно саме залучати керівників, щоб вони могли і сприяти ініціативам тих навчальних закладів, які хочуть поїхати на виставку.

—  А яка подальша доля рейтингового та тематичних кон­курсів?

—  На майбутнє ми шукаємо, по-перше, нові теми для кон­курсів, обговорень. І їх уже сьо­годні пропонують самі учасники. Ми домовилися, що протягом двох-трьох тижнів вони подадуть свої пропозиції в Оргкомітет вис­тавки.

По-друге, продовжуватимемо працювати над найскладнішим для нас питанням — введення рейтингу загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних училищ. Там така велика різнобарвність типів навчальних закладів, що їх порівняти у показниках досить складно, але потрібно працювати над цим. Уже дехто, зокрема Жи­томир, проводить у себе на регіональному рівні таке рейтингування. Харків, наприклад, надіслав роботу оцінювання рей­тингу школи за 110 показниками. Отже, нам потрібно шукати інтег­ральну площину.

—  Тож головне незмінне праг­нення організаторів Міжнарод­ної виставки "Сучасні навчальні заклади" — це... ?

—  ...бути на вістрі сучасних ви­мог до освіти і відповідати тен­денціям розвитку нашої держави та суспільства стосовно вимог до фахівця міжнародного рівня, йо­го можливості працевлаштувати- ся. Всі ланки освіти — у нашій пильній увазі.

Світлана ГОРСЬКА,

кор. "Освіти"

 

 

 

* ПОЛУМ'ЯНЕ СЛОВО *

Звучить крізь віки

Фінальний етап І Міжнародного мовно-літера­турного конкурсу учнівської та студентської мо­лоді імені Тараса Шевченка відбувся на Волині.

5 березня 2011 року, напере­додні Дня народження Тараса Шевченка, відбувся фінальний етап І Міжнародного мовно-літе­ратурного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, започаткований Ука­зом Президента України від 30 вересня 2010 року №928/2010 "Про Міжнародний мовно-літера­турний конкурс учнівської та сту­дентської молоді імені Тараса Шевченка". Його мета — форму­вання національного характеру,

розвиток творчого потенціалу особистості, підвищення рівня знань з української мови і літера­тури, виховання у молодого по­коління любові до мови ук­раїнського народу, забезпечення її всебічного розвитку, а також вивчення та популяризація твор­чості Тараса Шевченка. Відкриття І Міжнародного мовно-літератур­ного конкурсу учнівської та сту­дентської молоді імені Тараса Шевченка відбулося 3 листопада 2010 року в Чернівцях. На Волині

в грудні 2010 року проходили І та ІІ етапи І Міжнародного мовно- літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Та­раса Шевченка. Обласний етап Конкурсу для учнів загально­освітніх навчальних закладів відбувся 12 лютого 2011 у м. Володимирі-Волинському, для сту­дентів ВНЗ І- W рівнів акредитації — 21 січня 2011 року в Луцькому педагогічному коледжі. У конкурсі брали участь учні 5-11 класів ЗНЗ, ліцеїсти, учні ПТНЗ, студен­ти ВНЗ І- !V рівнів акредитації.

Фінальний етап конкурсу прове­дено Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України за спри­яння управління освіти і науки Во­линської облдержадміністрації, Во­линського інституту післядипломної педагогічної освіти. Фіналісти конкурсу змагалися на базі Маяківського навчально-виховного комплексу "загальноосвітня шкoла-інтернат І-ІІІ ст. — лінгвістичний ліцей" у рік 50-річчя школи і 20- річчя ліцею. У творчому поєдинку взяли участь 34 учасники-переможці обласного конкурсу. З них — 19 учнів ЗНЗ, 12 студентів ВНЗ MV рівнів акредитації, 3 учні ПТНЗ. На урочистому відкритті Конкурсу з вітальним словом звернулися Загрева Валентина Ярославівна

—  заступник начальника уп­равління освіти і науки облдер­жадміністрації, голова оргкоміте­ту, Возняк Євгеній Михайлович

— директор Маяківського НВК, Горик Ніна Петрівна — голова журі обласного учнівського етапу конкурсу. Фіналістів І Міжнарод­ного мовно-літературного кон­курсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка привітала представник Міністерст­ва освіти і науки України, науковий співробітник Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Кирилюк Аліна Павлівна. Заступник началь­ника управління освіти і науки Во­линської облдержадміністрації В.Я.Загрева та голова журі ІІІ ета­пу Н.П.Горик вручили дипломи й цінні подарунки переможцям об­ласного етапу та грамоти уп­равління освіти і науки Волинської облдержадміністрації педагогам, які виплекали юні таланти.

Полум'яне слово Великого Кобзаря прозвучало у виконанні кращих декламаторів ліцею.

Лариса РОГОВСЬКА,

Головний спеціаліст управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації"

м.Луцьк

 


* ШЕВЧЕНКІВ КРАЙ НАРОДЖУЄ ТАЛАНТИ *

 

 

Самородок

 

Тижневик "Освіта" вже писав про надзвичайно обдарованого хлопчика Віталія Нечаєва, який в п'ять років читав і вивчав наукові книжки, шкільні підручники та гео­графічні атласи. Дивував об'ємом інформації, якою легко оперував. Вік десятків знаменитостей нази­ває в мить з точністю до дня. Скажімо на сьогодні цьому до­стойнику 424 роки 26 днів... Ас­трономічні величини, відстані, розміри планет і систем також.

Untitled.FR10-5За цей час Віталик ще більше удосконалив свої знання. Нині хлопчик враховуючи саме вік, а не об'єм знань, навчається у друго­му класі Звенигородської спеціалізованої школи І-ІІІ сту­пенів імені Т.Г. Шевченка.

Коли Віталик пішов до першого класу, спочатку йому було не­звично пристосуватися до шкільного розпорядку. На уроках йому було не цікаво, адже на той час освоїв програму до четверто­го класу. Дивовижну дитину спо­чатку направили в одну зі шкіл для обдарованих дітей в обласному центрі, який мав потужну ліку­вально-профілактичну базу. За

той час, здоров'я його значно поліпшилося.

Проте Віталикові було важко звикнути до того, що мами не має поряд, хоча вона відвідувала хлопчика кожного дня, однак цьо­го не було достатньо для нього.

Після піврічного перебування у школі постало питання, як чинити далі, Віталик як дорослий, вирішив повернутися до Звенигородки, де його чекали бабуся, тьотя, дво­юрідні сестрички, братики.

Навчання у рідному містечку психологічно сприяло Віталику. Адже й тут навчальні заклади да­ють знання високого рівня. Та ще йому поталанило потрапити у клас креативного, вимогливого і разом з тим доброго педагога Світлани Олексіївни Коваль. Яка, як мама, завжди цікавиться жит­тям своїх учнів, піклується про них, знаходить підхід до кожного, старається донести знання най­доступніше, виховати найкращі риси характеру, створює умови для розвитку здібностей.

— Віталик хлопчик комуніка­бельний, щирий, швидко знахо­дить спільну мову з однокласника­ми. Дуже любить математику, а нещодавно посів призове місце в олімпіаді з математики серед третіх класів. У нього феноменаль­на пам'ять — один раз прочитав­ши текст, він може переказати йо­го дослівно. Учителі, знаючи його можливості, навантажують його по максимуму, через це є стимул працювати наполегливіше саме над програмою. Адже, здебільшо­го, він цікавиться інформацією, яка виходить далеко за межі

шкільної програми. На уроках ак­тивно працює, коли пояснюю нову тему, то він уже її добре знає. Крім того, Віталик захоплюється історією і географією. При чому йдеться не про поверхові знання — усі деталі, дати, персони Віталик знає практично напам'ять. Спостерігаючи, що хлопчик має здібності до цих предметів охоче з ним займаються педагоги — спеціалісти. Усі завдання даються йому легко, він навіть допомагає учителям на уроках. Такий прийом йому запропонували, щоб він не втрачав цікавості до навчання, ад­же багато з того, що пояснюють на уроках він уже знає, — зауважила Світлана Олексіївна.

Untitled.FR10-6Справжньою проблемою для рідних стали пошуки книжок, які

могли задовольнити хлопчика. Мріє видати власну енцикло­педію, де була б уся інформація, адже на його думку сучасні підручники, містять інформації не­достатньо.

—  Вдома зібрав велику бібліотеку, але більшістю книг та енциклопедій незадоволений. На жаль, у місті немає бібліотеки, яка могла б задовольнити його цікавість, адже йому хочеться дізнатися все більше і більше. Він дуже виріс за цей рік і вже вивчив шкільний курс історії 11 класу, — посміхається Ольга Анатоліївна, мама Віталика, і продовжує роз­повідь:

—  Загалом, тільки нещодавно життя для нас увійшло у звичну норму. Кілька місяців була прикута до ліжка — так сталося, що бу­ла травма ноги, тому по госпо­дарству вправлятися не могла. Найбільше переймався моїм го­рем саме Віталик, він мені в усьо­му допомагав, підтримував, співчував. Взагалі він дуже доб­рий хлопчик. Колись подивився по телевізору програму про дітей — сиріт і потім цілий вечір пере­живав, що є такі батьки, що відмовляються від своїх дітей, — завершує розмову пані Ольга.

Вона стверджує, що вдома створює умови для того, щоб син більше відпочивав від книжок. У Віталика з'явився ще й комп'ютер, він уже навчився швидко друкува­ти, записує свої враження від про­читаного, аналізує, робить вис­новки. Бажання пізнавати нове спонукає шукати щось цікаве з дисків, яких у хлопчика багато з різних предметів.

Особливе бажання Віталика — принести користь своїй рідній державі, адже хоч іще маленький, але дуже переживає за її долю.

Важливо, що свого часу талант Віталика помітила і старалася створити всі умови для його неза­можної, не повної сім'ї Олена Ва­силівна Фещенко, колишній на­чальник Головного управління освіти і науки Черкаської облдер­жадміністрації.

Продовжує піклуватися долею Віталика Іван Дмитрович Шарапа начальник Головного управління освіти і науки Черкаської облдер­жадміністрації. Його дивізом є заповіт Олександра Антоновича Захаренка: "До серця дитини — через захопленість творчістю, працею, навчанням".

Надія СТРИГУН, 

Головне управління освіти і науки Черкаської ОДА

 

 

Студія відкритих сердець

У Лисянському районі Черкаської області на базі районного методич­ного кабінету відділу освіти, вчителі, які мають поетичні здібності, розпо­чали роботу за проектом "Студія відкритих сердець".

Що спонукало до створення да­ного проекту?

По-перше, на районних конкур­сах "Учитель року" педагоги показа­ли свої поетичні здібності — за­хотілось, щоб ці здібності були роз­криті, почуті.

По-друге, окремі педагоги друку­ють свою власну поезію в районній газеті "Понад Тікичем" — виникло ба­жання побачить та почути їх вживу, щоб дані педагоги мали змогу спілку­ватись із колегами-поетами, знайо­мились із творчістю один одного, могли почути доброзичливі критичні зауваження, поради, настанови.

І нарешті — створити добірку віршів як результат роботи студії, організовувати творчі зустрічі з учи­тельськими та учнівськими колекти­вами навчальних закладів району.

Сьогодні нас 12, та сподіваємось, що буде більше.

Фінансування даного проекту здійснюється за власний рахунок. Засідання проводимо на канікулах. Вже відбулося два зібрання.

Після першого, вчителі Лисянської ЗОШ І-ІІІ ст. №2, — запросили вчительку початкових класів Яблунівського НВК Безуглу А.М. на зустріч із учнями. Спілкування зво­рушило її до глибини душі, особли­во, коли діти в кінці зустрічі цікави­лись творчістю і попросили авто­графи.

Склад учителів за фахом різний: українська мова і література,

російська мова та світова літерату­ра, іноземна мова, історія, матема­тика, біологія, географія і початкові класи. Але всіх об'єднує одне — лю­бов до поетичного слова. Ми знаємо, що слово може допомага­ти, слово може ранити, слово може лікувати, слово може запалювати душі. І той, хто володіє словом, три­має в руках ключ до людських сер­дець.

Ніби нічого нового, невідомого не говорять поети. Але вони здатні пе­ревернути душу, примушують за­мислитися над такими, здавалося б, простими і водночас складними пи­таннями життя. Ми це відчули, пори­наючи у поезію учасників студії та твори класиків світової літератури.

Перші кроки виступаючих — не­впевнені, скуті, пронизані тривогою і боязкістю того, що може щось не

так, може не сподобатись їх поезія іншим. Та коли розпочалась пре­зентація власної творчості через мультимедійні презентації, відеофільми, декламування своїх віршів, то здивуванню і захопленню не було меж.

Зачарував усіх Шуляка В.П., ди­ректор Бужанської ЗОШ І-ІІІ ст. своїм умінням покладати на музику та виконувати під гітару вірші, що вивчаються за шкільною програ­мою, декламувати власні твори з глибоким філософським змістом.

Сподобалась членам студії і екс­периментальна робота:

—  з набору різних слів, які нази­вали всі члени студії, необхідно бу­ло заримувати так, щоб був зміст і логічний зв'язок (скласти вірш);

—  свої очікування, відгук про засідання "Студії відкритих сердець" висловити у віршованій формі.

Лунали вірші. У кожний з них вкладено часточку себе, свої пере­живання, мрії, надії, нездійснену любов, або надто вдалу любов, свої емоції.

Кожний учасник став критиком.

Минали години, а час ніби зупи­нився... Куди й поділася невпев­неність та скутість, боязкість того, що щось не так і не сподобається іншим. Ми стали відкритими, чуйни­ми, впевненими, майстрами своєї справи, хоч може і не на такому до­сконалому рівні.

Попереду чимало роботи: це цікаві і змістовні засідання, зустрічі з педагогічними та учнівськими ко­лективами району, друк у педа­гогічних виданнях, підготовка ма­теріалів за проектом "Студія відкритих сердець" на обласну ви­ставку "Освіта Черкащини 2011". Надіюсь, що все це нам зробити під силу.

Олена ЗАПАРА, 

завідуюча районним методичним кабінетом відділу освіти Лисянської райдержадміністрації

Черкаська обл.

 

 


* З ТРИБУНИ ПЛЕНУМУ ЦК ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ *

 

Соціальний діалог або
Як Узгодити приватні і загальносуспільні інтереси?

Сергій Романюк,

заступник голови Профспілки працівників освіти і науки України

 

Відповідно до світової практики в профспілковому русі України поєднуються різні форми діяльності для забезпечення захисту людей праці — від радикальних акцій до переговорів, укладення угод, договорів, підпи­сання меморандумів, протоколів тощо. Разом з тим не­заперечним є той факт, що український соціум зорієнтований переважно на соціальне співробітництво з роботодавцями та владою, а також на вирішення про­блем через примирні процедури.

У широкому розумінні соціаль­ний діалог є паритетною конст­руктивною співпрацею між гро­мадянським суспільством (як ок­ремою сферою суспільних відно­син, в якій реалізуються приватні інтереси громадян та їхніх груп, котра існує паралельно з держа­вою, однак прямо їй не підпоряд­кована) та державою (як виразни­ком загальносуспільних інте­ресів). У вузькому розумінні — це традиційні форми ведення кон­сультацій, переговорів та інших форм соціально-політичних кон­тактів, що відбуваються між уря­дом, профспілками та об'єднан­нями роботодавців.

Профспілка працівників освіти і науки України, маючи в своєму ар­сеналі реальні здобутки від діалогу з владою, про що буде йти мова нижче, продовжує вважати перего­ворний процес найбільш перспек­тивним і конструктивним видом соціального партнерства і докладає зусиль для його розвитку. Повне взаєморозуміння та підтримку при цьому ми відчуваємо з боку нашого соціального партнера — Міністер­ства освіти і науки, молоді та спорту України, особисто Дмитра Володи­мировича Табачника. За його 6ез- посереднього сприяння відбулися переговори з керівництвом Уряду, підписано відповідний протокол та докладаються зусилля для його ре­алізації, пройшли зустрічі у профільному комітеті Верховної Ра­ди України. Конструктивними були обидва засідання за круглим сто­лом представників Профспілки та керівництва міністерства з обгово­рення нагальних проблем соціаль­ного захисту освітян та визначення шляхів їх вирішення. З ініціативи міністра в уряд двічі подавався про­ект відповідної постанови Кабінету Міністрів щодо поширення 20-и відсоткової надбавки на всі кате­горії педагогічних працівників.

Важливою формою соціального партнерства в освіті, як і цілому в Україні, залишається колективно-договірне регулювання трудових відносин, правові засади якого врегульвоні Законом України "Про колективні договори і угоди". На користь розвитку такої форми ро­боти діє закон "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяль­ності". Додаткові можливості пе­ред соціальними партнерами в особі роботодавців, профспілок та представників влади відкриває прийнятий наприкінці минулого року закон "Про соціальний діалог в Україні". Ним визначено правові засади організації та порядку ве­дення діалогу з метою вироблен­ня та реалізації державної соціальної і економічної політики, регулювання трудових, соціаль­них, економічних відносин та за­безпечення підвищення рівня і якості життя громадян, соціальної стабільності в суспільстві. В за­коні окреслено основні принципи забезпечення соціального парт­нерства, запроваджено принци­пово нову норму щодо репрезен­тативності профспілок в ході ко­лективних переговорів. Для виз­нання "репрезентативним" всеук­раїнське об'єднання профспілок має довести свою чисельність — не менше 150 тис. членів; всеук­раїнська профспілка повинна, відповідно, охоплювати не менше 3 % працівників певної галузі, об­ласна — не менше 2 % зайнятого населення області. Віднесення

профспілок до не репрезентатив­них позбавляє їх права бути підписантами Генеральної, галу­зевих та регіональних угод, брати участь в діяльності органів уп­равління фондів загальнообов'яз­кового державного соціального страхування тощо. Відповідно до прикінцевих положень закону ця норма набуде чинності 18 липня 2011 року.

Характеризуючи систему соціального партнерства в Ук­раїні, слід наголосити на завер­шенні тривалого та непростого переговорного процесу, пов'яза­ного із Генеральною угодою. По­при всі складнощі сторонам все- таки вдалося досягти взаєморо­зуміння і укласти Генеральну уго­ду про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2010-2012 роки. Зазначена Гене­ральна угода є десятою за часи незалежності України. Факт її підписання оцінено Прем'єр- міністром України М.Я.Азаровим як знакова подія у житті суспільства, оскільки нею закла­дено основи трудових та соціаль­но-економічних відносин у дер­жаві на наступні два роки.

Заслуговує на увагу те, що у новій Генеральній угоді набагато більше уваги приділено проце­дурі соціального діалогу. Зокре­ма, Сторони домовилися, що прийняті за результатами прове­дення соціального діалогу вис­новки та рекомендації є обов'яз­ковими для розгляду органами державної влади, організаціями, до яких вони надсилаються, з на­ступним інформуванням соціаль­них партнерів. Кабінет Міністрів взяв на себе зобов'язання утво­рити за участю представників соціальних партнерів при цент­ральних органах виконавчої вла­ди та державних колегіальних ор­ганах, які приймають відповідно до їх повноважень рішення про зміну і регулювання тарифів і норм для населення (на електро­енергію, газ, послуги транспорту і зв'язку), постійно діючі тристо­ронні дорадчі органи.

Щодо соціального діалогу в га­лузі освіти слід зазначити, що партнерські стосунки Профспілки та органів управління освітою ма­ють свою історію. Вони ніколи не переривалися попри гострі, важкі та не зовсім зручні питання для влади, які виникають в ході діало­гу, як зокрема і в даний час.

Галузева угода між ЦК Профспілки з Міністерством освіти і науки України, стан виконання по­ложень якої сьогодні розгля­дається, укладена у квітні 2007 ро­ку. З урахуванням актуальності ок­реслених в ній зобов'язань за до­мовленістю сторін на підставі норм законодавства термін дії угоди бу­ло продовжено на 2010 рік.

В переліку здобутків, одержа­них в результаті реалізації домо­вленостей сторін Галузевої угоди — стабільне функціонування найбільшої за чисельністю галузі

державного сектору економіки країни. Забезпечено певне зрос­тання заробітної плати працівників та поліпшення стипендіального за­безпечення студентів. Результа­том реалізації закону про реструк­туризацію заборгованості з ви­плат за ст.57 стало повернення пе­дагогічним та науково-педа­гогічним працівникам із держбюд­жету заборгованих виплат на суму понад 2,7 млрд. грн. Наполегли­вими стараннями Профспілки вдалося домогтися звільнення за­значених вище сум від сплати страхових внесків Це дало змогу залишити в освітянських бюдже­тах біля 130 млн. гривень. Збільшено та упорядковано сис­тему доплат за виконання додат­кових видів педагогічної роботи, надбавок та підвищень. Із запро­вадженням 20-и відсоткової над­бавки окремим категоріям освітян започатковані заходи для підняття престижу педагогічної праці. Ре­зультативними є зусилля сторін Галузевої угоди щодо своєчасної та в повному обсязі виплати за­робітної плати, в тому числі за період відпусток. Упорядкуванню умов праці сприяло затвердження штатних нормативів ряду типів на­вчальних закладів, що і передба­чалося положеннями Галузевої угоди. На стабільну роботу на­вчальних закладів, забезпечення трудових прав та інтересів працівників та осіб, які навчають­ся, спрямоване нормативне вре­гулювання ряду питань спільни­ми листами міністерства та профспілки.

Свідченням здобутків сторін угоди щодо соціально-еко­номічного захисту студентської молоді стали виплати одноразо­вої адресної грошової допомоги випускникам педагогічних вищих навчальних закладів, які уклали договори на роботу в загально­освітніх та професійно-технічних навчальних закладах. Забезпече­но наближення розміру стипендії до прожиткового мінімуму.

Здійснюється комплекс за­ходів, які суттєво підвищують рівень соціальної захищеності працівників.

Сподіваюсь, що перелік пози­тивів знайде доповнення в повідомленні Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України.

Разом з тим необхідно визнати, що ряд положень угоди забезпе­чити не вдалося. Йдеться, зокре­ма, про невиконання норм статті 57закону "Про освіту" щодо розміру посадових окладів педа­гогічних, науково-педагогічних працівників та рівня заробітної плати спеціалістів, житлово-побу­тових гарантій сільським педаго­гам тощо. Не реалізовані положен­ня угоди щодо удосконалення умов оплати праці окремих кате­горій працівників, пенсійного за­безпечення освітян тощо. Не за­безпечено створення галузевого методичного кабінету з охорони праці та введення посади спеціаліста з охорони праці в усіх навчальних закладах. Прикро, що повною мірою не виконується по­ложення стосовно погодження з ЦК Профспілки нормативно-пра­вових актів у сфері трудових, соціально-економічних відносин. Втручання Профспілки в цей про­цес має на меті максимальне закріплення у відповідних доку­ментах норм, спрямованих на гу­манізацію навчально-виховного процесу, уникнення суб'єктивізму під час оцінки праці педагога, не­допущення звуження змісту та об­сягу існуючих прав освітян. Зазна­ченого ми прагнули досягти і в процесі підготовки нового поло­ження про атестацію педагогічних працівників. На жаль, недосягнення згоди щодо змісту окремих тез проекту документу та відсутність погодження ЦК Профспілки не ста­ли на заваді його розробникам при ухваленні та поданні на реєстрацію до Мін'юсту. Вже перші тижні за­стосування зазначеного положен­ня на практиці підтвердили обґрунтованість більшості засте­режень Профспілки, висловлених в ході його розробки. Саме про це йшлося на щойно проведеному засідання ради освіти, де наголо­шено на необхідності доопрацю­вання зазначеного положення.

Значні труднощі супроводжу­ють процес реалізації окремих по­ложень Галузевої угоди на місцях. Основна причина зазначеного по­лягає в недостатньому фінансу­ванні. Впливає і те, що освітні ус­танови, формально виконуючи функцію роботодавця, практично не в змозі реалізувати окремі зо­бов'язання, зокрема ті, що вима­гають відповідних асигнувань. Численні звернення з місць свідчать, що забезпечення навіть урегульованих законодавством окремих гарантій, зокрема, щодо виплати педагогам грошової ви­нагороди за сумлінну працю, з чим ще кілька років тому не було жодних проблем, сьогодні стало винятком, а не правилом.

Належним чином оцінюючи соціальне партнерство, слід виз­нати неоднозначність цього про­цесу. Його ефективність та успіх залежать від багатьох складових. І зокрема від того, наскільки ре­тельно виконуються роботодав­цем, посадовими особами органів управління норми законодавства про працю та професійні спілки. В нинішніх умовах, коли органами влади та місцевого самовряду­вання здійснюються заходи щодо оптимізації мережі навчальних за­кладів, соціальний діалог поклика­ний бути запобіжником порушень трудових, соціально-економічних прав освітян. Сьогодні як ніколи на місцях значно посилюється роль та відповідальність організаційних ланок Профспілки як сторони пе­реговорного процесу. У цьому зв'язку показовою є оперативність в роботі ряду голів обласних профспілкових організацій, зокре­ма Скалько С.Л., Горшкової А.С., які намагаються своєчасно відреагували на найбільш складні вик­лики, що виникають, та запобігти ймовірні порушення.

З урахуванням закінчення термінів дії чинної Галузевої уго­ди, відповідно до законодавства ЦК Профспілки ініціював перед нашим соціальним партнером

питання щодо розробки та ухва­лення Галузевої угоди на наступ­ний період. Оскільки пропозиція знайшла підтримку, було здійснено всі необхідні підготовчі заходи для її реалізації: створено Спільну робочу групу із представ­ників сторін, забезпечено колек­тивні переговори, опрацьовано проект Галузевої угоди на наступ­ний термін з урахуванням ситуації в освіті, норм чинного законодав­ства та пропозицій з місць. Кори­стуючись нагодою, хочу подяку­вати всім членам робочої групи, зокрема Горшковій А.С., Грановському В.Г., Дулуб Л.М., Яцуню О.М., Цибіну С., які доклали багато зусиль для того, щоб з'явився проект документу, який, сподіваюсь, буде схвалено чле­нами пленуму.

Щодо змісту проекту Галузевої угоди. Оскільки частина поло­жень угоди, підсумки виконання якої ми сьогодні підводимо на пленумі, і нині залишається акту­альною, робочою групою запро­поновано включити їх в проект Га­лузевої угоди на наступний термін.

З урахуванням поставлених сьогоденням перед галуззю освіти ряду нових проблем, зу­мовлених, зокрема, оптимізацією мережі навчальних закладів, в проект Галузевої угоди запропо­новано внести ряд відповідних по­ложень. їх мета — не допустити порушення чинного законодавст­ва в ході цього складного процесу.

Щодо структури документу. Робоча група вважає за доцільне зберегти розділи діючої угоди.

Щодо термінів угоди. З ураху­ванням практики минулих років угоду пропонується укласти на період 2011- 2015 років. За не­обхідності чинне законодавство передбачає можливість внесення до угоди змін та доповнень у будь-який час.

Попереджуючи можливі запи­тання стосовно строків розгляду проекту Угоди, слід зазначити, що вони зумовлені загальними процесами, пов'язаними з рядом чинників. Головними з них є захо­ди, здійснювані в рамках адміністративної реформи: саме вони зумовили необхідність ство­рення замість Міністерства освіти і науки України, яке є стороною чинної Галузевої угоди, фактич­ного нового органу в особі Міністерства освіти і науки, мо­лоді та спорту України. В силу об'єктивних обставин Положення про дане міністерство поки що відсутнє.

Слід зважити і на те, що процеду­ра реєстрація Статуту Профспілки в Міністерстві юстиції України фактич­но закінчилася 10 лютого, коли за­реєстрований документ надійшов в ЦК Профспілки.

Певним чином вплинула і дов­готривалий процес укладення Ге­неральної угоди, яка підписана 9 листопада минулого року.

У різних країнах світу існує ціла мережа інституцій, покликаних створювати умови та опрацьову­вати механізми для вирішення соціальних проблем, пов'язаних з підвищенням добробуту грома­дян, із забезпеченням соціально-політичної та економічної стабільності суспільства. При цьому, як правило, соціальний діалог залишається основою більшості процесів покликаних служити виробленню спільної думки чи наближенню думок, прийняттю оптимальних рішень з найменшими ризиками для суспільства. Соціальний діалог — це реальний шлях до змін на кра­ще, ним іде вся Європа. Галузева Профспілка переконана, що саме шлях соціального діалогу буде і надалі пріоритетним у взаєминах з Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України при вирішенні нагальних проблем функціонування освітньої галузі, створення гідних умов праці та навчання спілчан.

 

 

 

* ТЕМА ТИЖНЯ *

 

Неповторний центр обміну новаціями

 

(Продовження. Початок див на стор. 1 та стор. 3)

 

Найперша ж запорука вдоско­налень — активне спілкування між усіма учасниками освітянсь­кого процесу — педагогами, на­уковцями, учнями та студента­ми. І така можливість обмінюва­тися думками та напрацюваннями також була створена: "Вис­тавка особливо цікава і корисна для кожного, хто її відвідає. Тому що вона не просто репрезентує найсучасніші освітні технології, досягнення навчальних за­кладів. Вона репрезентує ще й можливість поспілкуватися, то­му що вчені Національної ака­демії педагогічних наук, вищих навчальних закладів працюють кожного дня цієї виставки", — запевнив Міністр. Тож кожному тими днями була надана мож­ливість знайти щось важливе і корисне для своєї роботи.

Untitled.FR10-9Від Президії Національної ака­демії педагогічних наук України, від усіх установ і членів Академії учасників та гостей виставки вітав Президент НАПН України Василь Кремень. Він висловив солідарність з Дмитром Воло­димировичем: "На моїй пам'яті такої масової виставки з такою кількістю присутніх тут ще не бу­ло".

Першість та новаторство — такі характеристики можна було надати заходу вже у день його відкриття. І саме вагоме прак­тичне спрямування виставки стало предметом уваги освітян. "Переконаний, що виставка бу­де мати значення у декількох ас­пектах. По-перше, кожен із вас продемонструє свої досягнен­ня, зможе побачити досягнення інших колег і таким чином збага­титися іншим досвідом. По-дру­ге, я думаю, що участь у вис­тавці, аналіз того, що ми поба­чимо, дозволить оцінити, а що ж зроблено в українській освіті за 20 років, зробити аналіз досяг­нутого, вичленити проблеми і допомогти виокремити по­дальші напрямки руху і розвитку української освіти", — такі багатоаспектні і водночас ком­плексні перспективи експозиції досягнень сучасних навчальних закладів виокремив Василь Кремень, звертаючись до присутніх.

В аспекті вдосконалення освіти важливою постає співпраця Національної академії педагогічних наук України та Міністерства освіти і науки, мо­лоді та спорту України. Відкрит­тя виставки стало майданчиком і для окреслення Василем Кре­менем вже здійснених НАПН Ук­раїни напрацювань та перспек­тив у напрямку модернізації га­лузі: "Ми підготували "Білу кни­гу національної освіти України", і хочу сказати, що зараз ми ви­даємо її більш масовим тира­жем, і у будь-якому разі в кож­ний районний міський відділ освіти ця книга буде направле­на

По-друге, ми зараз готуємо Національну доповідь розвитку освіти в Україні і також її широко оприлюднимо дещо пізніше.

По-третє, до тих документів, про які говорив Дмитро Володи­мирович, хотів би додати, що Академія разом з Міністерством зараз займається підготовкою Проекту Концепції нового дер­жавного стандарту базової старшої школи. І ми найближчи­ми днями направимо Проект Концепції Міністерству освіти і науки з тим, щоб отримати їх думку, зауваження і пропозиції".

У своєму виступі Василь Кремень висловив переконання, що виставка також сприятиме і зро­станню пріоритетності освіти в нашій країні: "А це конче не­обхідно, тому що зростання пріоритетності освіти, розвиток освіти — єдиний шлях до того, щоб Україна, а значить і українці, були серед найбільш розвину­тих держав і націй Європи і світу".

Визначальну роль навчальних закладів як творців галузі та майбутнього держави загалом підкреслив Президент Малої академії наук України, народний депутат України Станіслав Дов­гий: "Освіта — найбільш чутли­ве місце в організмі держави. Якраз навчальний заклад є тієї точкою, що визначає і настрій, і дух, і здоров'я всього живого організму нашої країни".

Лідери вищої школи

Мистецькі ж привітання учас­никам та гостям Другої міжнарод­ної виставки "Сучасні навчальні заклади — 2011" подарували творчі колективи Переяслав- Хмельницького державного пе­дагогічного університету імені Григорія Сковороди: студентсь­кий хор "Колегіум" (керівник — Антоніна Карпенко), хорео­графічний колектив "Лібертас" (керівник — Марина Кондес) і соліст Василь Клименко. Ось такі вони — талановиті та всебічно розвинені педагоги майбутнього.

Познайомитися ж із найак­тивнішими творцями сучасного освітянського простору випала нагода всім присутнім на відкритті. Адже саме того дня було оголошено володарів Гран-Прі "Лідер вищої освіти Ук­раїни" за результатами рейтингового виставкового конкурсу для ВНЗ NMV рівнів акредитації.

Тож лідерами вищої освіти ста­ли: Київський національний універ­ситет імені Тараса Шевченка,

Національний технічний універси­тет "Харківський політехнічний інститут", Національний універси­тет "Львівська політехніка", Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди, Харківська національна академія міського господарства, Таврійський дер­жавний агротехнологічний універ­ситет, Національний авіаційний університет, Національний аеро­космічний університет імені Жу­ковського "Харківський авіаційний інститут", Національний медичний університет імені О.О. Богомоль­ця, Українська академія друкарст­ва, Одеський національний політехнічний університет, Ака­демія адвокатури України, Одесь­ка національна академія зв'язку ім. О.С. Попова, Київський національ­ний економічний університет імені Вадима Гетьмана.

Серед лідерів післядипломної педагогічної освіти України — Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педа­гогічних працівників, комуналь­ний заклад "Запорізька обласна академія післядипломної педа­гогічної освіти" Запорізької об­ласної ради, Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти та Київський обласний інститут

 

післядипломної освіти педа­гогічних кадрів. Почесні дипломи виставки присуджені також завідуючим Жашківським та Маньківським райвідділам освіти Черкаської області Валентині Савицькій та Юрію Безверхому.

Знайомство із досягненнями

Після урочистого відкриття життя виставки набуло нового подиху та почало входити у своє активне триденне русло. Почесні гості заходу Дмитро Табачник та Василь Кремень огля­нули експозицію, поспілкували­ся з освітянами, познайомилися із Untitled.FR10-8здобутками університетів, академій, шкіл, ліцеїв, гімназій, професійно-технічних училищ, закладів післядипломної освіти.

На виставці сформувався справжній пантеон інноваційних навчально-виховних, наукових напрацювань, спрямованих на підготовку фахівців для різних сфер суспільного життя. Серед таких творців комунікативного простору виставки — авторський інноваційний заклад Гуманітар­ний ліцей, Український медичний ліцей НМУ ім. О.О. Богомольця, майже всі навчальні заклади аг­рарної галузі, Київська державна

академія водного транспорту ім. гетьмана П. Конашевича-Сагай- дачного, Центр працевлаштуван­ня студентів та випускників Київського національного універ­ситету ім. Т. Шевченка при Пер­винній Профспілковій Ор­ганізації. Таке розмаїття стало у пригоді й абітурієнтам, які змог­ли безпосередньо поспілкувати­ся із представниками тих за­кладів, у яких мріють навчатися. Деякі експозиції презентували зібрання напрацювань того чи іншого регіону — інноваційна освіта Харківщини, освіта Вінничини. Філологи, економісти, ме­дики, аграрії, водники — лише частина того різнобарв'я фахової підготовки, утвореного на вис­тавці різними навчальними за­кладами.

"Приємно, що не лише лідери освіти, великі відомі університе­ти беруть участь, а й дуже бага­то шкіл, гімназій, закладів про­фесійно-технічних. І саме це ро­бить виставку "Сучасні на­вчальні заклади" неповторним центром обміну педагогічним досвідом, інформацією", — поділився своїми враженнями Дмитро Володимирович.

Розмаїття експонентів пере­конало, що в Україні існує та ак­тивно розвивається єдиний освітній простір.

Активними творцями ко­мунікативного середовища вис­тавки стали і чимало зарубіжних партнерів. Наприклад, Козятинське міжрегіональне вище професійне училище залізнич­ного транспорту підготувало ек­спозицію разом із Словацьким залізничним коледжем, з яким вони працюють 32 роки, і з Ес­тонським професійним учили­щем, з яким понад чверть століття також обмінюються

програмами. Таку особливість заходу відзначив Дмитро Табачник під час прес-конференції.

В аспекті міжнародної співпраці Міністр також підкреслив: "Може­мо пишатися тим, що сьогодні в Україні навчається майже 48 ти­сяч закордонних студентів з більш, як ста країн світу. 99% з них вчаться за контрактом, що є та­кож важливою участю України в міжнародному ринку освіти".

Untitled.FR10-11І, безсумнівно, одним із най­головніших досягнень виставки стало те, що вже першого дня вона дала змогу науковцям представити освітянському за­галові свої напрацювання, влас­не, створила основу для конст­руктивного діалогу. Загалом під

час проведення цього вагомого для галузі заходу педагогічне життя отримало шанс наповни­тися розмаїттям ідей, досвіду, інновацій. 112 семінарів, науко­во-практичних конференцій, круглих столів — така насичена програма чекала на освітян.

Так, серед круглих столів і на­уково-практичних конференцій — "Школа майбутнього" (пре­зентація авторських моделей — переможців Всеукраїнського конкурсу-захисту "Школа май­бутнього", яку провів Перший віце-президент НАПН України, директор Інституту педагогіки НАПН України, Почесний Прези­дент Всеукраїнської асоціації Шкіл майбутнього Василь Мадзігон), "Вчитель ХХІ століття" (ведучий — директор Інституту педагогічної освіти і освіти до­рослих НАПН України Іван Зязюн), "Роль Національної рамки кваліфікацій у забезпеченні якості підготовки фахівців з ви­щою освітою" (доповідач — віце-президент НАПН України, дирек­тор Інституту вищої освіти НАПН України Володимир Луговий), "Особистість ХХІ століття" (спільна науково-практична кон­ференція НАПН України, Інститу­ту інноваційних технологій і

змісту освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України та практичних працівників галузі освіти під керівництвом дирек­тора Інституту проблем вихован­ня НАПН України Іван Бех).

Витоки новітніх технологій

Усі семінари, науково-прак­тичні конференції, круглі столи в рамках виставки, як бачимо, зорієнтовані на формування но­вого комунікативного освітянсь­кого простору, виведення його на світову арену з врахуванням сучасних тенденцій. І в цьому на­прямку найважливішим постає впровадження та підвищення інформаційно-комунікаційних компетентностей педагогічних працівників та їх вихованців. Са­ме це питання найактивніше розглядалося під час прес-кон­ференції.

Untitled.FR10-10Один із шляхів реалізації тако­го амбітного завдання — "озб­роєння" учасників освітнього процесу новітніми технологіями і, зокрема, кожного учня школи — нетбуком: "Без переозб­роєння і вчителя, і учня підвищи­ти якість освіти в середніх на­вчальних закладах дуже важко.

Перш за все треба дати нові тех­нології. Але забезпечення комп'ютерною технікою і нетбуками в тому числі — це лише од­на із складових проблеми. Вона багатопрофільніша і має більше вимірів. На першому місці — формування інформаційних компетентностей, в першу чергу

—  вчителя. Бо вчитель — по­коління відмінне від учня. А він повинен випереджати учня в опануванні інформаційними і ко­мунікативними технологіями",

—   пояснив зміст та значення впровадження інформаційних технологій в навчальний процес Дмитро Табачник.

На сьогодні, за словами Міністра, розробляється і за два

роки буде реалізована Програ­ма забезпечення всіх дітей- сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, нетбуками. До цього процесу можуть бути залучені й інвестори. Це за­безпечить доступ до новітніх технологій і соціально незахищеного населення.

Актуальним постає створення вітчизняного електронного контенту. Сучасні технології — за­порука покращення якості освіти, що визнана одним із пріоритетних напрямків на дер­жавному рівні відповідно до Програми "Відкритий світ".

Впровадження таких інновацій значним чином ґрунтується на світовому досвіді. Так, розповів Дмитро Табачник, зразком для України може стати досвід Пор­тугалії з підключення середніх закладів освіти до Інтернету 3G та гнучка система забезпечення соціально вразливих категорій — учнів із малозабезпечених сімей новітньою технікою, розрахування кредитних програм.

Untitled.FR10-12В Україні ж головне завдання навіть більш амбітне — широко­смуговий швидкісний Інтернет 4G. "Це технічно абсолютно ре­ально. Це відкриває абсолютно дивовижні фантастичні можли­вості", — переконаний Дмитро Табачник. Підключення до тако­го Інтернету створить нові пер­спективи і для дітей з особливи­ми потребами для домашнього дистанційного навчання.

Однак така глобальна "нетбутизація" та інтернетизація не по­винна замінити учневі спілкуван­ня із книгою. Міністр висловив переконливе обґрунтування цьо­го: "По-перше, повний перехід лише на електронну книгу, елек­тронний підручник — це досить велике випробування для очей. А по-друге, ми не можемо позбав­ляти цілі покоління такої захоп­люючої радості, як спілкування з книгою як унікальним кораблем, який "перевозить досвід і знання людства хвилями часу від одного покоління до іншого", як визна­чав майже півстоліття тому Френсіс Бекон".

З паперовим підручником електронний повинен утворити єдиний навчально-методичний комплекс. Це найефективніша основа впровадження новітніх комунікаційних технологій в освіту.

Перенесення ж значної частини навчальної інформації на елек­тронні носії дозволить учням суттєво зменшити вагу своїх портфелів. Тут у пригоді стануть саме електронні книги, розроб­лення та впровадження яких сьо­годні триває. А у Рівному вже кілька років створюються наші власні електронні підручники з майже 20-ти предметів для 5, 6, 7 і 8 класу: "Це нове покоління підручників. Набагато менше стає тексту, набагато більше мульти­медійного дійства, трьохмірності, анімації", — засвідчив Міністр.

Для ефективної та оперативної роботи із комп'ютерною технікою триває робота зі створення елек­тронного контенту — оцифрування всіх підручників, хресто­матій, методичних ресурсів учи­теля. Адже саме комплексність — запорука успіху впровадження новітніх технологій.

Тож сучасна освіта готова до змін та активно приймає їх. Дру­га Міжнародна виставка "Сучасні навчальні заклади — 2011" змог­ла це засвідчити вже у день сво­го відкриття. Адже саме вона стала платформою для спілку­вання між представниками на­вчальних закладів із різних ку­точків України, між освітянами та керівництвом галуззю, базисом для визначення лідерів освіти. Виставка перетворилася на май­данчик для демонстрування здо­бутків та окреслення перспектив і, власне, це стало основою її успіху протягом трьох днів.

Світлана ГОРСЬКА, 

кор. "Освіти"

фото автора 

 

 

 

 

Каталізатор здобутків

Обмін досвідом, модернізування галузі, презентація здобутків — такі го­ловні завдання постали перед учасниками Другої Міжнародної виставки "Сучасні навчальні заклади — 2011". Круглий стіл тижневика "Освіта", який редакція вже традиційно проводить в рамках виставки, зібрав зацікавлену аудиторію. Цього разу його тема "Вищі навчальні заклади І-ІІ рівнів акре­дитації щодо умов Національної рамки кваліфікацій". Унікально цікаву програму запропонував учасникам круглого столу директор Барського ав­томобільно-дорожнього технікуму Національного транспортного універси­тету Йосип Едуардович Кібітлевський — Почесний автотранспортник Ук­раїни та Почесний дорожник України. По завершенню круглого сталу всі його учасники поспішили до стендів технікуму. А також спецкор. "Освіти" Світлана Горська звернулась до героя дня:

—  Йосипе Едуардовичу, скажіть, будь ласка, яке значення для Вашого навчаль­ного закладу мала участь у виставці?

—  Найголовніша мета, яку я перед собою ставив, — це розширення кола друзів, знай­омих, фахівців — налагодження контактів. Мета досягнута. Я навіть у деяких момен­тах перевершив свої сподівання.

Друге завдання, яке я ставив перед со­бою, — популяризація нас як навчального закладу. Я хочу без перебільшення сказати, що з тим, що ми сьогодні виставили, можна

Untitled.FR10-14їхати в Берлін і там це також показувати. І німці зможуть високо оцінити ці експонати. Тобто у певній мірі відбулося навіть само­ствердження. Тому що коли тільки пра­цюєш у своєму районному містечку, то не знаєш, як ти виглядаєш на фоні інших. А виставка дає можливість порівняти свої до­сягненнями з досягненнями інших.

—  А яке практичне втілення, подальші перспективи будуть у цього спілкування?

—  Ми, зокрема, познайомилися із набутками представників фірми "Мерседес", навчального закладу, який готує фахівців і має суперсучасну навчальну базу на відміну від нас — провінційного навчального закладу. Але ми із задово­ленням знайомимося із такими досягнен­нями. Тому домовилися про подальші зустрічі, відвідування цих навчальних за­кладів, підприємств. Головна задача, що розв'язана за допомогою виставки, — встановлення контактів для подальшого обміну напрацюваннями, вирішення низ­ки навчально-виховних завдань, залучен­ня провідного досвіду.

—   Представте, будь ласка, нашим чита­чам декількома словами вашу експозицію.

—   Вона має технічне спрямування. На ви­ставці ми продемонстрували роботи наших студентів-дипломників, найсучасніші ти­пові двигуни, які використовуємо як наочні посібники. За їх допомогою студенти вив­чають будову цих агрегатів, їх діагностику, обслуговування. Тут у нас представлені найсучасніші німецькі, японські авто­мобільні двигуни. Власне, вся перевага на­шої експозиції в тому, що вона складається з агрегатів, приладів автомобілів 2008-2010 року.

Також демонструємо слайд-шоу зі світлин інших більш об'ємних наочних ма­теріалів, сучасної тренажерно-реабілітаційної зали, яка у нас одна з кращих у Вінницькій області. Така експозиція допомагає представити різноплановість на­шої роботи.

—  А яким чином відбувався добір експо­натів на виставку?

—  Безперечно, це ті агрегати, які безпосе­редньо використовуються в навчально-ви­ховному процесі. Задача нашого технікуму, як і будь-якого навчального закладу, зроби­ти так, щоб наші учні були різнопланово розвинутими. Сьогодні ми відкрита країна і на наших дорогах можна побачити авто­мобілі всіх країн світу. І от завдання наше — забезпечити демонстрування представ­ників принципово різних двигунів у кабіне­тах, лабораторіях. Тобто студент, закінчив­ши заклад, повинен у загальному уявляти будову будь-якого двигуна світу.

Я, наприклад, викладач електричного та електронного обладнання автомобілів. І можу відповідально сказати — ми вивчаємо всі найсучасніші системи — освітлення, мікропроцесорні системи керування, кон­трольно-вимірювальні та інші. І саме це прагнули продемонструвати на виставці, показати свої здобутки та напрацювання.

—  Ви говорили про можливість порівня­ти досягнення. Як це допомагає у по­дальшій роботі?

—  Найголовнішим є саме те, що виставка — це такий каталізатор. Побачене надихну­ло вже на плани, плани, плани. З'являється азарт, відчуття змагальності навіть. Ідей не

бракує і навіть стало ще більше. Уже поста­вив за мету зробити, щоб наші двигуни, представлені тут, більше крутилися, більше світилися, більше притягували.

Адже найголовніша складова успіху — створити команду однодумців. Коли щоранку йде мова про наступні плани — це найголовніше. І на такій виставці тільки по­силюється стан, коли хочеш щось творити, удосконалювати, розвивати. Саме тому подібні виставки такі важливі та потрібні для галузі.

 

 

 

* ПОЗАШКІЛЬНА ОСВІТА *

Обережно: високий рівень активності

 

У Національному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді підбили підсумки 2010 року.

Позашкільній освіті як дієвому важелю соціального виховання та реформування життєвої компетенції молоді надається важливе значення у державній політиці. Це також визначає і функції та за­вдання Національного еколого-натуралістичного Untitled.FR10-15центру учнівської молоді.

"На сьогоднішній день Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді залишається актуальним по­зашкільним навчальним закладом в умо­вах сучасного освітнього простору. Він активно залучає підлітків до соціально ко­рисної діяльності, формуючи в мо­лодіжному середовищі позитивне відно­шення до здорового способу життя, роз­виваючи екологічну свідомість і формую­чи життєві компетенції особистості, —

розповідає директор НЕНЦ Володимир Вербицький і продовжує, —

Територія НЕНЦ — оазис на Пріорці з багатою флорою і фауною, де учнівська та студентська молодь може залучитися до світу природи, пізнати її закони, навчи­тися любити і охороняти її. Національний еколого-натуралістичний центр займає значну нішу в системі національної освіти і є космодромом для старту особистості у всесвіт природничих наук".

Педагоги нової генерації

Untitled.FR10-16Навчання дитини — результат навчання педагога. Протягом 2010 року в НЕНЦ продовжено роботу з підготовки нової гене­рації педагогічних кадрів для профільних позашкільних на­вчальних закладів. Проведено факультативи, практичні та семінарські заняття з по­зашкільної педагогіки, екології, методики викладання біології для студентів Київського національ­ного університету ім. Т. Шевчен­ка, Ніжинського педуніверситету, Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова.

Для студентів магістратури факультету "Управління навчаль­ним закладом" Національного університету ім. Т. Г. Шевченка підготовлено навчальну програ­му з курсу "Теоретичні і практичні передумови підготовки педа­гогічних кадрів нової генерації з декоративно-прикладних на­прямків діяльності" (18 лекційних годин, 18 практичних занять).

Навчають і вчаться

Хто знає все, тому багато чого ще треба навчитися. У НЕНЦ не забувають це просте правило, тому освіта реалізується впро­довж життя педагога.

Тут розуміють, що в сучасних умовах соціально-економічних

 

перетворень усе більшої значу­щості набуває проблема про­фесійного становлення особис­тості. Розвиток системи педа­гогічної освіти акцентує увагу на формування педагога-професіонала, здатного адаптувати­ся до змінних умов соціуму, про­дуктивно реалізовувати інно­ваційні педагогічні технології, здійснювати у професійній діяль­ності саморозвиток, самоосвіту особистості. З цією метою у Центрі функціонує школа моло­дого педагога.

На початку навчального року розроблено план роботи на рік з молодими педагогами. Ним пе­редбачено надання їм допомоги в організації початку нового на­вчального року, ознайомлення з вимогами щодо організації та проведення занять, надання до­помоги у комплектуванні гуртків, складанні планів роботи та ве­денні навчальної документації; ознайомлення з правилами техніки безпеки та санітарно-гігієнічними нормами.

Окрім надання теоретичного матеріалу, для молодих спеціалістів проведено відкриті заняття гуртків, майстер-класи, екскурсії до музею хліба, куточку живої природи, Школи ремесел. Було організовано практичні ро­боти на теми: "Організація дослідницької роботи з дітьми в теплиці" та "Наукові досягнення у вирощуванні с/г культур". Протя­гом 2010 року в школі молодого педагога проходило навчання 8 молодих спеціалістів Центру.

Untitled.FR10-17Одним з напрямів післядип­ломної освіти педагогічних працівників є Всеукраїнське методоб'єднання вчителів природ­ничих дисциплін. Методоб'єднання є координатором методичних заходів з різними ка­тегоріями працівників освіти ЗНЗ. В рамках методоб'єднання систематично проводиться ро­бота з підвищення освітнього і кваліфікаційного рівня, оновлен­ня професійних знань педа­гогічних працівників, надається кваліфікована допомога з еколого-натуралістичної діяльності.

Фаховими семінарами — прак­тикумами в 2010 році було охоп­лено такі категорії педагогічних працівників: вчителі біології, хімії, географії, трудового навчання, образотворчого мистецтва, за­ступники директорів з навчаль­но-виховної роботи, організато­ри позакласної роботи ЗНЗ, ви­хователі дошкільних навчальних закладів.

Спільно з Київським міським педагогічним університетом ім. Б. Грінченка та Центральним інститутом післядипломної педа­гогічної освіти проведено семіна­ри-практикуми для слухачів курсів підвищення кваліфікації: вчителів біології, початкових класів, методистів районних методоб'єднань, директорів бу­динків дитячої творчості, мето­дистів, вихователів.

Загалом науково-методични­ми заходами різного формату протягом року було охоплено близько 2000 педагогічних працівників позашкільних, за­гальноосвітніх та дошкільних на­вчальних закладів.

Ближче до традицій

Центром вже кілька років ефективно здійснюється віталогічна освіта широких верств населення. Віталогічна школа пе­редбачає додаткові можливості навчання для дорослих і дітей молодшого віку, створює додат­кові можливості дорослим для підвищення та розширення про­фесійної майстерності. Найбільш популярними напрямами є садівництво та декоративно- ужиткове мистецтво.

Четвертий рік проводиться на­вчання дорослих у віталогічній школі при Школі народних реме­сел. Група родинного навчання передбачає навчання батьків,

дітей, бабусі, дідуся, їхніх онуків. Традиційними серед батьків ста­ли майстер-класи з писанкарства до Великодня, які проводять педагоги разом з вихованцями. Батьки мають можливість не тільки спостерігати за навчанням дітей у гуртках, а й творчо працю­вати разом з ними.

Заняття у Віталогічній школі проводяться з такими кате­горіями учасників навчального процесу:

-     "Образотворче мистецтво": діти від 5 до 10 років;

-     "Майстер-класи з кераміки і біокераміки": діти від 5 до 10 років;

-     "Лозоплетіння": молодь і до­рослі, вчителі, вихователі, сту­денти і педагоги художніх ВНЗ, спеціалісти з флористики та ди­зайну.

У 2010 році здали іспити та от­римали свідоцтва вісім випуск­ників Віталогічної школи.

Творчість — їхній стиль життя

Untitled.FR10-18Талант не може жити без твор­чості. Тому діти, що приходять у НЕНЦ, мають можливості для розвитку своїх здібностей та та­лантів через творчість. У Центрі діють творчі об'єднання трьох рівнів — початкового, основного та вищого.

Творчі об'єднання початкового рівня. Основною метою цих твор­чих об'єднань є створення умов для адаптації вихованців у по­зашкільному навчальному за­кладі. В гуртках початкового рівня займаються переважно учні молодшого шкільного віку. Вони вчаться проводити спостережен­ня за природою, отримують по­чаткові знання про флору і фауну рідного краю.

Творчі об'єднання основного рівня. Пріоритетом в організації навчально-виховного процесу творчих учнівських об'єднань ос­новного рівня є створення опти­мальних умов для формування компетенцій життєтворчості.

Освітня діяльність здійснюється за напрямами: біологічний, еколого-природоохоронний, сільськогосподарський, декора­тивно-ужиткового мистецтва.

Біологічний напрям передба­чає роботу творчих учнівських об'єднань "Юні знавці лікарських рослин", "Юні ботаніки", "Основи психології", "Юні кінологи", "Лю­бителі домашніх тварин".

Еколого-природоохоронний напрям передбачає роботу твор­чих учнівських об'єднань "Юні екологи", "Юні друзі природи".

Сільськогосподарський на­прям включає творчі учнівські об'єднання "Любителі домашніх тварин", "Юні рослинники", "Юні садівники", "Юні бджо­лярі", "Рослинництво з основа­ми екологічного землеробства", "Юні лісівники-дендрологи", "Юні квітникарі-аранжувальники", "Фітодизайн".

Творчі об'єднання з декоратив­но-ужиткового мистецтва: "За­хоплююче лозоплетіння", "Ке­раміка", "Бісероплетіння", "Біокераміка", "Декоративний розпис", "Образотворче мистецтво", "На­родні ремесла", "Художня оброб­ка деревини".

Творчі учнівські об'єднання ви­щого рівня функціонують з метою створення оптимальних умов для розвитку творчого потенціалу інтелектуально обдарованої учнівської молоді.

На базі НЕНЦ працюють такі творчі об'єднання вищого рівня: Всеукраїнська заочна біологічна школа, Всеукраїнська школа флористики та фітодизайну, Всеукраїнська школа народних ремесел, наукове товариство учнів "Ерудит", Природничий ліцей, "Університет юного біохіміка" на базі Інституту біохімії ім. О. В. Палладіна.

 

"Ставати такими, 

якими ми можемо стати" 

Untitled.FR10-19Саме цим висловом Бенедикта Спінози можна охарактеризува­ти мету НЕНЦ. Його директор В. В. Вербицький належить до лю­дей, які завжди прагнуть у роботі ідеального результату. Тож се­ред основних завдань на 2011 рік Володимир Валентинович визна­чає такі:

-     Організація семінарів, на­вчальних курсів з питань по­зашкільної освіти в контексті кон­цептуальних ідей Болонського процесу;

-     Створення анотованого ката­логу передового педагогічного досвіду;

-     Організація семінарів з пи­тань мовної культури як важливої особливості професійної культу­ри педагога, культури писемного ділового мовлення, мовностильових особливостей тексту доку­мента;

-     Участь у підготовці та прове­денні щорічної Міжнародної на­уково-практичної конференції "Інформаційно-комунікаційні технології в освіті: територія партнерства";

-     Підтримка та поширення

зв'язків підрозділів центру з на­уковими установами, вищими навчальними закладами та інши­ми державними організаціями;

-     Продовження вивчення пер­спективного педагогічного досвіду позашкільних закладів еколого — натуралістичного спрямування;

-     Розроблення типових на­вчальних програм та відповідно­го методичного супроводу;

Untitled.FR10-20-     Створення портфоліо учас­ників творчих учнівських об'єднань Центру з метою відоб­раження їхніх досягнень у різних сферах творчої діяльності;

-     Оволодіння сучасними мето­диками науково-дослідної робо­ти;

-     Розробка та апробація мето­дик пошуку, відбору, розвитку здібностей та підтримки обдаро­ваних дітей;

-     Підібір та підготовка ма­теріалів до посібника "Екологія в позашкіллі";

-     Проведення моніторингових досліджень стану навколишнього природного середовища;

-     Активізація роботи Дитячого екологічного парламенту, юнаць­ких секцій Українського товари­ства охорони природи та інших дитячих громадських екологічних організацій;

-     Оптимізація виховного по­тенціалу позашкільного навчаль­ного закладу еколого-натуралістичного спрямування;

-     Створення освітнього сере­довища для творчої самореалізації вихованців, формування естетичної культури особистості;

Untitled.FR10-21-   Надання поглибленої біологічної освіти (через роботу Всеукраїнських та міжнародних

конкурсів та акцій) та задоволен­ня потреб учнівської молоді у професійному самовизначенні і творчій самореалізації;

- Створення бази даних про мережу позашкільних закладів ближнього зарубіжжя.

Як вказують самі ненцівці у звіті за 2010 рік, річний план Центру "виконано в повному обсязі. У цілому робота Центру була сис­темною, ритмічною, змістовною та ефективною".

А регіонам — методичну підтримку

У 2010 році координаційно- методична робота НЕНЦ була спрямована на координацію діяльності 246 позашкільних на­вчальних закладів, які займа­ються еколого-натуралістичною роботою; надання методичної допомоги закладам освіти; ор­ганізаційно-методичне забез­печення проведення всеук­раїнських заходів з учнівською та студентською молоддю.

Навчально-методична робота Центру в 2010 році була спрямо­вана на розробку програмно-ме­тодичного забезпечення ор­ганізаційно-масової та навчаль­но-виховної роботи обласних, районних, міських позашкільних навчальних закладів еколого-натуралістичного профілю.

Більше 50 заходів протягом року!

Вражає кількість і різноманіття заходів, проведених Національ­ним еколого-натуралістичним центром протягом 2010 року. Се­ред них міжнародні та всеук­раїнські конкурси, олімпіади, фе­стивалі, форуми, виставки, акції тощо.

Охоплення учнівської та сту­дентської молоді заочними все­українськими заходами становить 57 %, очно-заочними — 30 %, очними — 13 %.

Серед міжнародних заходів оч­но-заочного формату:

- Національний та міжнарод­ний етапи конкурсу Intel ISEF (місце проведення останнього — Сан-Хосе, штат Каліфорнія, США);

-     Національний та міжнарод­ний етапи конкурсу з енергоефективності та енергозбережен­ня (Осло, Норвегія);

Untitled.FR10-22-  Міжнародний конкурс комп'ютерних проектів серед учнівської та студентської молоді "INFOMATRIX -2010" (Бухарест, Румунія);

-     XVIII Міжнародна олімпіада з екології 2010 року (Стамбул, Ту­реччина);

-     Міжнародний конкурс I- SWEEEP (Міжнародна Олімпіада Проектів на тему Стабільного Світу) (м. Х'юстон, штат Техас, США);

-     Національний етап ХІХ Міжна­родного конкурсу дитячих ма­люнків на тему: "Біорізноманіття: взаємозв'язок з природою" (Же­нева, Швейцарія);

-     ІІІ Міжнародний екологічний конкурс "Ліс — зелений друг Землі" (Польща);

-     Національний етап Міжна­родного конкурсу Stockholm Junior Water Prize ("Сток­гольмський Юнацький Водний Приз") та ін.

Всеукраїнські заходи з учнівською та студентською мо­лоддю очно-заочного формату, проведені НЕНЦ протягом 2010 року:

-   Всеукраїнська заочна біологічна школа (весняна та осіння сесії), Інститут біологічних стажувань;

-     ІХ Всеукраїнський чемпіонат з інформаційних технологій "Екософт 2010";

-     Всеукраїнські конкурси: юних раціоналізаторів та винахідників "Природа — людина — вироб­ництво — екологія", "Юний се­лекціонер", конкурс учнівського винахідництва та проектування в галузі природничих наук, конкурс експериментально-дослідниць­ких робіт "Юний дослідник", ко­лективів екологічної просвіти (агітбригад), конкурс на кращу на­уково-дослідну земельну ділянку, конкурс школярів і учнівської мо­лоді "Вчимося заповідувати. ІІІ

етап", національний етап конкур­су "Науковці майбутнього";

-   Всеукраїнські зльоти: учнівських виробничих бригад, учнівських лісництв, юних нату­ралістів;

-     Юнацький фестиваль "В об'єктиві натураліста";

- Форум студентської та учнівської молоді "Дотик природи";

-     Науково-освітні проекти: "Мікроскопічні водорості — по­казники екологічного стану довкілля" й "Оптимізація озеле­нення території навчальних за­кладів";

-     Виставки: дизайнерського оформлення акваріума "Панора­ма акваріума", "Новорічна ком­позиція", "Український сувенір";

-     Трудові акції "Парад квітів біля школи", "Кролик", "Парки — ле­гені міст і сіл", "Посади сад", "Дослідницький марафон", "Май­бутнє лісу в твоїх руках";

-     Природоохоронні акції "Птах року" та "Діти за гуманне став­лення до тварин" та ін.

Володимир Валентинович на­голошує, що "підсумком діяль­ності НЕНЦ у 2010 році стала участь натуралістів у Першій Все­українській виставці-звіті дитячої творчості "Країна юних майстрів" у Київському палаці дітей та юнацтва, яку відвідав Президент України Віктор Янукович, міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник, голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов".

Конкретні цілі, що стоять пе­ред НЕНЦ, директор також впев­нено озвучує: "На сьогоднішній день і на перспективу місія НЕНЦ — формування майбутньої на­укової еліти в координатах ноосферного закладу. Створення моделі ноосферного закладу пе­редбачає побудову навчально- виховної роботи в рамках Бо­лонського процесу, виховання учнів в контексті освіти сталого розвитку, формування практич­ного розуму школяра через принцип природовідповідності. І, повірте, нам вистачить наснаги створити такий заклад".

Катерина ПОРОХНЯК, 

кор. "Освіти"

 

 

 

 

 

 

 

* НОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ УНІВЕРСИТЕТСЬКИХ ВЧЕНИХ *

 

Національний характер

 

Untitled.FR10-23

(Закінчення. Початок див у №10)

Чільну увагу питанням вивчення молоддю, всією громадськістю несфальсифікованої історії, куль­тури українського народу, його національних особливостей, ду­ховних якостей приділяв М.П.Драгоманов (1841-1895). У своїх пра­цях "Історична Польща і велико­російська демократія", "Листи на Наддніпрянську Україну", "Шев­ченко, українофіли і соціалізм" та ін. М.Драгоманов утверджує ук­раїнський патріотизм, пошану до західноєвропейських цінностей, прагнення української інтелігенції боротися за національні та загаль­ноєвропейські ідеали. Підкресли­мо, що М.Драгоманов глибоко досліджував духовні якості рідного народу, розкривав перспективи їх розвитку, обґрунтовував шляхи і засоби поглиблення ідейно- політичного, духовного життя ук­раїнського суспільства, піднесен­ня його на вищий, європейський рівень. Так, він писав, що "стоячи ногами й з серцем на нашій Ук­раїні, ми будемо держати голови в Європі, а руками обнімати по меншій мірі всю Слов'янщину" . Українці мають вдосконалювати себе, оволодівати західноєвро­пейськими науковими, культурни­ми і духовними цінностями, зберігаючи і поглиблюючи свою національну ідентичність. Не­обхідно "стати твердо з прапором: ні кроку назад, ні для кого й ні для чого", формувати в собі "твердість духа і спини".

М.Драгоманов обґрунтовував не­обхідність глибокого вивчення національного характеру, національ­них здібностей і нахилів, національ­но симпатичних особливостей. Відстоюючи нову систему політичної освіти і політичного виховання, він прагнув виховати в молоді високі ду­ховні якості, щоб "розірвати ті пута, що плели нам всеросійські таш- кентці", "вирватися вкупі з своїм на­родом з-під держави російської, а також австрійської і угорської", "роз­бивати кайдани, що плутаються на ногах українських". Він підкреслю­вав, що вірність заповітам предків вимагає, щоб молодь формувала в собі якості національно свідомої інтелігенції, яка буде "природним організатором всенародної бо­ротьби". М.Драгоманов писав, що "всяка громадська праця в Україні мусить мати український одяг" і

"український зміст та спрямо­ваність". Він власним стійким національним характером довів, як вірно, по-синівському треба "слу­жити всесвітнім інтересам на ук­раїнській ниві".

М.Драгоманов відстоював національну духовну по­вноцінність, гідність і честь, вик­ривав полонізацію, русифікацію українців. Він висміював тих російських соціал-демократів, які гасло "Пролетарі всіх країн, єднайтеся!" трактували як "Про­летарі всіх народів, підлеглих російській державі, русифікуйте­ся!" Відстоюючи національні особливості, національний ха­рактер рідного та інших народів, М.Драгоманов розвінчував "фальшивих всесвітників і про­тивників українства", які є тими "народоненависниками, хто ча­вить інші національності і пригнічує тих, хто відбивається від чавлення". М.Драгоманов прагнув "швидше вирвати ук­раїнську інтелігенцію із умов її невільного ренегатства", крити­кував "прихвоснів чужого", відступників від рідної мови, культури, національних інте­ресів, духовних якостей рідного народу. Своїми високоідейними творами, особистим прикладом борця з якостями лицаря, воїна-переможця він підкреслює, що до справ мусять стати українці- громадівці, од азбуки до оружного громадського повстання". За М.Драгомановим, українці мають виховувати в собі такі ри­си національного характеру, які б, у залежності від історичних обставин, використовували всі шляхи, насамперед консти­туційні, демократичні, з метою досягнення волі і свободи для народу, побудови національної держави.

Важливі аспекти українського національного характеру розкри­вали і обґрунтовували В.Антоно­вич, М.Грушевський, В.Липинський, Г.Ващенко, С.Русова, В.Пачовський, В.Янів, Я.Ярема та інші вітчизняні політики, державні, культурні й наукові діячі, зокрема філософи, психологи і педагоги. їхні основні ідеї про національну психологію, вдачу рідного народу ми будемо розкривати, розв'язую­чи ті чи інші проблеми українського характеру в подальшому викладі нашого дослідження.

Представники Росії про характер українців

З кінця XVm ст., коли російське самодержавство остаточно ліквіду­вало самобутню українську козаць­ку державність, почалося широке пізнання представниками Росії оригінального духовного світу ук­раїнців, їхніх національних ознак. Передові діячі Росії об'єктивно, з прихильністю писали про позитивні якості нашого народу, високу мо­раль чоловіків і жінок України, а ре­акціонери або замовчували про такі риси характеру українців, або писа­ли неправду.

Подорожуючи по Україні за до­рученням Російської академії наук в 1781-1782 роках, Василь Зуєв у "Подорожніх записках" (Петер­бург, 1787) писав про Слобідську Україну, що тут люди своєю мовою, одягом і звичаями відмінні від росіян. Він пише про чистоту в побілених хатах, про працьовитість місцевих жителів Харківщини: "ку­ди не поїдеш, скрізь поверхня землі вкрита здебільшого збіжжям, а далі або баштани, або фруктові садки". Автора записок дивує до­статок і заможність українців, од­нак вони "не люблять розкошів, не женуться за грішми і наживою".

Про подібні якості українців пи­сав і П.Шаліков у книзі "Подорож у Малоросію" (Москва, 1804), Він за­нотував: "побачивши Малоросію, очі мої не могли налюбуватися побіленими хатами, чепурним одя­гом мешканців, ласкавим, милим поглядом тутешніх жінок". Йому дуже сподобалися зовнішні і мо­ральні якості українок: "Загалом жінки тут милі, майже всі з "томними" і разом із тим палкими очима, з котрих так яскраво виявляється чулість душі і серця. Природа нало­жила на їх обличчях знак любові і ніжності".

Цікаві свої враження про національну самобутність ук­раїнців висловив росіянин П.Сумароков, коли вперше ступив на ук­раїнську землю: "Інші обличчя, інші звичаї, інший одяг, інший устрій і чую іншу мову. Невже тут межа імперії? Чи не до іншої в'їжджаю держави?"

У книжці "Уривки з листів про Малоросію" А.Левшин відзначав такі характерні риси українських селян, як побожність, палку любов до України, войовничість, тра­диційний родинний лад, не­винність молоді і чистоту звичаїв. У селян розвинене почуття влас­ності, а тому нема крадіжок. На думку А.Левшина, українські жінки працьовиті, а чоловіки... ледачку­ваті.

Подорожуючи Україною в 1817 році, високопоставлений пред­ставник Росії І.Долгорукий підкреслював любов до природи, працьовитість, оригінальність зви­чаїв, архітектурних будівель ук­раїнців, молодь схильна до реме­сел, мистецтв, здобуття освіти. Про волелюбність українців, за­гальне прагнення повернути втра­чену політичну свободу І.Долгору­кий пише: "Оскільки я помітив, придивляючись і прислухаючись, Україна не почувається щасливою, не дивлячись на всі благодаті при­роди. Політичне сонце її не так гріє, як небесне світло. Вона (Україна) змучена, терпить різні тягарі і почу­ває цілковито-втрачену свободу колишніх віків. Нарікання глухе, але майже загальне".

Любов українців до рідної землі,

природи, прагнення прикрашати рідну оселю і батьківський край помічав М.Погодін — відомий про­фесор Московського університету, теоретик офіційної народності. В 1842 р. він прагне об'єктивно виз­нати ряд високих якостей характе­ру українців: "Я люблю мало­російські села. Яка це принада — білі хати в тіні зелених, пишних де­рев, розсипаних по схилах гори. Видно з першого погляду, що мешканець їх приятелює з приро­дою, що він любить свій дім-стріху і не кидає його без потреби. Зовсім не так у Великороси": часто рослин­ки не побачите коло "ізби" і рідко коли сидить дома клопітливий гос­подар; він поспішає з промислу на промисел. В нього хата — лише для переспання".

Важливі національні риси ук­раїнців підкреслював росіянин Рубаков у книзі "Короткі політичні та історичні свідчення про Малу Русь" (1773). Він писав: "Український на­род, що визначався в минулому своїми воєнними подвигами й за­милуванням до знання і лицарства, а своєю талановитістю і свободо­любством та своєрідним устроєм уславився перед цілим світом, не має дотепер точної історії та гео­графії свого краю". Цікаво, що ав­тор відзначає талановитість, воле­любність, героїзм, лицарськість ук­раїнського народу, його любов до знань як провідні риси національ­ного характеру.

Відомий російський письменник і громадський діяч І.Аксаков (1823­1886) писав про пісні українців, що вони дуже "гарні і що від них віє теплою країною, літом, південною природою, до котрої мене так тяг­не після обридливої півночі". До своєї знайомої А.Тютчевої в 1865 р. І.Аксаков писав: "Що за розкіш Ма­лоросія! От вона повинна Вам по­добатися. В її природі нема нічого яскравого, різкого, але стільки ми­ролюбного, ласкавого, такий по­етичний колорит овіяв її цілу, що в ній є невідлучна принада".

Високу оцінку багатьом рисам національного характеру українців дав М.Г.Чернишевський: "Українці — одне з племен найбільш симпа­тичних. Чарівне поєднання наївності і тонкості розуму, м'якість звичаїв у сімейному житті, поетична задум­ливість характеру, непохитно напо­легливого, краса. витонченість сма­ку, поетичні звичаї — все поєднується в цьому народі, щоб зачарувати вас, так що іноплемінник стає українським патріотом, якщо хоч скільки-небудь поживе в Ук­раїні". Важливо, М.Чернишевський підкреслює, що духовні, моральні якості українців захоплюють будь- якого іноземця, який стає ук­раїнським патріотом.

Високі оцінки передовими росіянами українського національ­ного характеру допомагають в наш час поглиблювати відносини між нашими народами і держава­ми, пом'якшувати певні супереч­ності, конфліктні ситуації, які вини­кають у складному, багатогранно­му суспільному житті.

Українці в оцінці представників

західно­європейських та інших народів

Підкреслимо, що глибоке знан­ня поглядів зарубіжних учених, політичних, державних, громадсь­ких і культурних діячів на наш національний характер допомагає чіткіше розуміти наші духовні до­сягнення, усвідомлювати статус нашого народу серед інших на­родів.

Надзвичайно важливо, що за­рубіжні вчені, мандрівники здавна проявляли глибокий інтерес до на­ших пращурів. Ще в античні часи вони відзначали характерні риси наших предків — любов до волі і рідної землі, войовничість у бо­ротьбі з ворогами, ненависть до них, мужність, гідність тощо. В на­ступні історичні періоди наші пра­щури традиційно зберігали і роз­вивали в собі такі високі якості, які відзначав, наприклад, Лев Диякон, розповідаючи про війну нашого князя Святослава Хороброго з

Візантією: "Народ нерозважний (звичайно, тут автор допускає суб'єктивізм. — Автори), войовни­чий, сильний, що нападає на всіх ворогів і якщо не сподіваються вирватися, то встромляють собі в нутро меч і так себе забивають" (2, с.25).

Зарубіжний дипломат С.Герберштайн (1486-1566) у творі "Запис­ки", що витримав за кордоном ба­гато видань, підкреслював, що "Волинь зі всіх князівств Литви на­селена найбільш войовничим на­родом".

Відомий французький інженер, автор прославленої книжки "Опис України", яка була видана в 1650 р. і перевидавалася французькою і багатьма іншими європейськими мовами, дуже детально і правдиво розкриває високі (і деякі негативні) якості українців. Так, він писав: "Єднаючи з хитрим і гострим розу­мом щедрість і безкорисність, ко­заки страшенно люблять свободу; смерть вважають кращою за раб­ство і для оборони незалежності часто повстають проти своїх гно­бителів — поляків: на Україні не минає семи або восьми літ без по­встання". Козаки "будовою тіла міцні, легко переносять холод і го­лод, спеку і спрагу; на війні не­втомні, відважні, хоробрі або ліпше сказати зухвалі і мало дорожать своїм життям (напевне, тут Г.де Боплан здатність козаків до ризи­ку, жертовності в ім'я перемоги над ворогом подає як недостатнє поцінування власного життя. — Автори).Козаки найбільше виявляють хоробрості і моторності у таборі, огородженому возами або при охороні фортець. Не можна сказа­ти, щоби вони були погані і на морі... Сотня українських козаків у таборі не боїться ні тисячі ляхів, ні кількох тисяч татар". Він, до речі, відзначає високу мораль, гідність і честь українських дівчат: "прилюд­не осміювання і встид, якому вони підпадають втративши невинність, стримує їх від спокуси".

Відвідавши Україну в 1650 р., по­сол Венеціанської республіки А.Віміна з захопленням писав про високу результативність вихован­ня молоді засобами козацької пе­дагогіки, волелюбність, гідність і гордість козаків: "вони можуть змагатися зі спартанцями су­ворістю свого виховання", "за ніщо вважають багатство і задовольня­ються малим, зате понад усе став­лять волю", "вони кулею гасять свічку". Козаки контролюють свої дії, вчинки, прагнуть простоти в житті, "щоб не захопитися духом надмірної гордості".

Важливу інформацію про риси національного характеру українців в своєму щоденнику подає арабсь­кий мандрівник Павло Халебський (інше написання прізвища Алепсь- кий. — Автори), який подорожував Україною в 1654 і 1656 роках. Він зачарований Україною, її жителя­ми, пише про цю "прекрасну країну, що повна мешканців і замків, як гранатне яблуко зерен". Він зазначає, що "по всій Козацькій землі ми помітили прегарну рису, що нас дуже дивувала: всі вони, за малими винятками, навіть здебільшого жінки та дочки, вміють читати та знають порядок бого- служби й церковний спів. Крім то­го, священики вчать сиріт та не дозволяють, щоб вони тинялися неуками по вулицях". Автор роз­криває турботу українців про найбідніших, хворих, сиріт, соціально незахищених: "В козаць­кому краю в кожнім місті та кожнім селі побудовані доми для бідних і сиріт. Хто туди заходить, дає їм ми­лостиню, — не так як у мол­давськім або волоськім краю". Мандрівник відзначає глибоке ро­зуміння краси українцями, великі здібності розвивати мистецтва, дає високу оцінку музичній куль­турі українців, їхньому хоровому співу, "від якого хиталися гори й долини". П.Халебський зачарова­ний стрункістю чоловіків і красою жінок, їхньою вихованістю, добро­зичливістю і гостинністю: "О, яка це благословенна країна!", "Що за благословенний народ! Який він численний!".

 

 

 

* СПОДІВАНІ ТЕХНІЧНІ НЕСПОДІВАНКИ *

 

Ноутбук, керований поглядом

Lenovo представила перший в світі ноутбук, який виконує ко­манди, які подаються поглядом

Як повідомляє агентство Сіньхуа, унікальний у своєму роді пристрій був розроблений спеціально для інвалідів і людей, які з якихось причин не можуть друкувати або говорити.

Компанія Tobii розробила сис­тему оптичного контролю ще кілька років тому. Спочатку єдина в світі програма, що дозволяє ви­користовувати комп'ютери без рук і голосових команд, завоюва­ла визнання у медичних центрів, компаній, що розробляють сис­теми безпеки і займаються

гральним бізнесом.

"Тепер система Tobii стане до­ступна для звичайних користу­вачів ноутбуків", — повідомляє джерело.

Технологія Tobii, за якою ство­рювався інноваційний ноутбук, дозволяє відкривати і закривати файли, що зберігаються на

комп'ютері, переглядати сторінки в інтернеті, грати в ігри, клікати мишкою, збільшувати і зменшу­вати зображення і слухати музи­ку.

Нагадаємо, цього тижня учені вільного університету Берліна представили авто, управляти яким можна без допомоги рук, а лише силою думки.

За матеріалами: РИА Новости

 

 

 

Залежність від інтернету

Старший       науковий

співробітник Московського НДІ психіатрії Росздрава, психіатр психотерапевт Віталіна Бурова заявила, що приблизно 2% кори­стувачів всесвітньої павутини че­рез свою природну схильність можуть стати залежними від інтернету.

"Згідно з моїми даними, і вони збіглися з даними інших дослідників, близько 2% корис­тувачів страждають на інтернет-залежність. Чим більше буде ко­ристувачів, тим вищою буде кон­кретне число хворих людей", - сказала вона в ході мульти­медійного відеомосту Москва- Пекін на тему Реальність чи віртуальність.

Бурова зазначила, що ці люди за своїм характером схильні до якоїсь залежності.

"Людина, у якої знижена само­оцінка, не має впевненості в собі, яка слабо контролює свої імпульси, слабо переносить якісь зовнішні обмеження, у якої є проблеми з встановленням нормальних соціальних зв'язків - ці люди схильні до різних видів залежності: алкогольної, нарко­тичної, залежності від інтернету або ігрової залежності", - повідо­мила Бурова.

Що стосується самого поняття інтернет-залежність, то вона за­значила, що в міжнародних кла­сифікаціях захворювань його ще немає, але вона впевнена, що ці класифікації протягом найближ­чих років будуть переглянуті і до­повнені.

"Там, де є шкода фізичному або психічному здоров'ю або соціальному життю. От якщо хо­ча б один з цих критеріїв ми спо­стерігаємо, значить можна гово­рити про те, що є захворювання, яке потрібно лікувати", - вважає Бурова.

Вона також повідомила, що се­редній вік людей, які страждають від інтернет-залежності, варіюється від 17 до 21 року, при­чому переважно це чоловіки.

Учасники відеомосту в Пекіні - керівник Центру вивчення хронічних розладів Центрально­го військового госпіталю Пекіна Тао Жань і керівник центру ліку­вання інтернет-залежності ки­тайської молоді Пекіна Кун Лінчжун - вважають, що шукати причину виникнення у дитини інтернет-залежності потрібно в сім'ї. За їхніми словами, пробле­ма інтернет-залежності може ви­никнути в неповній або неблаго- получній сім'ї, в родині, де батьки занадто багато вимагають від дитини, тим самим формуючи у неї низьку самооцінку.

За матеріалами: РИА Новости

  

Мобільний телефон допоміг схуднути

Як повідомляють Вести ФМ, проблеми із зайвою ва­гою дівчина відчувала ще з моменту закінчення школи, до недавнього часу її вага становила 114 кілограмів і, як вона не старалася, не могла схуднути. "Назвіть будь-яку дієту — я випробу­вала кожну з них двічі, — ка­же дівчина, — але нічого не допомагало".

Без особливого ентузіаз­му вона встановила на свій мобільний телефон безко­штовну програму — лічиль­ник калорій, перетворення відбулося через 10 місяців. Шеллі скинула 45 кілог­рамів. "Зайва вага немов розчинилася в повітрі — я почала носити одяг, мен­ший на 10 розмірів ", — го­ворить Шеллі.

Все, що було потрібно від дівчини за цей час, — запи­сувати, що вона їсть, а про­грама підказувала опти­мальну для неї кількість ка­лорій. Причина її повноти стала очевидна миттєво —

вона працювала офіціант­кою в пабі і кожен свій день починала з традиційного англійського сніданку, в який входить яєчня зі сма­женими ковбасками і беко­ном, плюс постійні переку­си чіпсами і картоплею фрі були головною помилкою в боротьбі із зайвими кілог­рамами

Програма в мобільному телефоні допомогла дівчині набути більш здорових зви­чок у харчуванні, а струнка фігура дала несподіваний ефект — Шеллі просунула­ся по службі — тепер вона менеджер у барі. "Я просто стала іншою людиною, — каже вона, а багато друзів, яких я давно не бачила, навіть не відразу впізнають мене на вулиці".

За матеріалами: Вести.ru

Позаземні форми життя існують

За даними дослідницької гру­пи, яку очолює Річард Гувер, скам'янілі рештки найдрібніших істот, знайдені в зразках декількох метеоритів, є так зва­ними "корінними організмами" і були присутні в астероїді ще до того, як він впав на Землю.

До цього висновку вчені прийшли, вивчивши під мікро­скопом зразки вуглистих хонд­ритів, присутні в породі метео­ритів. Крім того, в метеоритах було виявлено велику кількість води і деяких органічних речо­вин.

"На підставі цього відкриття можна зробити висновок, що життя є всюди і що перші ор­ганізми могли прибути на нашу планету з космосу", — гово­рить Гувер.

Гувер: На підставі цього відкриття можна зробити вис­новок, що життя є всюди і що перші організми могли прибу­ти на нашу планету з космосу.

У статті, опублікованій у бе­резневому номері Journal of Cosmology, вчений описав ре­зультати дослідження декількох метеоритів, що належать до вуг­листих хондритів. Це відносно рідкісні метеорити, що відрізня­ються значним вмістом сполук вуглецю. Гувер досліджував ме­теорити, пов'язані з підтипом CI1.

"Були отримані зображення великих і складно влаштованих ниток, вбудованих у внутрішню структуру каменю. Вони де­монструють особливості (фор­му і розмір), властиві відомим родам та видам ниткових ціанобактерій, а також іншим прокаріотам", — сказано у статті.

Гувер досліджував зразки двох метеоритів — Ivuna і Orgueil. Перший з них впав в Танзанії в 1938 році і мав масу трохи більше 700 грамів, а дру­гий — у Франції в 1864 році, йо­го маса — 14 кілограмів. На знімках зрізів зразка з метео­рита Ivuna вчений побачив нит­коподібні структури, які, на йо­го думку, нагадують вигляд бактерії Titanospirillum velox.

Він також заявляє, що знай­шов структури, відповідні бак­теріям Spirulina subtilissima і Spirulina laxissima та низки інших бактерій. Такі структури він також виявив у зразках, взя­тих з іншого метеорита.

За словами Гувера, вивчення скам'янілостей дозволило йо­му виявити клітинні структури, відповідальні за розмноження, засвоєння азоту, а також органи, відповідальні за пе­реміщення. При цьому такі нит­ки, за його даними, не властиві власній структурі цих міне­ралів.

"Це веде до висновку, що ці нитки, знайдені в метеоритах вуглистих підтипу CI1, є скам'янілостями, які були при­сутні в них ще до падіння на Землю", — сказано у статті.

Гувер: ... нитки, знайдені в метеоритах вуглистих підтипу CI1, є скам'янілостями, які були присутні в них ще до падіння на Землю.

Вчений відзначає, що вміст амінокислот та іншої органіки в таких метеоритах, співвідно­шення ізотопів водню і вуглецю свідчать, що материнськими тілами для таких метеоритів можуть бути комети.

Варто відзначити, що це не перше в історії оголошення про знахідку в метеоритах скам'янілостей — слідів поза­земного життя. Так у 1996 році Девід Маккей з центру NASA імені Джонсона і його колеги опублікували в престижному науковому журналі Science статтю про один з марсіансь­ких метеоритів.

У знайденому в Антарктиді ме­теориті ALH84001, що прилетів

на Землю з Марса близько 13 тисяч років тому, Маккей і його колеги знайшли велику кількість поліциклічних ароматичних вуг­леводнів, а також сферичні кар­бонатні включення, відповідні за формою і розмірами земним бактеріям. Вчені прийшли до висновку, що присутність аро­матичних вуглеводнів і сферичні включення можна інтерпретува­ти як сліди діяльності та залишки марсіанських бактерій.

Багато вчених скептично по­ставилися до заяв групи Маккея. Зокрема, ряд дослідників стверджував, що ці включення можуть виникати в результаті вулканічних процесів.

У понеділок у штаб-квартирі NASA збереться консиліум вче­них, який проаналізує резуль­тати дослідження і дасть свою оцінку цій знахідці.

Раніше, 1 березня, повідо­млялося, що метеорит CR2 Grave Nunataks 59229, знайде­ний в Антарктиці в 1995 році, приніс докази гіпотези про не­земне походження життя на Землі.

За матеріалами: РИА Новости, Интерфакс 

 

 

* ПРЕЗЕНТУЄМО *

 

Ярмарок "Освіта в Японії" 


12 березня 2011 року в Ук­раїнсько-Японському Центрі НТУУ "КПІ" відбудеться ярмарок японсь­ких університетів "Освіта в Японії".

Організатори ярмарку: "Ук­раїнсько-Японський Центр НТУУ "КПІ", проект Японського агентст­ва міжнародного співробітництва (УЯЦ) за підтримки Посольства Японії в Україні, Японського агент­ства міжнародного співробітництва (JICA), Японської організації з на­дання послуг студентам (JASSO).

Untitled.FR10-24Для участі в ярмарку "Освіта в Японії" в Україну прибудуть пред­ставники 9-ми японських універ­ситетів; Tokai University (м.Токіо), Yamaguchi University (м.Ямагучі), Ritsumeikan University (м. Кіото), Tsukuba University (м. Цукуба), Tohoku University (м. Сендай,) Kyoto university (м.Кіото), Shizuoka university та інш.

В ході візиту японських фахівців (10-13 березня ц.р.) планується відвідання ВНЗ в місті Києві, а також проведення зустрічей між представниками університетів Японії та універси­тетів України з питань розширен­ня співробітництва.

Мета заходу — ознайомлення українських студентів, аспірантів, молодих вчених, учнів випускних класів України з освітніми програ­мами університетів Японії, мож­ливостями отримання освіти за кордоном, налагодження між університетського співробітництва.

В рамках заходу 11 березня о 10.45 в Науково-технічній бібліотеці ім. Г.І.Денисенка в Українсько- Японському Центрі відбудеться презентація НТУУ "КПІ", а також си­стеми вищої освіти України.

Відкриття ярмарку "Освіта в Японії" відбудеться 12 березня у Центрі культури та мистецтв НТУУ "КПІ" (Проспект Перемоги 37, НТУУ "КПІ") о 12.00.

З вітальним словом виступлять представники Посольства Японії в Україні, проекту JICA "Ук­раїнсько-Японський Центр", НТУУ "КПІ". Буде представлено презен­тацію урядових програм навчання для студентів — громадян України в японських навчальних закладах.

Головною подією заходу буде презентація японських універси­тетів, бесіди зі студентами, аспірантами, науковцями вищих навчальних закладів Києва, Ук­раїни.

Українсько-Японський Центр НТУУ "КПІ" запрошує всіх бажаю­чих відвідати заходи, які будуть проходити під час Ярмарку і ближче познайомитися з культу­рою далекої і загадкової, успішної країни — Японії та можливостями навчання в Японії.

 

 

 

* ДО УВАГИ НАУКОВЦІВ *

 

Про оголошення вакансій для виборів академіків Академії наук вищої школи України

Президія АН ВШ України ухвалила

оголосити вакансії для виборів дійсних членів (академіків) АН ВШ України за відділеннями:

Відділення аграрне. 3 Відділення біології та хімії. 2 Відділення економіки. 1 Відділення загальнотехнічне. 1

Відділення системного аналізу та інформатики 1 Відділення історії, філософії та українознавства 2 Відділення математики. 1 Відділення металургії. 1 Відділення наук про Землю. 1 Відділення педагогіки і психології. 1 Відділення фізики та астрономії. 2

Відділення філології, мистецтвознавства та масової комунікації. 3 Відділення фундаментальних проблем медицини. 3 Відділення .політології, соціології та права. 2

У відповідності до Статуту АН ВШ України, академіками обираються провідні вчені вищих навчальних закладів та інших наукових установ, які працюють у вищих навчальних закладах (у т.ч. за сумісництвом), доктори наук, професори, котрі створили наукові школи, збагатили науку визначними працями.

Для участі у виборах академіків кандидати подають на адресу Академії (01135, Київ, вул.Ісаакяна, 18, Президія АН ВШ України) особисту заяву, заповнений листок з обліку кадрів (з обов'язковим зазначенням робочої та домашньої адрес, телефонів, електронної адреси), автобіографію, повний список наукових праць, копії диплома доктора наук та, в разі наявності, атестата професора, представлення та листи- рекомендації від учених рад ВНЗ та наукових установ, регіональних відділень та окремих академіків АН ВШ України, 3 фотографії розміром 3х4 см. Копія заяви, автобіографії та списку наукових праць (у форматі .doc файлів) надсилається на електронну адресу Академії Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду .

Термін подання документів - до 25 березня 2011 року.

Довідки за телефонами 236-02-39, 050-416-70-25.

 

 

 

* КОНФЕРЕНЦІЇ *

 

 

 

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ ІНСТИТУТ ОБДАРОВАНОЇ ДИТИНИ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОДА ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КОМУНАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ ПІДВОЛОЧИСЬКА ГІМНАЗІЯ ІМЕНІ І. ФРАНКА

ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція

"ПРОЕКТУВАННЯ РОЗВИТКУ ТА ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОГО СУПРОВОДУ ОБДАРОВАНОЇ ОСОБИСТОСТІ"

27-28 квітня 2011 року

м. Тернопіль (смт. Підволочиськ) Інформаційне повідомлення

Шановні колеги!

Запрошуємо вас взяти участь у ІІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції, що відбудеться в Підволочиській гімназії ім. І. Франка за адресою: Тернопільська обл., смт. Підволочиськ, вул. П. Мстислава, 54.

На конференції передбачається робота секцій.

СЕКЦІЯ 1. ПРОЕКТУВАННЯ РОЗВИТКУ ОБДАРОВАНОЇ ОСОБИСТОСТІ ТА СУПРОВІД ОБДАРОВАНОСТІ

Керівник секції - В. О. Киричук, кандидат педагогічних наук, завідувач відділу проектування розвитку обдарованості ІОД НАПН України. Основні тематичні напрями роботи секції:

Проектування розвитку обдарованої особистості та підтримка обдарованості.

Здоров'язберігаючі технології розвитку обдарованої особистості. Психолого-педагогічний супровід обдарованих дітей на різних вікових етапах розвитку.

СЕКЦІЯ 2. ПІДГОТОВКА ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ДО РОБОТИ З ОБДАРОВАНИМИ ДІТЬМИ В СИСТЕМІ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ

Керівник секції - В. І. Уруський, заступник директора ТОКІППО з наукової роботи.

СЕКЦІЯ 3. РОЗВИТОК ТВОРЧОГО ПОТЕНЦІАЛУ ОСОБИСТОСТІ В УМОВАХ ХУДОЖНЬО-ЕСТЕТИЧНОЇ ОСВІТИ

Керівник секції - Іван Марчук, народний художник України, лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка.

СЕКЦІЯ 4. РОЛЬ СІМ'Ї ТА ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ У ВИЯВЛЕННІ ТА РОЗВИТКУ ОБДАРОВАНОСТІ

Керівник секції - О. Т. Папіровська, директор Підволочиської гімназії ім. І. Франка. Для участі у конференції слід надіслати:

1.          Заявку на участь установленого зразка в електронному варіанті (додаток 1), підписувати наприклад: Ivanov_z.doc.

2.          Статті, тези конференції загальним обсягом 6-12 сторінок (додаток 2), підписувати наприклад: Ivanov_st.doc.

Заїзд та реєстрація учасників: 27 квітня 2011 р. з 9.00 до 10.00 Відкриття конференції: 27 квітня 2011 р. об 10.00

За матеріалами конференції планується підготовка та видання збірника наукових праць (до початку конференції). Заявка на участь (див. Додаток № 1) приймається до 11 квітня 2011 року.

Статті надсилати (див. Додаток 2) на адресу Оргкомітету конференції та електронну скриньку  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду до 3 квітня 2010 р. з поміткою у темі листа: Конференція. Тернопіль

Організаційний внесок (матеріали конференції, сертифікат учасника, відвідування музею-садиби Леся Курбаса) - 100 грн.

АДРЕСИ ОРГКОМІТЕТУ

Інститут обдарованої дитини НАПН України, вул. Салютна, 11а, м. Київ, 03190

Телефони для довідок: (380 44) 422-55-11, 422-55-20, факс: 400-98-69

Контактна особа: Наталія Вадимівна Лук'янчук

моб. тел. 067 282 01 38 (Київ-Стар);

099 289 14 37 (МТС)

Е-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної освіти, вул.

Кривоноса, 7 А, м. Тернопіль

Телефони для довідок: (0352) 43-57-83

Контактна особа: Жанетта Іванівна Ханзель

моб. тел. 095 529 78 18

Проїзд і проживання за рахунок відряджаючої сторони. Про необхідність резервування готелю прохання повідомити до 20 квітня 2011 р.

Проживання можливе у готелі "Тернопіль", вул. Замкова, 14. Їхати маршрутним таксі № 3, 16 від залізничного вокзалу до зупинки "Школа 6",

або тролейбусом № 5.

Вартість проживання у номерах: люкс (2-м) - 650 грн., напівлюкс (2-м) - 490 грн., двокімнатний номер (2-й) - 398 грн., одномісний - 375 грн., двомісний - 450 грн. або 380 грн., одномісний - 300 грн.

Служба бронювання готелю тел. 0352 52 43 97 Можливе проживання у гуртожитку, вартість проживання 35-50 грн.

ПОШТОВА АДРЕСА РЕДАКЦІЇ ТИЖНЕВИКА «ОСВІТА»

01054, КИЇВ-54, вул. Тургенєвська, 8-14, оф. 312.

Адреса електронної пошти редакції:

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Факсові повідомлення надсилайте за номером: 517-45-69.

По четвергах у приміщенні Київського Будинку вчителя, кімн.27, приймає відвідувачів заступник голови Всеукраїнського педагогічного товариства ім.Гр.Ващенка, головний редактор нашого тижневика О.С.Коновалелко.

По понеділках і середах ведуть прийом редактори відділів нашого видання за адресою: вул. Тургенєвська, 8-14, кімн. 312.

Головний редактор Ольга КОНОВАЛЕНКО

ТЕЛЕФОНИ

Головного редактора тел./факс — 486-46-46; 517-45-69 творчого об'єднання «Галузь», творчого об'єднання «Собор», творчого об'єднання «Економіка» — 221-02-96 творчого об'єднання «Регіон» — 235-60-74

Редакція не завжди поділяє думки авторів публікацій. Редакція не рецензує і не повертає матеріалів. За достовірність фактів і цифр, відповідність їх вказаним джерелам відповідальність несе автор.

Номер зверстано в комп'ютерному центрі тижневика «ОСВІТА».

Тижневик віддруковано у видавництві «ІНТЕРЕКСПРЕСДРУК»

Реєстраційне свідоцтво: серія ВК № 2408 від 14.11.1996 р.

Тираж у лютому 13240.          Зам.

Тижневик виходить щосереди.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 0

 

 

 

Останнє оновлення на Субота, 26 березня 2011, 17:18
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити


Останні Новини

Популярні статті


Web-Craft.com.uaСоздание сайта